ITPP1/443-179/07/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-179/07/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2007 r. (data wpływu 27 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawek podatku na roboty modernizacyjne oczyszczalni ścieków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania stawki podatku na roboty modernizacyjne oczyszczalni ścieków w części związanej z budownictwem mieszkaniowym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Urząd Miejski w latach 2007 - 2008 będzie realizował zadanie inwestycyjne pod nazwą "Dostosowanie stopnia oczyszczania ścieków do wymogów UE poprzez modernizację oczyszczalni w". Zadanie polega na wykonywaniu robót budowlanych na obiektach "P", w którym Gmina ma 100% udziałów.

Inwestycja będzie finansowana ze środków Gminy, "P" oraz "M".

Modernizowana oczyszczalnia ścieków oczyszcza 73,55% ścieków pochodzących od odbiorców budownictwa mieszkaniowego i 26,45% ścieków pochodzących z przemysłu i pozostałych podmiotów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy modernizacja oczyszczalni w oparciu o art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług może być obciążana przez wykonawcę robót stawką podatku 7% od części dotyczącej odbiorców indywidualnych i stawką 22% od części obsługującej pozostałych odbiorców..."

Zdaniem wnioskodawcy na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług wykonawca robót modernizacyjnych może zastosować różne stawki podatku, tzn. stawkę 7% dla 73,55% wartości inwestycji odpowiadającej ilości przyjmowanych ścieków z budownictwa mieszkaniowego i stawkę 22% dla 26,45% pozostałej wartości inwestycji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%.

Jednocześnie stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) wymienionej ustawy do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę 7% stosuje się w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Przepis art. 146 ust. 2 i 3 ww. ustawy o VAT stanowi, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się:

1.

sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2.

urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3.

urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

- jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Powołany przepis wyraźnie wskazuje, że stawka podatku 7% odnosi się wyłącznie do infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu. Tym samym, w przypadku, gdy inwestycja dotyczy zarówno infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, jak i pozostałemu budownictwu, należy dla zastosowania właściwej stawki podatku VAT wydzielić tę część, która związana jest z obsługą budownictwa mieszkaniowego i opodatkować ją zgodnie z obowiązującą stawką 7%, natomiast dla pozostałej części inwestycji właściwa będzie stawka 22%.

Przepisy podatkowe nie podają jednak na jakiej podstawie należy dokonać rozdziału pomiędzy infrastrukturą związaną z budownictwem mieszkaniowym i pozostałą. Powinno się zatem dopuścić wszelkie metody, które służą jego ustaleniu.

W przypadku wskazanym w przedmiotowym wniosku podstawą ustalenia tego rozdziału jest ilość ścieków zrzucanych z obiektów mieszkaniowych oraz z pozostałych obiektów (tj. przemysłowych i innych).

Reasumując, ponieważ modernizowana oczyszczalnia oczyszcza ścieki pochodzące zarówno z budynków mieszkalnych, jak i innych, usługi świadczone przez wykonawcę należy opodatkować zgodnie z obowiązującymi dla tych obiektów stawkami, tj. 7% w części przypadającej na budownictwo mieszkaniowe i 22% dla pozostałej części.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl