ITPP1/443-283A/07/MN - Jakie będą skutki podatkowe w zakresie podatku VAT w związku z planowaną darowizną dla darczyńcy?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-283A/07/MN Jakie będą skutki podatkowe w zakresie podatku VAT w związku z planowaną darowizną dla darczyńcy?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2007 r. (data wpływu 7 września 2007 r.) uzupełnionym pismami z dnia 15 i 24 października 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny środków trwałych, przy nabyciu, których przysługiwało prawo odliczenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny środków trwałych, przy nabyciu, których przysługiwało prawo odliczenia.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, jako osoba fizyczna. Zamierza Pan przed likwidacją działalności gospodarczej darować synom, jako osobom fizycznym budynki i maszyny. Wskazał Pan, iż zarówno budynki, jak i maszyny spełniają warunki, aby uznać je za towary używane w rozumieniu art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, jednakże przy ich nabyciu przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jakie będą skutki podatkowe w zakresie podatku VAT w związku z planowaną darowizną dla darczyńcy?

Zdaniem wnioskodawcy przedmiotowa darowizna nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, co powoduje, iż nie ma obowiązku wystawienia faktury VAT i wykazania tej transakcji w deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Z treści przepisu zawartego w art. 5 ust. l ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 525 z późn. zm.) wnika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie zaś z treścią art. 7 ust. 2 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielnii i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazania towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

*

jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Analizując zdarzenie przyszłe opisane we wniosku oraz cytowane przepisy stwierdzić należy, iż przekazanie w formie darowizny środków trwałych oraz maszyn, przy zakupie, których przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przepisy ustawy o VAT przewidują również zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zwolnieniem takim objęta jest, na podstawie unormowań art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, dostawa towarów używanych z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Budynki i budowle lub ich części uznaje się za używane, jeżeli od końca roku, w którym zakończono ich budowę minęło, co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy). Jednakże w sytuacji, gdy ww. składniki majątku przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania uległy ulepszeniu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przy czym wydatki poniesione przez podatnika na to ulepszenie stanowiły, co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonania czynności opodatkowanych,

*

wówczas zwolnienia nie stosuje się (art. 43 ust. 6 cytowanej ustawy).

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż środki trwałe, które będą przedmiotem darowizny, spełniają definicję towarów używanych, jednakże przy ich nabyciu przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, co powoduje, że towary te nie będą zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem darowizna budynków i maszyn będzie opodatkowana na zasadach określonych w art. 41 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Cytowane przepisy jednoznacznie wskazują, iż darowizna winna być udokumentowana fakturą wewnętrzną, natomiast należny podatek wynikający z tej faktury winien by rozliczony w deklaracji VAT-7.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl