ITPP1/443-1099/10/MS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1099/10/MS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2010 r. (data wpływu 9 listopada 2010 r.), uzupełnionym w dniu 28 stycznia 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z organizacją spotkania integracyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 listopada 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z organizacją spotkania integracyjnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

"D." Sp. z o.o. (Spółka) jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej, którą tworzą również inne podmioty, m.in. "R." sp. z o.o., "S." sp. z o.o., "V." sp. z o.o. (Spółki Powiązane). Spółka oraz Spółki Powiązane planują połączenie w trybie przejęcia Spółek Powiązanych przez Spółkę. Intencją Spółki oraz Spółek Powiązanych jest, aby proces połączenia zakończył się na początku 2011 r. Spółka zorganizowała spotkanie integracyjne dla wszystkich pracowników Spółki oraz Spółek Powiązanych, jak również dla członków rodzin tych osób. Zasadniczym celem zorganizowania spotkania integracyjnego było zintegrowanie wszystkich pracowników ww. spółek w związku z planowanym procesem połączenia. W trakcie tego spotkania pracownicy Spółek Powiązanych zostali zapoznani z kulturą korporacyjną obowiązującą w Spółce, zasadach pracy, warunkach pracy itd. Jednocześnie pracownicy Spółek Powiązanych w trakcie spotkania integracyjnego mogli uzyskać dodatkowe informacje o warunkach pracy w trakcie rozmów z pracownikami Spółki. Jednym z elementów spotkania integracyjnego był turniej piłki nożnej, w którym uczestniczyły drużyny złożone z pracowników Spółki i Spółek Powiązanych. Dodatkowo wśród uczestników spotkania integracyjnego będących pracownikami Spółek Powiązanych (niebędących pracownikami Spółki ani niepozostających ze Spółką w stosunku cywilnoprawnym) zostały rozlosowane nagrody, tj. bony towarowe o różnym nominale. Koszt zorganizowania spotkania integracyjnego poniosła Spółka, która poniosła wydatki z tytułu:

1.

organizacji spotkania integracyjnego przez podmiot zewnętrzny - w tym konsumpcji,

2.

zakupu strojów piłkarskich (koszulek, spodenek, getrów) z nadrukowanym logo grupy, do której należy Spółka,

3.

zakupu piłek,

4.

ochrony fizycznej rozgrywek i spotkania integracyjnego,

5.

przewozu uczestników spotkania integracyjnego, którzy zgłosili się w miejscu zbiórki, autokarami na piknik,

6.

nabycia bonów towarowych.

Wydatki w powyższym zakresie zostały udokumentowane fakturami, z wyjątkiem bonów towarowych (których jednostkowa wartość nie przekroczyła kwoty 200 zł), których nabycie zostało udokumentowane notami księgowymi.

Spółka nie zaliczyła ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczyła podatku VAT z faktur dokumentujących ww. wydatki.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż wydatki poniesione na organizację spotkania integracyjnego zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. A świadczenie realizowane w ramach spotkania integracyjnego nie stanowi działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

1.

Czy na gruncie ustawy VAT Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z organizacją spotkania integracyjnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT.

2.

Czy na gruncie ustawy VAT Spółka będzie zobowiązana rozpoznać nieodpłatne otrzymanie świadczeń przez uczestników spotkania integracyjnego po swojej stronie jako odpłatną dostawę towarów lub odpłatne świadczenie.

Zdaniem Wnioskodawcy, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług Spółce przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z organizacją spotkania integracyjnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, jednocześnie Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznawać nieodpłatnego otrzymania świadczeń przez uczestników Spotkania Integracyjnego po swojej stronie jako odpłatnej dostawy towarów ani odpłatnego świadczenia usług stosownie do art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Uzasadniając własne stanowisko, Spółka w oparciu o treść art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wskazała ponownie, iż przysługuje Jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikające z faktur dokumentujących zakup towarów i usług związanych z organizacją spotkania integracyjnego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT. A na potwierdzenie prezentowanego stanowiska powołała się na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2009 r. (znak ILPP1/443-742709-4/MT), w której stwierdzono iż " (...) Wnioskodawca ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu zakupu usług firmy, która kompleksowo obsługuje imprezy, oraz zakupu usług cateringowych w takiej części, w jakiej nabyte usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, pod warunkiem niezaistnienia innych przesłanek negatywnych zawartych w art. 88 ustawy o VAT".

Spółka podkreśliła również, że wydatki dokonane przez nią w związku z organizacją spotkania integracyjnego pozostają w bezspornym związku z przedsiębiorstwem Spółki, a zakupione (w związku z organizacją spotkania integracyjnego) towary i usługi zostały wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Zasadniczym celem spotkania integracyjnego było bowiem, zintegrowanie wszystkich pracowników Spółki i Spółek Powiązanych w związku z planowanym procesem połączenia.

Według Spółki, przepisy art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy VAT definiują sytuacje, w których przekazanie (zużycie) towarów bez wynagrodzenia lub nieodpłatne świadczenie usług są traktowane na gruncie ustawy VAT jako czynności opodatkowane. Jednakże w ocenie Spółki w związku z organizacją spotkania integracyjnego Spółka nie wykona żadnych czynności, które mogłyby zostać uznane za czynności opodatkowane odpowiednio do art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy VAT. A na potwierdzenie własnego stanowiska w tym zakresie Spółka wskazał na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 10 września 2009 r. (znak ILPP1/443-1098/09-2/AT), w której stwierdzono, iż " (...) zapewnienie przez Wnioskodawcę wyżywienia podczas przeprowadzanych w zakładzie pracy szkoleń i warsztatów dla zatrudnianych pracowników podnoszących ich kwalifikacje zawodowe oraz posiłków i innych artykułów spożywczych podczas spotkań integracyjnych i motywacyjnych, na których omawiane są związane z działalnością Spółki zagadnienia dotyczące bieżących problemów powstających w ramach współpracy zespołów pracowniczych, udzielane pochwały bądź wskazywane błędy i niedociągnięcia, mające wpływ na poprawę jakości pracy zespołów, a także na których istnieje możliwość bliższego poznania się członków zespołu, procentujących później lepszą współpracą, jest niewątpliwie zużyciem związanym z potrzebami prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Stąd też nie należy przekazania (zużycia) posiłków i artykułów spożywczych utożsamiać z przekazaniem na cele osobiste pracowników, dla którego prawo do odliczenia podatku VAT związane jest z jednoczesnym obowiązkiem opodatkowania nieodpłatnego przekazania - uznanego za dostawę towaru (art. 7 ust. 2 ustawy)".

Spółka podkreśliła, że świadczenia otrzymywane przez uczestników spotkania integracyjnego wykazują jednoznaczny związek z przedsiębiorstwem Spółki i przekazywane są na cele związane z przedsiębiorstwem Spółki. Zdaniem Spółki integracja pracowników Spółki i pracowników Spółek Powiązanych w kontekście planowanego przejęcia Spółek Powiązanych przez Spółkę będzie służyć realizacji celów związanych z działalnością prowadzoną przez Spółkę. A zatem, Spółka nie będzie zobowiązana rozpoznawać po swojej stronie nieodpłatnego otrzymania świadczeń przez uczestników spotkania integracyjnego na równi z odpłatną dostawą towarów ani z odpłatnym świadczeniem usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl natomiast art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. tej ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 (przekazywanie drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek).

Analizując powyższe należy stwierdzić, że podatnik w momencie nabycia towarów oraz usług określa, czy nabywane przez niego towary i usługi będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności opodatkowanej. W konsekwencji należy stwierdzić, iż podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionymi wydatkami, a wykonywanymi z tytułu prowadzonej działalności czynnościami opodatkowanymi. Powyższa zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tj. są wykorzystywane do czynności zwolnionych od podatku VAT lub czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Ustawodawca stworzył więc podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. W szczególności należy wskazać, że zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, obniżenia lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób. Ponadto w myśl art. 88 ust. 3a powołanej ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Należy zauważyć, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest istnienie związku między dokonywanymi zakupami towarów i usług, a prowadzoną działalnością. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez Podatnika.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania Przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przez Podatnika obrotami. Aby jednak można było wskazać, iż określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością Spółki, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu.

O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością Podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez Podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie Przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez Spółkę obrotów. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego, obsługi prawnej.

Zgodnie natomiast z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów rozumie się również - zgodnie z ust. 2 tego artykułu - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny-jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Jednocześnie z treści ust. 3 ww. artykułu wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów przekazywania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Artykuł 7 ust. 4 ustawy definiuje prezenty o małej wartości, przez które rozumie się przekazywane przez podatnika jednej osobie towary:

1.

o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100 zł, jeżeli podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości tych osób;

2.

których przekazania nie ujęto w ewidencji, o której mowa w pkt 1, jeżeli jednostkowa cena nabycia towaru (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, jednostkowy koszty wytworzenia, określone w momencie przekazywania towaru, nie przekraczają 10 zł.

Z przywołanych przepisów wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów w związku z prowadzonym przedsiębiorstwem, niebędących próbkami, prezentami o małej wartości, czy też drukowanymi materiałami reklamowymi i informacyjnymi. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest także to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

W kwestii natomiast świadczenia usług należy wskazać, że w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

* istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z treści przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka wchodzi w skład grupy kapitałowej, którą tworzą również inne podmioty (trzy Spółki Powiązane). Spółka planuje przejęcie Spółek Powiązanych. Intencją Spółki oraz Spółek Powiązanych jest, aby proces połączenia zakończył się na początku 2011 r. W związku z planowanym połączeniem, Spółka zorganizowała spotkanie integracyjne dla wszystkich pracowników Spółki oraz Spółek Powiązanych, jak również dla członków rodzin tych osób. Zasadniczym celem zorganizowania spotkania integracyjnego było zintegrowanie wszystkich pracowników ww. spółek w związku z planowanym procesem połączenia. W trakcie tego spotkania pracownicy Spółek Powiązanych zostali zapoznani z kulturą korporacyjną obowiązującą w Spółce, zasadach pracy, warunkach pracy itd. Jednocześnie pracownicy Spółek Powiązanych w trakcie spotkania integracyjnego mogli uzyskać dodatkowe informacje o warunkach pracy w trakcie rozmów z pracownikami Spółki. Jednym z elementów spotkania integracyjnego był turniej piłki nożnej, w którym uczestniczyły drużyny złożone z pracowników Spółki i Spółek Powiązanych. Dodatkowo wśród uczestników spotkania integracyjnego będących pracownikami Spółek Powiązanych (niebędących pracownikami Spółki ani niepozostających ze Spółką w stosunku cywilnoprawnym) zostały rozlosowane nagrody, tj. bony towarowe o różnym nominale. Koszt zorganizowania spotkania integracyjnego poniosła Spółka, która poniosła wydatki z tytułu: organizacji spotkania integracyjnego przez podmiot zewnętrzny - w tym konsumpcji; zakupu strojów piłkarskich (koszulek, spodenek, getrów) z nadrukowanym logiem grupy, do której należy Spółka; zakupu piłek; ochrony fizycznej rozgrywek i spotkania integracyjnego; przewozu uczestników spotkania integracyjnego, którzy zgłosili się w miejscu zbiórki, autokarami na piknik; nabycia bonów towarowych.

Wydatki w powyższym zakresie zostały udokumentowane fakturami, z wyjątkiem bonów towarowych, których nabycie zostało udokumentowane notami księgowymi. Spółka nie zaliczyła ww. wydatków do kosztów uzyskania przychodów ani nie odliczyła podatku VAT z faktur dokumentujących ww. wydatki. W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż wydatki poniesione na organizację spotkania integracyjnego zostały sfinansowane ze środków obrotowych Spółki. A świadczenie realizowane w ramach spotkania integracyjnego nie stanowi działalności socjalnej, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, iż w analizowanej sytuacji nie można się zgodzić ze stanowiskiem Spółki, iż przysługuje jej pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup towarów i usług w związku z organizacją spotkania integracyjnego, bowiem z treści wniosku wynika, iż w spotkaniu tym brali udział nie tylko pracownicy Spółki, ale również inni uczestnicy (tj. członkowie rodzin pracowników Spółki, pracownicy Spółek Powiązanych oraz członkowie rodzin pracowników Spółek Powiązanych). Działanie tych osób i wydatki na ich rzecz, w ocenie tutejszego organu nie mają związku ze sprzedażą opodatkowaną Spółki.

Skoro nie został zachowany warunek wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy, bowiem nie wszystkie zakupy mają związek ze sprzedażą opodatkowaną Spółki, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w związku z nabyciem towarów i usług przy organizacji spotkania integracyjnego, przysługuje Spółce jedynie w części, w jakiej wydatki te dotyczyły pracowników Spółki (jako że czynności te mają związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych), z wyjątkiem usług noclegowych i gastronomicznych oraz z uwzględnieniem innych wyłączeń wynikających z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

W odniesieniu do podatku należnego należy stwierdzić, że przekazanie bonów towarowych nie stanowi ani dostawy towarów o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, ani świadczenia usług w myśl art. 8 ust. 1 ustawy i nie mieści się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług wyznaczonym przez przepis art. 5 ust. 1 ustawy. Bon towarowy, stanowi rodzaj znaku legitymacyjnego upoważniającego do odbioru (otrzymania) w oznaczonym terminie określonych towarów i dlatego nie mieści się on w dyspozycji przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o podatku od towarów i usług. Bon nie jest towarem, lecz tylko kwitem, którym można zapłacić za nabywane towary. Zastępuje on środki pieniężne, za które zwyczajowo nabywa się towary. Przekazania bonów, ze względu na ich specyfikę, nie można też uznać za świadczenie usług. Bony towarowe same w sobie nie zaspokajają żadnych potrzeb - nie stanowią więc autonomicznego świadczenia, a świadczenie jest elementem konstytutywnym usługi. Tym samym fakt przekazania bonu nie powoduje powstania u Wnioskodawcy obowiązku podatkowego.

Natomiast w odniesieniu do nieodpłatnego świadczenia usług opisanych w przedmiotowym wniosku stanowiących część składową spotkania integracyjnego, na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy, w przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki pozwalające uznać nieodpłatne świadczenie usług, które jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem za usługi zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem z treści wspomnianego przepisu oraz stanu faktycznego wynika, iż nieodpłatne świadczenie usług nie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsku po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl