ITPP1/443-135A/07/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-135A/07/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 13 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego oraz dokonania korekty tego podatku w odniesieniu do nakładów poniesionych na budynek przeznaczony do zamiany - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony dnia 29 sierpnia 2007 r. i 22 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego oraz dokonania korekty tego podatku w odniesieniu do nakładów poniesionych na budynek przeznaczony do zamiany.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka będąca podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadząca wyłącznie działalność opodatkowaną tym podatkiem, zawarła z miejscową Radą Gminy porozumienie w sprawie zamiany budynków w trybie art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Gmina w ramach zamiany wyda halę produkcyjną wybudowaną przez rokiem 1993 gdy nie obowiązywały przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. W zamian Spółka wyda nowy budynek hali produkcyjnej, który wybuduje, przy czym w związku z planowaną inwestycją poniesione zostaną nakłady, od których Spółka zamierza dokonać odliczenia podatku naliczonego. Natychmiast po wybudowaniu przez spółkę przedmiotowego obiektu, zostanie on wydany (przekazany do zamiany). Pozyskany przez Spółkę budynek od Rady Gminy będzie wykorzystywany do wykonywania działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka budując halę produkcyjną ma prawo odliczyć podatek naliczony od poniesionych nakładów oraz czy powinna dokonać korekty tego podatku w przypadku jego zbycia w formie zamiany.

Zdaniem wnioskodawcy spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT od poniesionych nakładów, a zamiana przedmiotowego budynku nie wywoła żadnych skutków podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Rozstrzygnięcie dotyczące konieczności opodatkowania zbycia (w formie zamiany) przedmiotowej hali produkcyjnej zawarte zostało w wydanej dla Spółki interpretacji Ministra Finansów znak ITPP1/443-135B/07/JK.

Z powyższego wynika, że Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT dotyczącego poniesionych nakładów inwestycyjnych na budowę przedmiotowego obiektu, którego zbycie (zamiana) podlega opodatkowaniu, o ile nie wystąpią inne okoliczności wskazujące na brak prawa do odliczenia.

Szczegółowe zasady dotyczące sposobu obliczania oraz terminu dokonywania korekt podatku naliczonego zawiera art. 91 ust. 1 - 8 powołanej ustawy. Przepisy te w szczególności odnoszą się do podmiotów prowadzących jednocześnie sprzedaż opodatkowaną i zwolnioną z VAT, a także obejmują przypadki gdy towary (np. środki trwałe) zostaną sprzedane lub zmieni się ich przeznaczenie w okresie dokonywania korekty.

Z przedstawionego opisu wynika, że Spółka prowadzi wyłącznie sprzedaż opodatkowaną i nie będzie użytkowała wybudowanej przez siebie hali produkcyjnej, lecz dokona jej dostawy (zamiany) natychmiast po zakończeniu budowy w zamian za inny obiekt produkcyjny. Czynność ta jak wynika z powołanej wyżej interpretacji indywidualnej podlega opodatkowaniu, zatem regulacje zawarte w art. 91 ustawy dotyczące korekt podatku (zwrotu podatku naliczonego) w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości nie znajdują zastosowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl