ITPP1/443-1109a/09/AJ - Ewidencja obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1109a/09/AJ Ewidencja obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2009 r. (data wpływu 18 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług przewozu osób taksówką. Usługi świadczy Pan na rzecz osób fizycznych oraz innych podmiotów gospodarczych. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczając się w formie ryczałtu według stawki 3%. Obecnie posiada Pan jeden samochód osobowy - taksówkę, w której jest zainstalowana kasa rejestrująca. Planuje Pan świadczyć usługi taksówką drugim samochodem - busem, wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych, bez świadczeń na rzecz osób fizycznych (prywatnych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy ma Pan obowiązek instalacji kasy fiskalnej w drugim aucie osobowym - busie - taksówce osobowej, świadczącej tylko i wyłącznie usługi taxi dla firm - podmiotów gospodarczych, bez świadczenia usług dla osób fizycznych (prywatnych)...

Zdaniem Wnioskodawcy, nie ma obowiązku instalacji kasy fiskalnej w drugim aucie świadczącym usługi taxi tylko i wyłącznie dla innych firm, podmiotów gospodarczych, gdyż rozliczenie z tymi podmiotami będzie następowało na podstawie faktur VAT, zgodnie z danymi na taksometrze. Powyższy przychód będzie rozliczany łącznie z przychodem z tytułu usług świadczonych na rzecz osób fizycznych, wynikającym z zapisów w kasie rejestrującej. W ocenie Wnioskodawcy, nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej przychodu z tytułu usług taxi świadczonych wyłącznie na rzecz innych podmiotów gospodarczych, udokumentowanych fakturą VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Stosownie do treści art. 106 ust. 4, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Obowiązek w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących wynika z art. 111 powołanej ustawy. W myśl ust. 1 tego przepisu, podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Kwestie dotyczące między innymi zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących oraz terminów rozpoczęcia prowadzenia tej ewidencji, ustawodawca reguluje na mocy wydawanych rozporządzeń w zakresie kas rejestrujących.

W obecnym stanie prawnym, tj. od 1 stycznia 2010 r. zwolnienia z obowiązku w tym zakresie określają przepisy § 2 i § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2009 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 224, poz. 1797).

Natomiast stosownie do § 4 ust. 1 pkt 3 powołanego rozporządzenia, zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy świadczeniu usług przewozu osób i ładunków taksówkami.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób taksówką i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Wnioskodawca zamierza rozpocząć świadczenie usług przewozu osób taksówką drugim samochodem - wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych i dokumentować je fakturami VAT.

Odnosząc przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane w tym zakresie przepisy prawa należy stwierdzić, że z podstawowej reguły określonej w cytowanym art. 111 ust. 1 ustawy wynika, że obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących nie dotyczy świadczeń wykonywanych na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Wobec powyższego, w stosunku do czynności polegających na przewozie osób taksówką, świadczonych drugim samochodem wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych, nie będzie miał zastosowania cytowany przepis § 4 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy co do braku obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kasy rejestrującej usług w zakresie przewozu osób taksówką świadczonych drugim samochodem wyłącznie na rzecz podmiotów gospodarczych i dokumentowanie ich fakturą VAT jest prawidłowe pod warunkiem, że w rzeczywistości jest w stanie tak zorganizować świadczenie usług, aby z przewozu tym samochodem nie korzystały osoby, o których mowa w art. 111 ust. 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl