ITPP1/443-1046/09/BS - Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT wkładu budowlanego w związku z adaptacją pomieszczenia po węźle cieplnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-1046/09/BS Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT wkładu budowlanego w związku z adaptacją pomieszczenia po węźle cieplnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2008 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) uzupełnionym w dniach 11 i 20 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania wkładu budowlanego w związku z adaptacją pomieszczenia po węźle cieplnym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 grudnia 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniu 11 i 20 stycznia 2010 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia z opodatkowania wkładu budowlanego w związku z adaptacją pomieszczenia po węźle cieplnym.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w 1990 r. oddał do użytku budynek mieszkalny wielorodzinny z lokalem użytkowym. W budynku jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone na węzeł cieplny. W chwili obecnej aparatura Energetyki Cieplnej została przeniesiona do drugiego mniejszego pomieszczenia, a lokal po węźle cieplnym będzie zaadaptowany na lokal użytkowy. Należy dodać, że budynek został rozliczony i sfinansowany wkładami lokatorów i lokalu użytkowego. Z przyszłym użytkownikiem lokalu po węźle cieplnym została podpisana w październiku 2009 r. umowa na zryczałtowany wkład budowlany związany z wykupem pomieszczenia do adaptacji na lokal użytkowy. Otrzymane środki finansowe Spółdzielnia przeznaczy na fundusz remontowy budynku - lokale mieszkalne. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż od chwili oddania budynku do eksploatacji nie ponosił nakładów na ulepszenie lokalu. Wszelkie roboty budowlano-instalacyjne związane z adaptacją pomieszczenia wykona na swój koszt przyszły użytkownik lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wkład budowlany związany z wykupem pomieszczenia do adaptacji należy opodatkować podatkiem od towarów i usług... (jeżeli tak, jaką stawką...) Czy transakcja powinna być potwierdzona fakturą VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że budynek został przekazany do eksploatacji w 1990 r., kiedy nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług, wkład budowlany związany z wykupem pomieszczenia do adaptacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak wskazuje Wnioskodawca, czynność winna być udokumentowana fakturą VAT z dopiskiem - zwolniona z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa we wskazanym przepisie, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego (art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy).

Z powyższego wynika, że ustanowienie odrębnej własności do części budynku adaptowanej na lokal użytkowy traktuje się jako dostawę towarów.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

W regulacji zawartej w art. 43 ust. 1 pkt 10 wskazanej ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem, gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług definicją, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności opodatkowanych, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu,

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca zwalnia od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostaw nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Stosownie do treści art. 43 ust. 7a ustawy o podatku od towarów i usług, warunku o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b) nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 powołanej ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Z kolei na podstawie art. 106 ust. 4 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób są obowiązani do wystawienia faktury.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w 1990 r., oddał do użytku budynek mieszkalny, w którym jedno z pomieszczeń zostało przeznaczone na cele użytkowe - węzeł cieplny. Obecnie pomieszczenie to, zostanie przekazane do adaptacji na lokal użytkowy w zamian za zryczałtowany wkład budowlany związany z wykupem. Wnioskodawca od chwili oddania budynku do eksploatacji nie ponosił nakładów na ulepszenie lokalu.

W świetle przedstawionych okoliczności oraz przytoczonych przepisów prawa stwierdzić należy, iż czynność wniesienia wkładu budowlanego związanego z wykupem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako dostawa towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy. Dostawa ta korzysta jednak ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a powołanej ustawy. Oddanie budynku do użytku nastąpiło w 1990 r. (w okresie nieobowiązywania ustawy o podatku od towarów i usług), a zatem Wnioskodawcy nie służyło prawo do odliczenia podatku naliczonego, a także nie były ponoszone wydatki na jego ulepszenie. A zatem, przedmiotowa transakcja stanowi dla Wnioskodawcy dostawę budynków, budowli lub ich części zwolnioną od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług, którą należy udokumentować fakturą VAT, na podstawie powołanego art. 106 ust. 1 cyt. ustawy z uwzględnieniem ust. 4 tego artykułu.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska Nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl