ITPP1/443-1178/10/KM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1178/10/KM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 1 grudnia 2010 r.) uzupełnionym w dniu lutego 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup dla celów gospodarstwa rolnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 grudnia 2010 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu lutego o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego z faktury VAT dokumentującej zakup dla celów gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Jest Pan rolnikiem rozliczającym podatek VAT na zasadach ogólnych, który nabywa towary potrzebne do prowadzenia działalności rolniczej. Zakupy te dokumentowane są fakturą VAT, na której podane są m.in. imię i nazwisko Pana jako nabywcy (podatnika), jego NIP i adres zamieszkania. Urząd Skarbowy jednakże żąda, aby przy imieniu i nazwisku podatnika umieszczać słowa "Gospodarstwo rolne".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może odliczyć podatek naliczony z faktury, w której nie zamieszczono przy imieniu i nazwisku podatnika - rolnika słów "Gospodarstwo rolne".

Pana zdaniem, odliczenie z takiej faktury jest możliwe, ponieważ rejestracja podatnika (Pana) nastąpiła jako rejestracja osoby fizycznej, tj. podano imię i nazwisko podatnika, nie zaś jako rejestracja Gospodarstwa rolnego podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl powyższego przepisu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od podatku czy też niepodlegających temu podatkowi.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, o czym stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy.

Stosownie do art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Enumeratywnie wymienione elementy, jakie winna zawierać faktura, wskazane zostały w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 z późn. zm.).

Zgodnie z § 5 ust. 1 pkt 1 tego rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy. Ponadto, na mocy § 5 ust. 1 pkt 2 wskazanego rozporządzenia, faktura taka powinna zawierać numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że jest Pan zarejestrowany dla celów rozliczenia podatku VAT w ramach prowadzonej działalności rolniczej. Rozliczając podatek VAT na zasadach ogólnych nabywa towary potrzebne do prowadzenia tej działalności. Przy zakupie dla potrzeb gospodarstwa, sprzedawca wystawił fakturę, podając m.in. imię i nazwisko Pana jako nabywcy wraz z NIP-em i adresem zamieszkania, bez zamieszczania słów "gospodarstwo rolne".

Uwzględniając przytoczone regulacje, stwierdzić należy, iż w przypadku, gdy złożył Pan zgłoszenie rejestracyjne dla potrzeb podatku od towarów i usług w ramach prowadzonego gospodarstwa rolnego, aby przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego, prócz obligatoryjnego warunku związku dokonanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi, musi być Pan wskazany jako nabywca na otrzymywanych fakturach VAT. W przedmiotowej sprawie warunek ten został spełniony - występuje Pan bowiem jako nabywca, zaś okoliczności tej nie zmienia fakt, że opisana we wniosku faktura VAT, dokumentująca dokonany zakup, wystawiona została bez zamieszczania słów "gospodarstwo rolne" (wskazana faktura, w zakresie danych Pana jako nabywcy, w ocenie tut. organu zawiera poprawne dane).

Reasumując, stwierdzić należy, że faktura VAT wystawiona na Pana, jako osobę zarejestrowaną dla celów podatku VAT w rozumieniu obecnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, daje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z tej faktury dotyczącej prowadzonego gospodarstwa rolnego, w zakresie w jakim zakup ten faktycznie związany jest z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem i nie zachodzą okoliczności, o których mowa w przepisie art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl