ITPP1/443-1069/09/IK - Stawka podatku VAT przy przeniesieniu praw autorskich.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1069/09/IK Stawka podatku VAT przy przeniesieniu praw autorskich.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 6 listopada 2009 r.), uzupełnionym w dniu 29 stycznia 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi przeniesienia autorskich praw majątkowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2009 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usługi przeniesienia autorskich praw majątkowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług reklamowych, przygotowania do druku, wykonywania projektów różnego rodzaju itp. Jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług. W ostatnim czasie zawarł Pan umowę na następujące prace i czynności dotyczące albumu, zwanego dalej "utworem":

*

wykonanie projektu graficznego wnętrza, wyklejek i okładki utworu,

*

przełamanie całości tekstu i materiału ilustracyjnego zgodnie z zaakceptowanym przez strony projektem utworu,

*

dostarczenie złamanego utworu do korekt,

*

przygotowanie plików do druku,

*

przygotowanie gotowego utworu do archiwizacji i przekazanie wydawcy kompletu materiałów.

Z chwilą przejęcia projektu utworu przez wydawcę, wydawca nabywa całość wyłącznych i nieograniczonych autorskich praw majątkowych do utworu na wszelkich polach eksploatacji znanych w chwili zawarcia umowy.

Za wykonanie usługi wystawił Pan fakturę VAT w następujący sposób: za wykonanie projektu i przygotowanie do druku książki - wartość netto plus podatek od towarów i usług w stawce 22%; - za przeniesienie autorskich praw majątkowych na nabywcę - wartość netto plus podatek od towarów i usług w stawce 7%.

W piśmie uzupełniającym z dnia 29 stycznia 2010 r. wskazał Pan, iż zakres prac dokonanych w ramach umowy obejmuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do projektu graficznego wnętrza, wyklejek i okładki książki. W ustawie o prawie autorskim nie ma definicji artysty. Tytuły wynagrodzenia są określone w umowie i fakturze VAT. Część (pkt 2 faktury) jest wypłacona z tytułu udzielania licencji, a druga część z tytułu wykonania czynności (pkt 1 faktury). Ponadto zaznaczył Pan, iż jest twórcą projektu graficznego wnętrza, wyklejek i okładki książki. Natomiast "Firma "S", nazwa Pana przedsiębiorstwa, nie jest twórcą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przeniesienie autorskich praw majątkowych na nabywcę, czyli drugi punkt na fakturze VAT może być opodatkowany 7% stawką podatku od towarów i usług...

Pana zdaniem do ww. czynności można zastosować 7% stawkę podatku, zgodnie z poz. 162 załącznika Nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu tym podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Stosownie do treści art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7% z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W poz. 162 tego załącznika do tej ustawy wymienione zostały usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Zgodnie z brzmieniem art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości przeznaczenia i sposobu wyrażenia.

Na podstawie ust. 2 pkt 1 powołanego artykułu, w szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe);

Zatem, aby określone dzieło mogło być przedmiotem prawa autorskiego musi posiadać następujące cechy:

*

mieć źródło w pracy człowieka (twórcy),

*

stanowić przejaw działalności twórczej,

*

posiadać indywidualny charakter.

Twórcą w rozumieniu ustawy jest każda osoba prowadząca faktycznie działalność twórczą, czyli działalność, której efektem jest powstanie utworu w myśl art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Natomiast użyte w art. 1 analizowanej ustawy określenie: przejaw działalności twórczej oznacza jakikolwiek uzewnętrzniony rezultat działalności człowieka o charakterze kreacyjnym. Przesłanka ta jest spełniona, gdy mamy do czynienia z subiektywnym nowym wytworem intelektu. Użycie w art. 1 ust. 2 cyt. ustawy określenia "utwory" wskazuje, że dla zakwalifikowania określonego rezultatu działalności wyrażonej słowem, znakami graficznymi jako przedmiotu prawa autorskiego konieczne jest spełnienie przesłanek utworu określonych w art. 1 ust. 1 tej ustawy, tzn. aby był on przejawem działalności twórczej oraz miał indywidualny charakter. Tylko w razie spełnienia tych przesłanek przysługują twórcy zarówno autorskie prawa osobiste, jak i autorskie prawa majątkowe, w szczególności zaś wynagrodzenie za korzystanie z utworu. Cecha indywidualności przejawia się w samym procesie twórczym i oznacza oryginalność, niepowtarzalność.

Należy jednak podkreślić, że nie każdy projekt spełnia przesłanki utworu w rozumieniu ww. ustawy. Dotyczy to w szczególności projektów będących powieleniem innych projektów, a więc niebędących rezultatem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, jak również projektów typowych, zawierających powtarzalne, nieoryginalne rozwiązania. Projekty takie nie podlegają ochronie autorskoprawnej na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jednocześnie wskazać należy, iż w myśl postanowień rozdziału 5 cyt. ustawy, autorskie prawa majątkowe do utworu mogą przejść na inne osoby na podstawie umowy o przeniesieniu autorskich praw majątkowych lub na podstawie umowy o korzystaniu z utworu, zwanej licencją.

Z treści stanu faktycznego wynika, iż zawarł Pan umowę, w ramach której zobowiązał się wykonać projekt graficzny wnętrza, wyklejek i okładki albumu, jak również dokonać przełamania całości tekstu i materiału ilustracyjnego zgodnie z projektem, dostarczenia złamanego utworu do korekt, przygotowania plików do druku oraz gotowego utworu do archiwizacji i przekazania kompletu materiałów wydawcy. Zaznaczył Pan, iż zakres prac dokonanych w ramach umowy oprócz ww. czynności obejmuje przeniesienie autorskich praw majątkowych do projektu graficznego wnętrza, wyklejek i okładki książki, których jest Pan twórcą. Jak Pan również wskazał z momentem przejęcia projektu utworu przez wydawcę, nabywa on całość wyłącznych i nieograniczonych autorskich praw majątkowych do utworu na wszelkich polach. Wynagrodzenie określone w umowie składa się z dwóch elementów - wykonania projektu i przygotowania książki do druku oraz udzielenia licencji. W wystawionej fakturze VAT pierwszą czynność opodatkował Pan stawką VAT 22%, zaś przeniesienie autorskich praw majątkowych VAT 7% stawką.

Analizując powołane wyżej przepisy w kontekście przedstawionych okoliczności stwierdzić należy, że skoro projekt graficzny wnętrza, wyklejek i okładki albumu został wykonany przez twórcę w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych i stanowi przedmiot autorskich praw majątkowych, który zgodnie z umową został przeniesiony na nabywcę usług, a wynagrodzenie za te prawa wypłacono twórcy w formie honorarium, to czynność ta podlega opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku.

Podkreślić jednak należy, że kwestia dotycząca uznania Pana za twórcę oraz wykonywanych przez niego czynności do usług wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego.

W związku z tym niniejszą interpretację wydano przy założeniu, że z tytułu przeniesienia praw autorskich posiada Pan status twórcy w rozumieniu cytowanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl