ITPP1/443-262/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-262/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów oraz podstawy opodatkowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów oraz podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza tworzyć wydzielone stoiska wyłącznie z odzieżą własnej firmy w sklepach przemysłowych na terenie kraju. Na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej między Spółką i właścicielami sklepów, właściciel sklepu wydzieli pomieszczenie na stoisko, zabezpieczy towar, a następnie będzie dokonywać sprzedaży odzieży. Spółka dostarczy towar na podstawie "dowodu dostawy" i wyposaży stoisko w kasę fiskalną zarejestrowaną na Spółkę. Utargi ze stoiska handlowego wpłacane będą na konto Spółki. Spółka zapłaci właścicielowi sklepu koszty utrzymania stoiska i prowizję od sprzedaży towarów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy z tytułu dostawy przedmiotowych towarów i co będzie stanowić podstawę naliczenia podatku od towarów i usług.

Zdaniem Spółki obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstanie po sprzedaży towarów na stoisku handlowym, a podstawę naliczenia podatku stanowić będzie utarg zgodny z raportem kasy fiskalnej. Dostawa towarów stanowi przesunięcie towarów od producenta do stoiska w sklepie i nie stanowi odpłatnej dostawy towarów określonej w art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa towarów do stoiska nie kwalifikuje się również do pojęcia dostawy określonej w art. 7 ust. 1 ww. ustawy. Momentem powstania obowiązku podatkowego będzie wykonanie usługi sprzedaży określonej w art. 19 ust. 1 cyt. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju

;

2.

eksport towarów

;

3.

import towarów

;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów

.

Zasadniczo obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19 ust. 1 powoływanej ustawy z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 -21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

W myśl art. 29 ust. 1 cyt. ustawy podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zapis powoływanego art. 19 ust. 1 zawierający słowo wydanie towaru zakłada w swojej treści istnienie przeniesienia posiadania towaru. W odniesieniu do podstawowej czynności opodatkowanej, jaką jest dostawa towaru, momentem powstania obowiązku podatkowego jest moment wydania towaru kupującemu.

Wydanie towaru, aby spowodowało powstanie obowiązku podatkowego musi zostać dokonane na rzecz nabywcy albo osoby działającej w imieniu i na rzecz nabywcy, w wykonaniu czynności, o których mowa w art. 5 ust. 1 powołanej ustawy. Powyższe oznacza, iż obowiązek podatkowy w przypadku przedmiotowej dostawy towarów będzie powstawał z chwilą wydania towaru klientowi. Natomiast podstawą opodatkowania będzie obrót uzyskany z tytułu przedmiotowej dostawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl