ITPP1/443-14b/07/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 września 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-14b/07/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2007 r. (data wpływu 12 lipca 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym przez spółkę cywilną, rozpoczynającą działalność gospodarczą w roku 2007.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Podatnik prowadzi osobiście działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami krawieckimi. W związku z planowanym rozwojem prowadzonej działalności podatnik nosi się z zamiarem zmiany formy prawnej prowadzonej dotychczas działalności i zamierza wnieść swoje przedsiębiorstwo do spółki cywilnej, której wspólnikami będą także jego żona i syn. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej podatnik (jako sprzedawca) nabył uprawnienia do zwrotu podatku VAT podróżnym wynikające z art. 126 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka cywilna także zamierza dokonywać zwrotów podatku VAT podróżnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy spółka cywilna rozpoczynająca działalność gospodarczą w roku 2007, która nie legitymuje się wartością obrotów za rok poprzedni w wysokości 400.000,00 zł będąca jednocześnie następcą prawnym osoby fizycznej, będzie mogła dokonywać zwrotu podatku VAT podróżnym, o którym mowa w art. 126 ustawy o VAT.

Zdaniem Spółki podmiot (spółka cywilna), do której osoba fizyczna wniosła wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa, wstępuje we wszystkie wynikające z przepisów podatkowych prawa i obowiązki osoby fizycznej a zatem będzie mogła dokonywać zwrotu podatku VAT podróżnym tak samo jak wspólnik, który prowadząc wcześniej samodzielnie działalność gospodarczą nabył takie prawo.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Warunki, które musi spełnić sprzedawca (nowy podmiot) aby dokonywać zwrotu podatku VAT podróżnym wymienione zostały w art. 127 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym zwrot podatku, o którym mowa w art. 126 ust. 1, przysługuje w przypadku zakupu towarów u podatników, zwanych dalej "sprzedawcami", którzy:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy podatku oraz

2.

prowadzą ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz

3.

zawarli umowy w sprawie zwrotu podatku przynajmniej z jednym z podmiotów, o których mowa w ust. 8 (podmioty dokonujące zwrotów VAT podróżnym).

Artykuł 127 ust. 4 ww. ustawy nakłada również na takiego podatnika obowiązek pisemnego poinformowania naczelnika właściwego urzędu skarbowego o fakcie, iż jest sprzedawcą w rozumieniu ww. przepisów a także podania adresów punktów, w których podróżny może odebrać podatek. Sprzedawca winien także przedłożyć naczelnikowi urzędu skarbowego kopie umów zawartych z podmiotami dokonującymi zwrotu podatku. Ponadto w myśl art. 127 ust. 6 ww. ustawy sprzedawcy, o których mowa w ust. 5, mogą dokonywać zwrotu, o którym mowa w art. 126 ust. 1, pod warunkiem że ich obroty za poprzedni rok podatkowy wyniosły powyżej 400 000 zł oraz, że dokonują zwrotu podatku wyłącznie w odniesieniu do towarów nabytych przez podróżnego u tego sprzedawcy.

W myśl art. 93a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U.nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:

1.

przekształcenia innej osoby prawnej,

2.

przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej

- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby lub spółki. Zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 ww. przepis § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa. Art. 93d ww. ustawy stanowi, iż przepisy 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.

W związku z powyższym wniesienie wkładu w postaci całego przedsiębiorstwa do spółki cywilnej przez osobę fizyczną, która nabyła wcześniej prawo do dokonywania zwrotu podatku VAT podróżnym daje również takie prawo spółce cywilnej, która w poprzednim roku nie prowadziła działalności gospodarczej (nie osiągnęła wymaganych obrotów).

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl