ITPP1/443-200B/07/RS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-200B/07/RS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. (data wpływu 28 sierpnia 2007 r.) uzupełnionego dnia 24 września 2007 r. i 19 listopada 2007 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie złożenia wniosku o umorzenie odsetek - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 sierpnia 2007 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie złożenia wniosku o umorzenie odsetek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Kupiła Pani w 1988 r. ziemie rolną o pow. 1,18 ha z zamiarem utworzenia gospodarstwa rolnego. Następnie rozpoczęła Pani budowę domu. W 2000 r. Urząd Gminy w planie zagospodarowania przestrzennego przeklasyfikował powyższe grunty pod budownictwo pobierając opłatę adiacencką. W zamian oddała Pani część gruntów gminie. Z uwagi na wiek i sytuacje finansową w dniu 2 lipca 2004 r. sprzedała Pani działkę budowlaną nr... (KW nr.... Po upływie 3 lat od zaistnienia powyższego faktu powinna Pani zgłosić się do urzędu skarbowego, co spowoduje, że nie uniknie Pani zapłacenia odsetek. Odsetki wynikałyby z zapłacenia zaległego podatku VAT od sprzedaży jednej działki.

W związku z powyższym zadała Pani następujące pytanie.

Czy może Pani wystąpić o umorzenie odsetek.

Zdaniem wnioskodawcy powinna Pani zostać zwolniona z płacenia odsetek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 67a § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r., - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), organ podatkowy, na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnianych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii umorzenia odsetek, gdyż w tym zakresie Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów w trybie art. 14b nie jest uprawniony do wydania decyzji o umorzeniu bądź nie, odsetek od zaległości podatkowych, gdyż stanowi to przedmiot odrębnego postępowania a nie interpretacji. W tym miejscu należy podkreślić, że w powyższej materii rozstrzygnięcia dokonuje właściwy dla podatnika Naczelnik Urzędu Skarbowego, który na podstawie złożonego przez Panią wniosku dokona oceny, czy w konkretnej sprawie zaistniały przesłanki (ważny interes podatnika lub publiczny) oraz czy udzieli Pani lub odmówi udzielenia ulgi w postaci umorzenia odsetek od zaległości podatkowych, na podstawie powołanego art. 67a § 1 pkt 3 ordynacji.

Reasumując, w oparciu o powyższe należy stwierdzić, że Pani stanowisko jest nieprawidłowe z uwagi na fakt, że kwestia ewentualnego zwolnienia Pani z obowiązku zapłaty odsetek poprzez ich umorzenie może zostać rozstrzygnięte jedynie w ww. postępowaniu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl