ITPP1/443-344//14/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-344//14/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2014 r. (data wpływu 1 kwietnia 2014 r.) uzupełnionym w dniach 14 kwietnia i 3 lipca 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku opodatkowania czynności wycofania z majątku Spółki środka trwałego (lokalu) do majątków osobistych wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniach 14 kwietnia i 3 lipca 2014 r., o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wycofania z majątku Spółki środka trwałego (lokalu) do majątków osobistych wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna nabyła w 1999 r. lokal użytkowy znajdujący się w budynku mieszkalnym. Z własnością opisanego lokalu związany jest udział we wspólnych częściach budynku i w prawie wieczystego użytkowania działki gruntu. W 2004 r. pod jedną datą:

* przystąpiła do Spółki nowa wspólniczka wnosząc tytułem wkładu pracę własną,

* wystąpił jeden z dotychczasowych wspólników Spółki po całkowitym rozliczeniu wartości dotychczas wniesionego wkładu,

* dokonano umowy przeniesienia udziału w nieruchomości dotychczasowego wspólnika na rzecz nowego wspólnika.

Wspólnik pozostający w Spółce a także nowo wstępująca wspólniczka w chwili dokonywania wyżej wymienionej czynności pozostawali w związku małżeńskim i łączyła ich wspólność majątkowa małżeńska. Udział w nieruchomości został określony na rzecz obecnych wspólników w 2004 r. na zasadach współwłasności łącznej. Opisana nieruchomość stanowi aktyw trwały Spółki cywilnej będący w ewidencji środków trwałych. Od nabytego aktywu Spółka nie odliczyła podatku VAT. W lokalu przed jego nabyciem dokonano inwestycji w obcym środku trwałym o wartości nieprzekraczającej 30% wartości początkowej.

Wspólnicy zamierzają wycofać opisany lokal użytkowy wraz z prawem użytkowania wieczystego a tym samym będzie on wchodził w skład majątków osobistych małżonków, gdyż na chwilę obecną łączy ich rozdzielność małżeńska. Małżonkowie po wycofaniu ze Spółki zamierzają wynajmować przedmiotowy lokal jednemu z małżonków, który będzie prowadził działalność na swoje imię i nazwisko.

W uzupełnieniu wniosku dodatkowo Spółka wyjaśniła, że:

* Spółka jest obecnie podatnikiem VAT czynnym, status podatnika VAT uzyskała w dniu 5 stycznia 1994 r.;

* z tytułu nabycia opisanego we wniosku lokalu użytkowego Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; li>inwestycja nie stanowiła wybudowania budynku, o którym mowa w art. 2 pkt 14a ustawy o podatku od towarów i usług ani ulepszenia w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Inwestycja obejmowała "przystosowanie lokalu do profilu prowadzonej działalności" - generalny remont o wartości poniżej 30% późniejszej wartości początkowej lokalu;

* inwestycja w obcym środku trwałym została dokonana w 1994 r.;

* w związku z inwestycją w obcym środku trwałym Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie sformułowane ostatecznie w uzupełnieniu wniosku.

Czy w związku z wycofaniem ze Spółki cywilnej do majątków osobistych środka trwałego przy wycofaniu aktywu nie wystąpi zobowiązanie z tytułu podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wycofanie lokalu użytkowego z działalności gospodarczej i przekazanie do celów prywatnych nie spowoduje żadnych skutków w podatku od towarów i usług, w tym konieczności zapłaty podatku należnego lub korekty podatku naliczonego. Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, w myśl art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

* przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia (...), jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Spółka przy nabyciu nie odliczyła podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, w myśl art. 2 pkt 6 należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Artykuł 7 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl przepisu art. 8 ust. 1 ww. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje poza zakresem opodatkowania (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania), bez względu na cel, na który zostały one przekazane.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że planowane przez Wnioskodawcę wycofanie ze Spółki cywilnej opisanego lokalu użytkowego na cele osobiste wspólników będzie czynnością wyłączoną z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, nie będzie bowiem stanowiło - w świetle art. 7 ust. 2 ustawy - odpłatnej dostawy towaru i tym samym nie jest czynnością, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Co prawda nieodpłatnego przekazania nieruchomości - a więc w świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, towaru - dokonuje podatnik i towary te należą do jego przedsiębiorstwa, jednakże w związku z ich nabyciem, Spółce - jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego - nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług. W konsekwencji brak jest przesłanek do uznania takiej czynności za dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Tym samym stanowisko Spółki, zgodnie z którym planowane wycofanie opisanego lokalu użytkowego i przekazanie go do celów prywatnych nie spowoduje konieczności zapłaty podatku należnego uznano za prawidłowe.

Końcowo należy wskazać, że niniejsza interpretacja odnosi się wyłącznie do zagadnienia objętego zakresem żądania sformułowanym w uzupełnieniu wniosku w kontekście wskazanego - jako przepisu prawa podatkowego będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej - art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast nie rozstrzyga merytorycznie pozostałych kwestii zawartych w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku, w szczególności przedstawionej kwestii w zakresie obowiązku ewentualnej korekty podatku naliczonego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl