ITPP1/443-1203/09/AT - Podstawa opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z.o.o. w postaci środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1203/09/AT Podstawa opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z.o.o. w postaci środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2009 r. (data wpływu 10 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 18 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z o.o. w postaci środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 grudnia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportu do spółki z o.o. w postaci środków trwałych wykorzystywanych w prowadzonej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym w zakresie m.in. wykonywania usług budowlanych i jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Jest Pan udziałowcem nowopowstałej spółki z o.o. Prowadzona obecnie działalność zostanie zakończona w dniu 31 grudnia 2009 r. Posiadane środki trwałe, wykorzystywane w dotychczas prowadzonej działalności gospodarczej, wprowadzone były na stan środków trwałych na podstawie faktur zakupu w wartości netto. Ponieważ prowadzona działalność jest opodatkowana podatkiem VAT, odliczał Pan podatek naliczony przy zakupie. W trakcie użytkowania dokonywane były odpisy amortyzacyjne, część środków trwałych jest już obecnie całkowicie umorzonych.

Zamierza Pan wnieść aportem do nowopowstałej spółki środki trwałe wykorzystywane w dotychczasowej działalności. Na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązany jest Pan sporządzić spis z natury i na jego podstawie ustalić kwotę podatku należnego.

W uzupełnieniu wniosku, w dniu 18 lutego 2010 r., wskazano, iż aport ww. środków trwałych dokonany zostanie przed likwidacją działalności gospodarczej. Na dzień zakończenia prowadzenia dotychczasowej działalności nie będzie Pan posiadał na stanie żadnych środków trwałych.

W związku z powyższym, w dniu 18 lutego 2010 r., zadano następujące pytanie.

W jaki sposób ma Pan ustalić wartość netto środków trwałych wnoszonych aportem, od której będzie naliczony należny podatek VAT - czy będzie to wartość ustalona na podstawie pierwotnych faktur zakupu (wartość nabycia), czy też będzie to wartość rynkowa określona w momencie wnoszenia aportu...

Pana zdaniem, podstawą opodatkowania będzie wartość rynkowa środków trwałych określona w momencie zdarzenia, tj. zaprzestania wykonywania działalności i jednocześnie wniesienia aportu do spółki. Wyrażając powyższe stanowisko zwrócił Pan dodatkowo uwagę na treść art. 29 ust. 10 ustawy o podatku od towarów i usług.

W dniu 18 lutego 2010 r. zweryfikował Pan własne stanowisko w sprawie, uznając, iż podstawą opodatkowania dla czynności wniesienia aportu będzie wartość rynkowa środków trwałych określona w momencie wnoszenia aportu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podstawą podatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22 art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Na podstawie art. 29 ust. 3 ustawy, jeżeli należność jest określona w naturze, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku.

W myśl art. 29 ust. 9 ustawy, w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

Przez wartość rynkową, zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy, rozumie się całkowitą kwotę, jaką, w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

a.

w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,

b.

w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że planuje Pan wnieść aportem do nowopowstałej spółki z o.o. środki trwałe wykorzystywane w dotychczasowej działalności. Aport wskazanych środków trwałych dokonany zostanie przed likwidacją działalności gospodarczej.

Jednocześnie z wniosku nie wynika, iż dla opisanej powyżej czynności aportu, w ramach której dojdzie do wniesienia do spółki z o.o. wskazanych środków trwałych, ustanowiona zostanie cena.

W świetle powyższego podstawę opodatkowania w przedmiotowej sprawie należy ustalić w oparciu o powołany art. 29 ust. 9 ustawy, jako wartość rynkową wnoszonych w drodze aportu towarów (przedmiotu aportu) pomniejszoną o kwotę podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu datowania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl