ITPP1/443-232/08/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-232/08/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2008 r. (data wpływu 3 marca 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 maja 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków i budowli, będących towarami używanymi wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków i budowli, będących towarami używanymi wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 8 listopada 2007 r., w wyniku prywatyzacji bezpośredniej, nabył od Skarbu Państwa Przedsiębiorstwo z siedzibą w N. - przedsiębiorstwo państwowe. W tym też dniu Spółka wniosła zorganizowaną część nabytego przedsiębiorstwa państwowego, poza gruntami będącymi w użytkowaniu wieczystym i posadowionymi na nich budynkami i budowlami, aportem do nowoutworzonej spółki zależnej wobec "P" S.A. - "P" sp. z. o.o. w N. Nabycie przedsiębiorstwa (zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług), jak i wniesienie aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa państwowego do spółki zależnej zwolnione było od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca po wniesieniu aportu pozostał użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowych i właścicielem posadowionych na nich budynków i budowli. Spółka nie dokonała żadnych nakładów na ulepszenie budynków i budowli. Od zakończenia budowy wszystkich budynków i budowli upłynęło ponad pięć lat. Nie są to budynki i budowle o charakterze mieszkalnym. W dniu 14 lutego 2008 r. Spółka dokonała zbycia części prawa użytkowania wieczystego gruntów wraz z własnością posadowionych tam budynków i budowli.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie, doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 maja 2008 r.

Czy budynki i budowle, których sprzedaży Wnioskodawca dokonał wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu, należy traktować jako towary używane w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2, w związku z ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i tym samym sprzedaż tych towarów będzie zwolniona z tego podatku.

Zdaniem Wnioskodawcy, budynki i budowle, które zostały sprzedane, wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Biorąc pod uwagę fakt, iż:

* Spółce, w stosunku do tych towarów nie przysługiwało prawo do odliczeń podatku od towarów i usług

,

* Spółka nie poniosła żadnych nakładów na ulepszenie tych towarów

,

* budynki i budowle wybudowano ponad pięć lat temu

,

sprzedaż budynków i budowli wraz z prawem użytkowania wieczystego gruntu winna być zwolniona od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług oraz (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z nim przez towary należy rozumieć rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawą opodatkowania - w myśl art. 29 ust. 1 tejże ustawy - jest obrót, obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę podatku należnego. W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków albo budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu (art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług).

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 cytowanej ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

I tak, stosownie do zapisu art. 43 ust. 1 pkt 2 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Przez towary używane, w przypadku budynków i budowli lub ich części, zgodnie z zapisem ust. 2 pkt 1 tegoż artykułu rozumie się budynki i budowle lub ich części jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat.

W myśl art. 43 ust. 6 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w art. 43 ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto w myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Jak wynika z wniosku, Spółce przy nabyciu budynków i budowli nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego a od zakończenia budowy tych obiektów minęło 5 lat. Ponadto Spółka nie ponosiła żadnych nakładów na ulepszenie tych obiektów.

A zatem przy dostawie ww. budynków wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu przysługuje prawo do zastosowania zwolnienia w świetle art. 43 ust. 1 pkt 2, w związku z art. 29 ust. 5 cyt. ustawy oraz § 8 ust. 1 pkt 12 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl