ITPP1/443-338/11/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-338/11/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku dla usług wykonywanych od dnia 1 stycznia 2011 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku dla usług wykonywanych od dnia 1 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. W dniu 22 marca 2010 r. zawarł Pan umowę z firmą "V." na wykonanie robót budowlano-montażowych, polegających na przebudowie i budowie kanalizacji deszczowej oraz przebudowie i budowie wodociągu przy realizacji zadania pn. "Budowa obwodnicy w ciągu drogi krajowej nr (...)". Zgodnie z zapisami Umowy strony postanowiły, że do czasu podpisania protokołu końcowego robót, na podstawie którego zostanie wystawiona faktura końcowa, będą wystawiane faktury przejściowe w okresach miesięcznych i/lub innych okresach zgodnych z Harmonogramem rzeczowo-finansowym. Podstawą do wystawienia faktury przejściowej przez Pana firmę jest zaakceptowany przez Zamawiającego protokół zaawansowania robót sporządzany narastająco. Warunkiem akceptacji przez Zamawiającego protokołu zaawansowania robót jest otrzymanie przez Zamawiającego przejściowego świadectwa płatności wystawionego przez Inwestora. W umowie określono również rodzaje odbiorów, dokonywanych przez Zamawiającego m.in. "odbiór według stanu zaawansowania robót na podstawie protokołu zaawansowania - w terminie 5 dni roboczych od daty zgłoszenia gotowości do odbioru - protokołem podpisanym przez kierownika budowy Zamawiającego (po odbiorze przez inspektora nadzoru) oraz kierownika robót Wykonawcy, stanowiącym podstawę do wystawienia faktur przejściowych na podstawie protokołów zaawansowania". Zgodnie z powyższym w dniu 17 stycznia 2011 r. został sporządzony kolejny protokół zaawansowania robót za roboty wykonane w okresie od dnia 1 listopada 2010 r. do dnia 31 grudnia 2010 r., na podstawie którego wystawiona została faktura VAT z datą sprzedaży 17 stycznia 2011 r. z zastosowaniem nowej, obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. stawki podatku w wysokości 23% VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na fakturze VAT zastosowano prawidłową stawkę podatku od towarów i usług.

Pana zdaniem w przedstawionej sytuacji należy wystawić fakturę VAT z obowiązującą od dnia 1 stycznia 2011 r. stawką podatku w wysokości 23% VAT. Przepisy art. 41 ust. 14a-h ustawy o podatku od towarów i usług przewidują między innymi, że w przypadku czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem, która została wykonana przed dniem zmiany stawki podatku, dla której obowiązek podatkowy powstaje w dniu zmiany stawki podatku lub po tym dniu, czynność ta podlega opodatkowaniu według stawek podatku obowiązujących dla tej czynności w momencie jej wykonania. W interpretacjach indywidualnych Dyrektorów Izb Skarbowych, przeważa stanowisko, iż w przypadku robót budowlanych i budowlano-montażowych, które są odbierane przez nabywców, dniem ich wykonania jest dzień ich odebrania, a więc dzień podpisania protokołu odbioru lub innego dokumentu stwierdzającego odbiór usługi.

W związku z powyższym z uwagi na fakt, iż roboty prowadzone przez Pana firmę na ww. budowie w okresie od dnia 1 listopada 2011 r. do dnia 31 grudnia 2010 r., odebrane zostały protokołem zaawansowania robót, (sporządzonym w dniu 17 stycznia 2011 r.), należy uznać, że roboty zostały wykonane w dniu 17 stycznia 2011 r. i zastosować nową stawkę podatku w wysokości 23% VAT obowiązującą od dnia 1 stycznia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl