ITPP1/443-102/07/EŁ - Czy w przypadku dokonanego w Niemczech zakupu używanego ciągnika rolniczego wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w terminie 14 dni?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 października 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/443-102/07/EŁ Czy w przypadku dokonanego w Niemczech zakupu używanego ciągnika rolniczego wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług w terminie 14 dni?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2007 r. (data wpływu 6 sierpnia 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 października (data wpływu 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku VAT w terminie 14 dni od daty nabycia używanego ciągnika rolniczego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 sierpnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku obowiązku zapłaty podatku VAT w terminie 14 dni od daty nabycia używanego ciągnika rolniczego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT Unii Europejskiej. Dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego ciągnika rolniczego. Do celów rejestracyjnych potrzebne jest zaświadczenie VAT-25. Uzyskano informację, iż dokonane nabycie podlega ustawie o podatku od towarów i usług, i należy uiścić podatek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wystąpi obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług (o którym mowa w art. 103 ustawy o VAT) w terminie 14 dni od daty nabycia używanego ciągnika rolniczego zakupionego w Niemczech.

Zdaniem wnioskodawcy ciągnika rolniczego nie można zaliczyć do środków transportu, ale do pojazdów mechanicznych zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym z dnia 20 czerwca 1997 r. (Dz. U. Nr 98, poz. 602), a co za tym idzie nie ma konieczności zapłaty podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 103 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, podatnicy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 lub 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju - są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego.

W art. 103 ust. 3 i 4 ustawy o VAT dokonano rozróżnienia na nowe i inne środki transportu. Za inne środki transportu winny być uznane pojazdy tożsame z nowymi środkami transportu, o których mowa w art. 2 pkt 10 ustawy (w przypadku pojazdów lądowych są to pojazdy wymienione w poz. 1-4, 9-10, 15-20 załącznika nr 1 do ustawy, napędzane silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub mocy większej niż 7,2 kilowatów, jeżeli przejechały nie więcej niż 6.000 kilometrów lub od momentu dopuszczenia ich do użytku upłynęło nie więcej niż 6 miesięcy).

Ze stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca nabył z terytorium Unii Europejskiej używany ciągnik rolniczy. W myśl przepisów art. 2 ust. 44 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.) ciągnik rolniczy jest pojazdem silnikowym skonstruowanym do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych, ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych.

Brak ciągników rolniczych w wykazie towarów zaliczonych do środków transportu zawartym w załączniku nr 1 do ustawy o VAT powoduje bowiem, iż nabyte pojazdy nie posiadają cech identyfikujących je jako środki transportu. Oznacza to, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia używanego ciągnika rolniczego Spółka nie miała obowiązku obliczenia i wpłacenia podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego. Rozliczenie podatku VAT powinno nastąpić na zasadach ogólnych w ramach składanych deklaracji VAT-7, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpił obowiązek podatkowy zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT.

W świetle powyższego na nabywcy nie ciążył obowiązek dokonania wpłaty w terminie 14 dni od daty nabycia używanego ciągnika rolniczego z terytorium Unii Europejskiej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl