ITPP1/443-196/07/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-196/07/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismami z dnia 13 września 2007 r. (data wpływu 17 września 2007 r.) oraz z dnia 25 października 2007 r. (data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług służących realizacji inwestycji pn. "Budowa krytej pływalni w D." niezwiązanych z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku naliczonego w związku z realizacją projektu pn. "Budowa krytej pływalni w D.".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Urząd jako jednostka organizacyjna gminy D. realizuje inwestycję polegającą na budowie krytej pływalni. Inwestycja jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 1.4 ZPORR na podstawie umowy zawartej w dniu 25 stycznia 2007 r. Realizacja inwestycji jest jednym z zadań wymienionych w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Faktury dotyczące nabywanych w ramach inwestycji towarów i usług są wystawiane na rzecz Urzędu. Zakres robót obejmuje budowę krytej pływalni o łącznej powierzchni użytkowej 2206,96 m 2, w skład której wchodzą: basen sportowy z widownią, basen do nauki pływania, zjeżdżalnia, strefa odnowy biologicznej, bufet.

Po realizacji inwestycji powstały obiekt stanowić będzie mienie komunalne gminy.

W ramach składanej dokumentacji w związku z dofinansowaniem wnioskodawca został zobowiązany, iż przez okres 5 lat po jej zakończeniu nie wykorzysta inwestycji na cele działalności opodatkowanej. Oznacza to, że przez ten okres wybudowany obiekt nie będzie mógł być przedmiotem sprzedaży lub dzierżawy. Obiekt będzie po zakończeniu inwestycji nieodpłatnie przekazany w zarząd jednostce organizacyjnej Gminy, zatem nie będzie związany z wykonywaniem przez wnioskodawcę czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy istnieje możliwość odzyskania podatku od towarów i usług naliczonego w związku z realizacją przedmiotowego projektu w systemie VAT lub poza nim.

Zdaniem wnioskodawcy nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego z powodu braku związku nabywanych towarów i usług ze sprzedażą opodatkowaną. Z uwagi na zwolnienie podmiotowe od podatku dochodowego od osób prawnych nie ma takiej możliwości również w tym podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl