ITPP1/443-1259/09/IK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1259/09/IK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2009 r. (data wpływu 28 grudnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % z tytułu sprzedaży urządzeń szkoleniowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 grudnia 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania stawki podatku w wysokości 0 % z tytułu sprzedaży urządzeń szkoleniowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza rozpocząć dystrybucję - sprzedaż urządzeń szkoleniowych do celów dydaktycznych. Oferta przeznaczona będzie dla szkół zawodowych, politechnik, centrów edukacji zawodowej. Celem urządzenia jest ułatwienie nauki programowania i obsługi maszyn m.in. tokarek, frezarek czy centr obróbczych. Urządzenie to składa się z obudowy, dwóch monitorów, klawiatury, pokrętła, procesora, karty graficznej oraz pozostałych elementów standardowej jednostki komputerowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy istnieje możliwość zastosowania stawki podatku 0 % przy sprzedaży ww. urządzeń dla placówek oświatowych.

Zdaniem Wnioskodawcy istnieje możliwość zastosowania stawki podatku 0 % przy sprzedaży ww. urządzeń dla placówek oświatowych na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 26 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Powyższe urządzenie to tak naprawdę jednostka komputerowa stacjonarna wyposażona w 2 monitory oraz klawiaturę (pulpit operatora). Jest to proces przekazywania napisanego uprzednio programu przez ucznia i przesłanie danych na symulator. W skład powyższego urządzenia wchodzi: procesor, 2 monitory, klawiatura, obudowa, karta graficzna oraz pozostałe elementy standardowej jednostki komputerowej. Na urządzeniu nie jest możliwe wykonanie jakiejkolwiek produkcji. Opiniowane urządzenie różni się od standardowego zestawu komputerowego obudową, dodatkowym monitorem oraz inną formą klawiatury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 tej ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Co do zasady, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże ustawodawca przewidział również możliwość zastosowania stawek obniżonych dla określonych czynności i w określonych okolicznościach lub zwolnienia od podatku.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych - przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do ust. 13 powołanego artykułu, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 % podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

1.

Jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych

2.

Drukarki

3.

Skanery

4.

Urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących)

5.

Urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy)

W myśl art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0 %, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Ponadto, zgodnie z ust. 15 tegoż artykułu, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Przez placówki oświatowe, o których mowa m.in. w art. 83 rozumie się szkoły i przedszkola publiczna i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy).

Biorąc pod uwagę wskazane powyżej przepisy ustawy należy stwierdzić, iż podstawę do zastosowania preferencyjnej 0 % stawki podatku od towarów i usług przy dostawach sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych, stanowi przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych, wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy o podatku od towarów i usług. Katalog towarów, do których mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki (wymieniono grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków ani interpretacji rozszerzających.

Zatem nie każda dostawa sprzętu komputerowego będzie opodatkowana 0% stawką podatku od towarów i usług, a tylko wyłącznie ta, która dotyczyć będzie sprzętu wymienionego z nazwy w załączniku nr 8 do ustawy. Ponieważ, jak wskazano we wniosku, przedmiotem nabycia są urządzenia szkoleniowe ułatwiające naukę programowani i obsługi m.in. tokarek, frezarek, cent obróbczych, czyli urządzenia nie mieszczące się w jakiejkolwiek grupie towarów objętych tym załącznikiem, brak jest podstaw prawnych do zastosowania przy ich dostawie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%.

Końcowo wskazać należy, iż zasady przesądzające o zakwalifikowaniu, bądź nie, urządzeń, o których mowa we wniosku, do kategorii urządzeń uprawniających do zastosowania 0% stawki podatku, wynikają wyłącznie z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Skoro więc przedmiotowe urządzenia nie mogą zostać zakwalifikowane do urządzeń, które zostały wymienione w zał. nr 8 do ustawy, ich dostawa podlegać będzie opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl