ITPP1/443-249/14/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-249/14/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 10 marca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia terminu prawa do odliczenia.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca składa deklaracje na podatek od towarów i usług za okresy miesięczne.

W celu prowadzenia działalności opodatkowanej Wnioskodawca dokonuje zakupów towarów i usług od czynnych, zarejestrowanych podatników podatku od towarów i usług. Z tytułu dokonywania tych zakupów Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, ponieważ nie zachodzi żadna z okoliczności wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie dotychczasowych doświadczeń związanych z obiegiem faktur zakupu Wnioskodawca przewiduje, iż będzie otrzymywał część faktur zakupu towarów i usług, dających prawo do odliczenia podatku od towarów i usług, z opóźnieniem wynoszącym ponad trzy miesiące, licząc od daty powstania obowiązku podatkowego po stronie dostawców towarów i/lub usług.

W poprzednich latach podatkowych Wnioskodawca otrzymywał niektóre faktury zakupu towarów i usług z opóźnieniem przekraczającym okres jednego roku. Często dostawcy towarów i/lub usług wystawiali duplikaty faktur, zwłaszcza w związku z niezgodnością sald uzgadnianych przez dostawców prowadzących księgi rachunkowe po zakończeniu każdego roku bilansowego. Wnioskodawca zakłada, że analogiczne opóźnienia w zakresie wpływu faktur zakupu będą występowały w roku bieżącym oraz przyszłych latach.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

W rozliczeniu za który miesiąc Wnioskodawca będzie uprawniony do odliczania naliczonego podatku od towarowi usług od zakupów udokumentowanych fakturami otrzymanymi po upływie trzech miesięcy, licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego u dostawcy towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyżej przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy będzie przysługiwało praw do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług w rozliczeniu za miesiąc, w którym Wnioskodawca otrzyma fakturę dokumentującą zakup towaru lub usługi.

W stanie prawnym obowiązującym od 1 stycznia 2014 r. utrzymana została zasada, że odliczenie podatku od towarów i usług od zakupów krajowych może mieć miejsce nie wcześniej niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą zakup towaru lub usługi. Powyższe wynika jednoznacznie z art. 86 ust. 10b pkt 1 w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa).

Przepis art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy stanowi modyfikację zasady, wyrażonej w art. 86 ust. 10 ustawy, zgodnie z którą prawo do odliczenia podatku powstaje w rozliczeniu za okres, w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy. W sytuacji zatem, gdy Wnioskodawca nie otrzyma faktury w miesiącu, w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy, zastosowanie będzie miał art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, a nie art. 86 ust. 10 ustawy.

Natomiast art. 86 ust. 11 ustawy stanowi, iż w przypadku, gdy podatnik nie dokona odliczenia podatku w terminie, o którym mowa m.in. w art. 86 ust. 10 ustawy, może odliczyć podatek w rozliczeniu za jeden z dwóch kolejnych okresów rozliczeniowych. Podatnikowi nie przysługuje jednak prawo do przeniesienia odliczenia na kolejny okres rozliczeniowy w przypadku, gdy nie dokona odliczenia w terminie wynikającym z art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy.

W opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca nie będzie mógł skorzystać z prawa do odliczenia w terminie określonym w art. 86 ust. 10 ustawy, ponieważ nie otrzyma faktury zakupu w miesiącu, w którym po stronie dostawcy (usługodawcy) powstanie obowiązek podatkowy. W konsekwencji do Wnioskodawcy nie będzie miał zastosowania również art. 86 ust. 11 ustawy, ograniczający możliwość skorzystania z odliczenia do dwóch okresów rozliczeniowych, licząc od okresu, w którym po stronie dostawcy powstał obowiązek podatkowy.

Wnioskodawca nie mógł zastosować art. 86 ust. 10 ustawy ze względu na zastosowanie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy. Tym samym nie można stosować ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 11 ustawy, ponieważ czyniłoby to skorzystanie z prawa do odliczenia niewykonalnym. Doszłoby do naruszenia zasady neutralności podatku od towarów i usług, ponieważ Wnioskodawca nie mógłby odliczyć podatku z powodu okoliczności, na które nie będzie miał żadnego wpływu.

Wobec powyższego jedynym przepisem, który wyznacza okres właściwy dla skorzystania z prawa do odliczenia, będzie art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, w związku z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy. Z przepisu tego wynika, że Wnioskodawca będzie mógł odliczyć podatek odliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę od dostawcy towaru lub usługi. Jednocześnie jednak Wnioskodawca nie będzie mógł przenieść odliczenia podatku na jeden z dwóch okresów następujących po miesiącu otrzymania faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a.

nabycia towarów i usług,

b.

dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Jak stanowi art. 86 ust. 10 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2014 r. art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.

Przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio do całości lub części zapłaty uiszczonej przed dokonaniem dostawy lub wykonaniem usługi (art. 86 ust. 10c ustawy).

Zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Analiza okoliczności faktycznych sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa pozwala stwierdzić, że - jak słusznie wskazano we wniosku - Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma fakturę dokumentującą wcześniej dokonany zakup towaru lub usługi, dla którego obowiązek podatkowy dla sprzedawcy powstał we wcześniejszym okresie rozliczeniowym.

Podkreślić jednocześnie należy, że - w opisanych okolicznościach - jeżeli Wnioskodawca nie dokona odliczenia w miesiącu otrzymania faktury, to zgodnie z brzmieniem przepisu art. 86 ust. 11 ustawy, będzie uprawniony do dokonania odliczenia w deklaracji za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (następujących po miesiącu otrzymania faktury). Wbrew zatem stanowisku Wnioskodawcy, w opisanej sytuacji będzie miał zastosowanie art. 86 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług, co oznacza, że Wnioskodawca będzie mógł zrealizować prawo do odliczenia - w przypadku gdy nie dokona tego w miesiącu otrzymania faktury - w dwóch następujących okresach rozliczeniowych po miesiącu, w którym otrzyma fakturę.

Z tego też względu oceniając całościowo uznano je za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl