ITPP1/443-1264/09/AP - Opodatkowanie podatkiem VAT majątku powstałego w wyniku zniesienia wspólności majątkowej i podziału majątku wyrokiem sądowym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1264/09/AP Opodatkowanie podatkiem VAT majątku powstałego w wyniku zniesienia wspólności majątkowej i podziału majątku wyrokiem sądowym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2009 r. (data wpływu 29 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podziału majątku po zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności podziału majątku po zniesieniu małżeńskiej wspólności ustawowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą, opartą na księdze przychodów i rozchodów, opodatkowaną podatkiem liniowym. W dniu 9 grudnia 2009 r. sporządził Pan notarialnie rozdzielność majątkową z żoną, która również prowadzi działalność gospodarczą. Pomiędzy podatnikami na mocy wyroku sądowego zostanie zniesiona współwłasność małżeńska. Podział majątku współmałżonków nastąpi w oparciu o przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Podział majątku ponad ustawową ???189 własności będzie odpłatny i będzie spoczywał na Pana małżonce, bowiem na jej rzecz wyrokiem sądowym przekazano pozostały majątek. W skład przekazanego majątku wchodzą składniki majątkowe osobiste i firmowe, stanowiące środki trwałe zamortyzowane i niezamortyzowane, grunt będący towarem handlowym oraz #189; lokalu użytkowego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza w formie sklepu. Od zakupionych i amortyzowanych składników został odliczony podatek od towarów i usług. Po przekazaniu części majątku firmowego nie zlikwidował Pan prowadzonej działalności gospodarczej, lecz będzie prowadził ją nadal w ograniczonym zakresie.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy u podatnika w wyniku zniesienia wspólności majątkowej i podziału majątku wyrokiem sądowym przekazany majątek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy na część majątku firmowego przekazanego odpłatnie powinien wystawić fakturę z zastosowaniem właściwych stawek VAT i odprowadzić podatek od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary, stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Uwzględniając, iż na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług małżonkowie nie są uznawani za jeden podmiot podatkowy, bowiem każdy z nich wykonując samodzielnie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jest odrębnym podatnikiem tego podatku, stwierdzić należy, iż odpłatne przekazanie towaru przez jednego małżonka na rzecz drugiego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak wynika, z opisu zdarzenia przyszłego po podziale majątku w wyniku zniesienia wspólności majątkowej małżonków, przekaże Pan odpłatnie część majątku, w skład którego wchodzą zarówno składniki majątkowe osobiste jak i firmowe, stanowiące środki trwałe zamortyzowane i niezamortyzowane, grunty oraz #189; lokalu użytkowego, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza w formie sklepu. Od zakupionych i amortyzowanych składników został odliczony podatek od towarów i usług.

A zatem w świetle przywołanych powyżej regulacji prawnych, czynność odpłatnego przekazania towarów wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej, od których przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego, w ramach podziału majątku wspólnego, jako dokonana pomiędzy dwoma odrębnymi podmiotami na gruncie podatku od towarów i usług, które to podmioty łączyła wspólność majątkowa wyłącznie na gruncie prawa rodzinnego, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 7 ust. 1 cyt. ustawy. Zatem czynność ta - jak Pan słusznie zauważył - powinna być opodatkowana według stawek VAT właściwych dla dostawy poszczególnych składników majątku firmowego.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Dlatego też w opisanej sytuacji dostawa poszczególnych składników majątku firmowego winna zostać udokumentowana fakturą VAT, zgodnie z powołanym wyżej art. 106 ust. 1 ustawy.

Jednocześnie należy wskazać, iż w treści niniejszej interpretacji nie rozstrzygnięto kwestii wysokości stawek VAT lub ewentualnego zwolnienia od podatku od towarów i usług dla dostawy przekazanych składników majątku firmowego, gdyż nie było to przedmiotem zapytania oraz nie zawarto własnego stanowiska w tej sprawie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl