ITPP1/443-242/07/BK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-242/07/BK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 20 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w przypadku zakupu 1/2 udziału w zabudowanej nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkalne-jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku VAT w przypadku zakupu 1/2 udziału w zabudowanej nieruchomości przeznaczonej na cele mieszkalne.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pani działalność gospodarczą i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności gospodarczej jest między innymi: kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości na własny rachunek.

W miesiącu lutym 2005 r. na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej zakupiła Pani udział w wysokości 1/4 w zabudowanej nieruchomości składającej się z: działki gruntu o obszarze 464 m, murowanego budynku mieszkalnego trzykondygnacyjnego o pow. użytkowej 613,80 m, wybudowanego w 1925 r., w którym znajduje się 10 lokali mieszkalnych, murowanego budynku gospodarczego o pow. zabudowy 39 m, wybudowanego w latach 50-tych, murowanego budynku gospodarczego o pow. zabudowy 51 m, wybudowanego w latach 50-tych. Udział w przedmiotowej nieruchomości jako towar używany został nabyty bez naliczenia podatku VAT. Udział w powyżej nieruchomości został wprowadzony do ewidencji środków trwałych i amortyzowany metoda liniową. Lokale znajdujące się w zabudowanej nieruchomości sklasyfikowanej jako obiekt budownictwa mieszkaniowego były wynajmowane wyłącznie na cele mieszkalne. Od 2006 r. w budynku mieszkalnym wielorodzinnym prowadzona jest inwestycja polegająca na kapitalnym remoncie oraz przebudowie poddasza wraz z jego adaptacją z przeznaczeniem na cele mieszkalne. Wartość zakupów inwestycyjnych przewyższyła 30% wartości początkowej i jako czynny podatnik podatku od towarów i usług skorzystała Pani z prawa do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych na ulepszenie lokali mieszkalnych. Następnie 3/4 zakupów inwestycyjnych zrefakturowała Pani dla pozostałych współwłaścicieli. Ulepszona zabudowana nieruchomość będzie w przyszłości przedmiotem sprzedaży jako lokale mieszkalne. Natomiast dwa budynki gospodarcze zostały rozebrane. W miesiącu kwietniu 2007 r. na podstawie umowy darowizny otrzymała Pani 1/4 udziału w ww. zabudowanej nieruchomości od swojego małżonka na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej.

W miesiącu sierpniu 2007 r. zakupiła Pani pozostałą 1/2 udziału w przedmiotowej zabudowanej nieruchomości. Wydanie przedmiotu umowy nastąpiło w dniu podpisania aktu notarialnego. Lokale znajdujące się w 1/2 udziału zabudowanej nieruchomości mają przeznaczenie wyłącznie na cele mieszkalne i nie będą zasiedlane lub zamieszkałe po raz pierwszy. Przed rozpoczęciem inwestycji mieszkańcy (ówcześni lokatorzy) otrzymali mieszkania socjalne. Główni wykonawcy którzy prowadzą roboty remontowo - budowlane w przedmiotowej nieruchomości wystawiają faktury VAT opodatkowane stawką 7% podatku. Ponadto odlicza Pani w związku z poniesionymi wydatkami inwestycyjnymi podatek VAT w całości od zakupów dotyczących 1/2 udziału w nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zakupiony w miesiącu sierpniu 2007 r. udział w wysokości 1/2 w zabudowanej nieruchomości powinien być opodatkowany stawką 7% podatku od towarów i usług.

Zdaniem wnioskodawcy udział w wysokości 1/2 udziału w zabudowanej nieruchomości winien być opodatkowany stawką 7% podatku od towarów i usług. Wynika to z art. 146 ust. 1 pkt 2b ustawy o podatku od towarów i usług: do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do: obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Lokale znajdujące się w przedmiotowym budynku mają przeznaczenie wyłącznie na cele mieszkaniowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku w myśl art. 41 ust. 1 powołanej ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) wymienionej ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy zwolnieniem od podatku objęta jest dostawa towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w chwili ich nabycia podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

W oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Pojęcie pierwszego zasiedlenia zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 14 ww. ustawy jako wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego nabyła Pani 1/2 udziału w zabudowanej nieruchomości, która została sklasyfikowana jako obiekt budownictwa mieszkaniowego. W przedmiotowym budynku znajdują się wyłącznie lokale mieszkalne, które były wcześniej zasiedlone na podstawie umowy najmu. Oznacza to, że w powyższej sytuacji będzie miał zastosowanie powołany przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy, a zatem przedmiotowa transakcja korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Ponadto informuje się, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii przedstawionej w stanie faktycznym, dotyczącej dokonywanych przez Panią odliczeń podatku od towarów i usług od poniesionych nakładów inwestycyjnych, związanych z przedmiotową nieruchomością, gdyż problem ten nie był przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl