ITPP1/443-1135/08/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1135/08/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 marca 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego nakładów inwestycyjnych ponoszonych na budowę budynku mieszkalno-usługowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego nakładów inwestycyjnych ponoszonych na budowę budynku mieszkalno - usługowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą pod firmą "A" - w zakresie: pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona w niewyspecjalizowanych sklepach sprzedaż detaliczna kwiatów, roślin, nasion, nawozów, żywych zwierząt domowych, karmy dla zwierząt domowych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach; wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Prowadzenie działalności rozpoczął zgodnie z zaświadczeniem z ewidencji działalności gospodarczej z dniem 15 września 1990 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca korzysta z części działki gruntu o powierzchni art. 954m 2, zapisanej w księdze wieczystej, której wyłącznym właścicielem jest żona Wnioskodawcy, która przedmiotowy grunt nabyła przed zawarciem małżeństwa. Żona Wnioskodawcy jest również właścicielką innej działki nabytej przed zawarciem związku małżeńskiego (jest to działka o powierzchni art. 2580m 2) zapisanej w księdze wieczystej. Właśnie na części tej działki Wnioskodawca będzie wykonywał swoją działalność gospodarczą, bowiem w dniu 1 września 1990 r. zawarł z żoną "pisemne porozumienie małżeńskie", określające sposób korzystania z ww. nieruchomości. Zgodnie z porozumieniem, z działki żona Wnioskodawcy wydzieliła działkę gruntu i przekazała wydzieloną działkę Wnioskodawcy do wyłącznego korzystania, w celu jej zagospodarowania na potrzeby prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, w tym do jej zabudowania. Na mocy ww. porozumienia Wnioskodawca zobowiązał się do rozpoczęcia inwestycji (budowa budynku mieszkalno - usługowego) na przedmiotowej działce gruntu (przekazanej mu do korzystania w terminie 20 lat) i ukończenia jej w terminie 30 lat. Natomiast żona Wnioskodawcy zobowiązała się do przekazania w drodze darowizny - wydzielonej do korzystania działki (po jej zabudowaniu ww. budynkiem) oraz do ustanowienia odpowiedniej służebności drogi koniecznej. W dniu 17 grudnia 2007 r. żona Wnioskodawcy uzyskała na swoje nazwisko pozwolenie na budowę budynku mieszkalno - usługowego. Natomiast Wnioskodawca od grudnia 2007 r. rozpoczął inwestycję w zakresie wybudowania budynku mieszkalno - usługowego i dokonuje odliczeń podatku naliczonego, dotyczącego nakładów inwestycyjnych związanych z przedmiotową budową. W 2009 r. planuje zakończenie inwestycji, w wyniku której powstanie budynek dwukondygnacyjny o powierzchni zabudowy art. 194m 2 (powierzchnia użytkowa części usługowej na parterze będzie wynosiła art. 159,67 m 2, a powierzchnia użytkowa części mieszkalnej na piętrze będzie wynosiła art. 152,08 m 2, kubatura budynku wyniesie art. 1450m 3). W przedmiotowym budynku Wnioskodawca będzie prowadził swoją działalność gospodarczą:

* na parterze w części usługowej będą znajdowały się sklepy,

* na piętrze budynku będą usytuowane pomieszczenia przeznaczone na wynajem na cele mieszkaniowe, jak również cele niemieszkaniowe.

Usługi w zakresie wynajmu budynku mieszkalno - usługowego opisanego we wniosku mieszczą się w grupowaniach:

* - wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami niemieszkalnymi własnymi lub dzierżawionymi,

* - wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi i dzierżawionymi.

Miedzy małżonkami istnieje wspólność majątkowa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego nakładów inwestycyjnych ponoszonych na budowę budynku mieszkalno - usługowego.

Zdaniem Wnioskodawcy ma on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego związanego z nakładami inwestycyjnymi, ponoszonymi na budowę budynku mieszkalno - usługowego. Powołując się na przepisy art. 86 ust. 1, 2 oraz art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług Wnioskodawca uważa, że jeżeli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, służą do prowadzenia działalności opodatkowanej przysługuje prawa do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku Wnioskodawcy przedmiotowa inwestycja będzie związana z czynnościami opodatkowanymi, bowiem celem inwestycji jest stworzenie warunków do dokonywania w przyszłości sprzedaży opodatkowanej w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa. W przedmiotowym budynku Wnioskodawca będzie prowadził swoją działalność gospodarczą zgodnie z zakresem działalności wynikającym z ewidencji działalności gospodarczej - na parterze w części usługowej będą sklepy, natomiast na piętrze będą pomieszczenia przeznaczone na wynajem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Z treści powyższego przepisu wynika, iż podstawową zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych przez podatnika tego podatku.

Kwotę podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy - stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikom podatku od towarów i usług, w sytuacji gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Przepisy przewidują również sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, że spełnia on generalne przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W poz. 4 tegoż załącznika zostały wymienione usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe Zatem świadczenie usług w zakresie wynajmu i zarządzania nieruchomościami mieszkalnymi własnymi i dzierżawionymi, o których mowa we wniosku podlega zwolnieniu z podatku.

W przedstawionym opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazuje, że ponoszone nakłady inwestycyjne dotyczą inwestycji (budynek mieszkalno - usługowy), której celem jest stworzenie warunków do dokonywania sprzedaży opodatkowanej, jak również zwolnionej. Wnioskodawca w przedmiotowym budynku będzie prowadził działalność gospodarczą zgodnie z zakresem działalności wynikającym z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - na parterze w części usługowej będą sklepy, natomiast na piętrze będą pomieszczenia przeznaczone na wynajem na cele mieszkaniowe, jak również cele niemieszkaniowe.

Zatem mając na uwadze art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny, należy stwierdzić, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia całości podatku naliczonego związanego ze wskazanymi nakładami, ale jedynie w zakresie, w jakim wydatki te związane będą z wykonywaniem czynności opodatkowanych, o ile nie wystąpią wyłączenia wynikające z art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl