ITPP1/443-238A08/MN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-238A08/MN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 4 marca 2008 r. (data wpływu 7 marca 2008 r.) uzupełnione pismem, które wpłynęło do tut. organu 8 maja 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej za dostarczanie pakietów programów telewizyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 marca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej za dostarczanie pakietów programów telewizyjnych.

W przedmiotowym wniosku oraz piśmie stanowiącym jego uzupełnienie przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia prowadzi działalność polegającą na świadczeniu usług telewizji kablowej. W ramach tej działalności prowadzi usługi takie jak: dostarczanie pakietów programów telewizyjnych, internetu i telefonii. Na świadczenie tych usług Spółdzielnia posiada umowy sprzedaży zawarte z odbiorcami tych usług. Odbiorcami są osoby fizyczne oraz inne podmioty. Dla wszystkich odbiorców prowadzących działalność gospodarczą oraz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej Spółdzielnia wystawia faktury VAT, zgodnie z art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdzające dokonanie sprzedaży. Faktura VAT wystawiona odbiorcy zawiera wszystkie rodzaje usług, które wynikają z zawartej umowy ze Spółdzielnią. Osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej żądają wystawiania im faktur (art. 106 pkt 4 ustawy) celem skorzystania z ulgi w podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tego względu Spółdzielnia wszystkim odbiorcom usług telewizyjnych wystawia faktury VAT. Taki sposób działania Spółdzielni powoduje powstanie wysokich kosztów związanych z dostarczaniem faktur VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółdzielnia może zaniechać wystawiania faktur VAT osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, które nie żądają ich wystawienia, za dostarczanie pakietów programów telewizyjnych.

Zdaniem Wnioskodawcy osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej, nie żądającym wystawienia faktur, zgodnie z art. 106 pkt 4 ustawy o podatku od towarów usług, nie trzeba wystawiać faktur VAT na świadczoną usługę na dostarczanie programów telewizyjnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Biorąc pod uwagę cytowane normy prawne, Spółdzielnia świadcząc usług telewizji kablowej nie ma obowiązku wystawiania faktur VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzacych działalności gospodarczej, chyba że osoby te zażądają ich wystawienia.

W świetle powyższego, obowiązek wystawienia faktury VAT nie wystąpi w sytuacji, w której nabywca towarów i usług jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Jednak w sytuacji, gdy osoba taka zażąda faktury VAT sprzedawca ma obowiązek jej wystawienia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl