ITPP1/443-1113b/11/IK - Możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT świadczenia usług organizowania dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 października 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1113b/11/IK Możliwość zwolnienia z opodatkowania VAT świadczenia usług organizowania dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 sierpnia 2011 r. (data wpływu 11 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 6 września i 10 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku świadczenia usług organizowania dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zwolnienia od podatku świadczenia usług organizowania dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jako samorządowa jednostka budżetowa jest od 2001 r. czynnym "płatnikiem" podatku od towarów i usług. Uzyskiwane dochody mieszczą się w granicach ok. 100.000 zł, z czego głównie to opłaty za przedszkole publiczne z tytułu usługi, polegającej na organizowaniu dodatkowych zajęć edukacyjnych w czasie przekraczającym czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki. Pozostałe dochody to wpływy uzyskiwane z wynajmowania pomieszczeń szkolnych osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz środki pieniężne uzyskiwane z odsprzedaży przez Wnioskodawcę tzw. mediów (energii, wody i nieczystości tym podmiotom na podstawie liczników). Wnioskodawca wystawia kontrahentom faktury VAT i odprowadza wszystkie uzyskane dochody na konto Urzędu Miejskiego.

W uzupełnieniu wskazano, iż przedszkole publiczne działa na podstawie art. 6 ustawy o systemie oświaty. Zajęcia dodatkowe są świadczone na podstawie zawartych umów z rodzicami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy opłaty za przedszkole publiczne z tytułu usługi, polegającej na organizowaniu dodatkowych zajęć edukacyjnych w przedszkolu, podlegają zwolnieniu VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a).

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi w zakresie kształcenia świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty (przedszkole miejskie), mimo, że są częściowo finansowane przez rodziców, zgodnie z art. 14 ust. 5 pkt 1 ustawy o systemie oświaty, "nie podlegają opodatkowaniu, są zwolnione".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ustawy, stawka podatku w okresie od 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. wynosi 23% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 oraz art. 146f.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 znowelizowanej ustawy o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.

jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.

uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo - rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

* oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Powyższy przepis ustawy stanowi implementację prawa unijnego, gdyż w świetle art. 132 ust. 1 lit. i) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 18 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (DZ. Urz. UE L 347), państwa członkowskie zwalniają kształcenie dzieci lub młodzieży, kształcenie powszechne lub wyższe, kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie, łącznie ze świadczeniem usług i dostawą towarów ściśle z taką działalnością związanych, prowadzone przez odpowiednie podmioty prawa publicznego lub inne instytucje działające w tej dziedzinie, których cele uznane są za podobne przez dane państwo członkowskie.

Jednocześnie wskazać należy, iż przeciwieństwie do stanu prawnego obowiązującego do dnia 31 grudnia 2010 r., zgodnie z którym wyznaczenie zakresu zwolnienia usługi z opodatkowania podatkiem od towarów i usług następowało poprzez zidentyfikowanie usługi (czynności) w klasyfikacji statystycznej (PKWiU), w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. zwolnienie określone w powyższym przepisie ma charakter przedmiotowo-podmiotowy, co oznacza, że zwolnieniu od podatku podlega określony rodzaj usług wykonywanych przez ściśle zdefiniowany krąg podmiotów, wykonujących te usługi.

W świetle art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.), system oświaty obejmuje przedszkola, w tym z oddziałami integracyjnymi, przedszkola specjalne oraz inne formy wychowania przedszkolnego.

Z przedstawionych okoliczności we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jako samorządowa jednostka budżetowa pobiera opłaty z tytułu świadczenia przez przedszkole publiczne dodatkowych zajęć edukacyjnych, na podstawie zawartych umów z rodzicami.

Wobec powyższego, o ile przedmiotem świadczenia są faktycznie usługi w zakresie edukacji, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zostały spełnione przesłanki podmiotowo-przedmiotowe do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a).

Interpretacja dotyczy przedstawionego stanu faktycznego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl