ITPP1/415-490a/11/MS - Określenie sposobu dokumentowania sprzedaży zdemontowanych części samochodowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPP1/415-490a/11/MS Określenie sposobu dokumentowania sprzedaży zdemontowanych części samochodowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 30 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 4 lipca 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy zdemontowanych części - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie m.in opodatkowania dostawy zdemontowanych części.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Jako osoba fizyczna prowadzi Pan pozarolniczą działalność gospodarczą i jest Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Planuje Pan rozpoczęcie działalności stacji demontażu samochodów, w której samodzielnie będzie Pan wymontowywał używane części samochodowe. Następnie "własnoręcznie" wymontowane sprawne części (nadające się do ponownego ich użycia w samochodach), będzie Pan sprzedawał osobom prywatnym oraz firmom. W odpowiedzi na wezwanie organu wskazał Pan również, iż głównym przedmiotem działalności Pana firmy jest skup i sprzedaż używanych katalizatorów samochodowych wymontowanych z używanych samochodów. Skup odbywa się zarówno od krajowych czynnych podatników jak i osób fizycznych nieprowadzących dziłalności gospodarczej i niebędących podatnikami VAT, Następnie ww. katalizatory są w większych ilościach odsprzedawane zarówno krajowym firmom jak i odbiorcy unijnemu z Litwy, będącymi czynnymi podatnikami VAT, którym wystawia Pan faktury VAT. W fakturach sprzedaży krajowej nalicza Pan podatek VAT (obecnie 23%), a w przypadku dostawy do odbiorcy litewskiego, jest to WDT, wykazuje podatek VAT 0%.

Jednocześnie w związku z zamiarem rozszerzenia działalności o pozyskiwanie innych używanych części samochodowych, prowadząc ich demontaż z samochodów skupowanych od czynnych podatników VAT, jak i osób fizycznych niebędących podatnikami VAT, a następnie odsprzedaży sprawnych części osobom prywatnym jak również firmom będącym czynnymi podatnikami VAT, wskazał Pan również, że pozostałości z demontażu samochodów, niedadające się do ponownego ich użycia będą odsprzedawane firmom zajmującym się segregacją i recyklingiem odpadów.

Ponadto, wskazał Pan, iż zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku od towarów i usług, po zmianach obowiązujących od dnia 1 kwietnia 2011 r., podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest czynny podatnik VAT. W związku z powyższym, obowiązek podatkowy w obrocie złomem przeniesiony został na nabywcę w ramach mechanizmu odwrotnego obciążenia podatku VAT. Jednocześnie z najnowszych wyjaśnień Ministra Finansów wynika, iż "z uwagi na to, że ustawa o VAT nie definiuje pojęcia złomu mając na uwadze wykładnię historyczną oraz językową należy przez to rozumieć złom metali, w tym złom stalowy (wsadowy i niewsadowy), żeliwny i metali nieżelaznych. W pojęciu tym mieści się również złom metali szlachetnych. Podkreślenia wymaga fakt, że w celowości przyjętej w art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT wpisuje się również obrót zużytymi akumulatorami ołowiowymi lub ich częściami, zaliczanymi, zgodnie z normą europejską nr PN-EN 14057:2003, mającej status Polskiej Normy, do złomu" (interpretacja ogólna nr PT3/033/2/188/LWA/11 /569 z dnia 2 maja 2011 r.). Natomiast w pojęciu złomu, zdaniem MF nie mieszczą się używane pojazdy i zużyte baterie. Przed powyższą interpretacją nie mieściły się również zużyte akumulatory, które to zostały przez MF po dniu 2 maja 2011 r. uznane za złom. Na tym tle powziął Pan wątpliwości, czy handel zużytymi katalizatorami mieści się w definicji złomu, czy też nie, ponieważ katalizatory posiadają w swoim składzie metale szlachetne, takie jak platyna. A zatem katalizatory są częściami samochodowymi, które można ponownie użyć do pojazdów samochodowych, ale mogą też być użyte do odzyskania z nich metali, m.in. platyny. Pana firma obecnie zajmuje się jedynie skupem katalizatorów i następnie ich hurtową odsprzedażą w stanie nieprzetworzonym, a pozostałości niesprzedane sporadycznie mogą być sprzedane firmom zajmującym się utylizacją. Końcowo zaznaczył Pan, iż prawidłowe wystawianie przez Pana faktur VAT sprzedaży ma istotne znaczenie nie tylko dla Pana firmy jako sprzedawcy, ale również dla nabywcy, który jest czynnym podatnikiem VAT. Zgodnie bowiem z art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w przypadku wystawienia faktury z wykazaną kwotą podatku, dokumentującej, w cytowanym wcześniej art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT, czynności objęte systemem odwrotnego obciążenia, faktura ta nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego. Oznacza to, że błędne wykazanie podatku w fakturze nie będzie uprawniało nabywcy do odliczenia podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku.

Czy sprzedaż wymontowywanych (używanych) sprawnych części samochodowych przez czynnego podatnika VAT odbiorcom krajowym (czynnym podatnikom VAT) powinna być wykazana na fakturze sprzedaży z podatkiem 23%.

Zdaniem Wnioskodawcy, sformułowanym w uzupełnieniu wniosku, sprzedaż wymontowywanych, używanych, ale sprawnych części samochodowych (które mogą zostać ponownie zamontowane do samochodu) przez czynnego podatnika VAT odbiorcom krajowym, będących czynnym podatnikiem VAT - powinna być traktowana jako zwykła dostawa, wykazana na fakturze VAT ze stawką 23%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 5a ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Na podstawie art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. do dnia 30 czerwca 2011 r., podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające złom, jeżeli dokonującym jego dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Przepis ten od dnia 1 lipca 2011 r., na mocy art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 134, poz. 780) otrzymał następujące brzmienie: podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2.

Natomiast w załączniku nr 11 wymieniono m.in. mieszczące się w PKWiU:

* ex 24.45.30.0 pozostałe metale nieżelazne i wyroby z nich; cermetale; popiół i pozostałości zawierające metale i związki metali - wyłącznie odpady i złom metali nieszlachetnych (poz. 2),

* 38.11.58.0 odpady inne niż niebezpieczne zawierające metal (poz. 6),

* 38.12.27 odpady i braki ogniw i akumulatorów elektrycznych; zużyte ogniwa i baterie galwaniczne oraz akumulatory elektryczne (poz. 7),

* ex 38.32.29.0 surowce wtórne z pozostałych metali - wyłącznie odpady i złom (poz. 8).

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 2 ustawy, w przypadkach wymienionych w ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, usługodawca lub dokonujący dostawy towarów nie rozlicza podatku należnego.

Przepisy ust. 1 pkt 7 i 8 stosuje się, jeżeli nabywcą lub usługobiorcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15 (art. 17 ust. 7 ustawy).

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

W przypadkach, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, 5, 7 i 8, w fakturze nie wykazuje się danych dotyczących stawki i kwoty podatku (art. 106 ust. 1a ustawy).

W oparciu o art. 106 ust. 4 podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Zasadą jest zatem wystawianie faktur VAT dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, jedynie w przypadku, gdy tego zażądają.

Zasady wystawiania faktur uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

W myśl § 4 ust. 1 rozporządzenia, zarejestrowani podatnicy jako podatnicy VAT czynni, posiadający numer identyfikacji podatkowej, wystawiają faktury oznaczone wyrazami "FAKTURA VAT".

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1.

imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11;

3.

numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";

4.

dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;

5.

nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;

6.

miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;

7.

cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);

8.

wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);

9.

stawki podatku;

10.

sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;

11.

kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Z § 5 ust. 15 ww. rozporządzenia wynika, że faktury stwierdzające dokonanie dostawy towarów lub wykonanie usługi, dla których podatnikiem zgodnie z przepisami ustawy jest nabywca towaru lub usługi, zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawierają:

1.

adnotację, że podatek rozlicza nabywca, lub

2.

wskazanie właściwego przepisu ustawy lub dyrektywy, wskazującego, że podatek rozlicza nabywca, lub

3.

oznaczenie "odwrotne obciążenie".

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku wynika, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jako czynny podatnik VAT planuje Pan również rozpoczęcie działalności w formie "stacji demontażu samochodów", w której będzie Pan osobiście wymontowywał używane części samochodowe, a następnie zdemontowane, sprawne części samochodowe (nadające się do ponownego montażu), zamierza Pan sprzedawać osobom prywatnym i firmom, będącym czynnymi podatnikami VAT.

Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, że skoro z okoliczności sprawy nie wynika, aby przedmiotem dostawy był złom, lecz - jak wskazano we wniosku - zdemontowane sprawne części samochodowe - będzie Pan zobowiązany do dokumentowania (jako zarejestrowany podatnik VAT czynny), sprzedaży zdemontowanych sprawnych części samochodowych, poprzez wystawianie faktur VAT, za wyjątkiem sytuacji, o których mowa w ww. art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług z zastosowaniem stawki 23% podstawowej podatku od towarów i usług.

Jednocześnie zauważyć należy, że kwestie opodatkowania związane z dostawą katalizatorów jak również kwestie dotyczące sprzedaży odpadów katalizatorów i odpadów po demontażu samochodów nienadających się w do ponownego użycia, zostaną zawarte w odrębnym rozstrzygnięciu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87-100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl