ITPP1/443-107/07/AW - Czy po rozwiązaniu spółki cywilnej, która była podatnikiem VAT, organ podatkowy może prowadzić w stosunku do osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT, kontrolę podatkową w zakresie VAT?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-107/07/AW Czy po rozwiązaniu spółki cywilnej, która była podatnikiem VAT, organ podatkowy może prowadzić w stosunku do osoby fizycznej niebędącej podatnikiem VAT, kontrolę podatkową w zakresie VAT?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2007 r. (data wpływu 8 sierpnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości prowadzenia przez organ podatkowy kontroli podatkowej w stosunku do byłych wspólników spółki cywilnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości prowadzenia przez organ podatkowy kontroli podatkowej w stosunku do byłych wspólników spółki cywilnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zamierza Pan wraz z kolegą prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej. Spółka posiadać będzie status podatnika podatku od towarów i usług oraz płatnika. Pan osobiście będzie podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast nie będzie Pan podatnikiem podatku VAT, bo podatnikiem tym będzie spółka cywilna.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy po rozwiązaniu spółki cywilnej, która była podatnikiem VAT, organ podatkowy może prowadzić w stosunku do Pana, jako osoby fizycznej nie będącej podatnikiem VAT, kontrolę podatkową w zakresie podatku VAT.

Pana zdaniem, nie może być prowadzona kontrola podatkowa z zakresu podatku VAT w stosunku do Pana jako byłego wspólnika spółki cywilnej. Zgodnie bowiem z art. 281 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, kontrolę podatkową przeprowadza się u podatników, płatników, następców prawnych. Jako były wspólnik spółki cywilnej nie jest Pan podatnikiem podatku VAT, bo była nim spółka.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 281 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), organy podatkowe pierwszej instancji, z zastrzeżeniem § 3, przeprowadzają kontrolę podatkową u podatników, płatników, inkasentów oraz następców prawnych, zwanych w ustawie "kontrolowanymi". Celem kontroli jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego (art. 281 § 2 Ordynacji podatkowej).

Natomiast stosownie do zapisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami są osoby prawne jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

W świetle przepisów Ordynacji podatkowej w przypadkach, w których ustawa podatkowa przyznaje spółce cywilnej podmiotowość podatkową - podatnikiem, płatnikiem lub inkasentem, a także kontrolowanym czy stroną postępowania podatkowego w zakresie praw i obowiązków wynikających z tej podmiotowości - jest spółka cywilna. Rozwiązanie (likwidacja) spółki cywilnej powoduje jednak, że traci ona podmiotowość prawnopodatkową. Analiza wskazanych przepisów prowadzi do wniosku, że osoby trzecie, w tym wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej, nie są podatnikami podatku od towarów i usług z tytułu działalności prowadzonej przez spółkę. Zatem nie ma możliwości przeprowadzenia kontroli podatkowej z zakresu obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług w zlikwidowanej spółce cywilnej.

Niezależnie od powyższego wskazać należy, iż stosownie do postanowień art. 86 § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej, podatnicy obowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych przechowują księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. W razie likwidacji lub rozwiązania osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej podmiot dokonujący jej likwidacji lub rozwiązania zawiadamia pisemnie właściwy organ podatkowy, nie później niż w ostatnim dniu istnienia tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej, o miejscu przechowywania ksiąg podatkowych oraz dokumentów związanych z ich prowadzeniem.

Ponadto w świetle uregulowań zawartych w rozdziale 15 ustawy "Odpowiedzialność podatkowa osób trzecich" (a w szczególności w art. 115), nie wyklucza się prowadzenia z udziałem m.in. byłych wspólników spółki cywilnej postępowania podatkowego zmierzającego do weryfikacji rozliczeń podatkowych spółki w zakresie podatku od towarów i usług oraz obciążenia ich ewentualnymi zaległościami podatkowymi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl