ITPB4/423-72/14/PST

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB4/423-72/14/PST

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 13 czerwca 2014 r. (data wpływu 16 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie objęcia spółki komandytowo-akcyjnej regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako podatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2014 r. złożono ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie objęcia spółki komandytowo-akcyjnej regulacjami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jako podatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką komandytowo-akcyjną posiadającą siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (zwaną dalej SKA). Wspólnikami w dniu założenia SKA były osoby prawne w postaci spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Aktualnie trwający rok obrotowy w SKA rozpoczął się 1 grudnia 2013 r., a kończy się 30 listopada 2014 r. i jest pierwszym rokiem obrotowym; zwany jest dalej: rokiem obrotowym 2013/2014. SKA została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 27 listopada 2013 r. Zgodnie z zapisami statutu SKA rok obrotowy nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym, przy czym pierwszy rok obrotowy kończy się 30 listopada 2014 r.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Od kiedy w przedstawionym stanie faktycznym SKA stanie się podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, SKA stanie się podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 grudnia 2014 r. Zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r., przepisy tejże ustawy mają również zastosowanie do spółek komandytowo-akcyjnych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W związku z ustaniem transparentności podatkowej SKA ustawa zmieniająca wprowadza również przepisy przejściowe. W myśl art. 4 ust. 1 ustawy zmieniającej w przypadku spółki komandytowo-akcyjnej posiadającej siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz w zakresie uzyskanych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatników podatku dochodowego od osób fizycznych przychodów i poniesionych kosztów z uczestnictwa w takiej spółce, z zastrzeżeniem art. 6 ustawy zmieniającej, w tym z tytułu objęcia (nabycia) udziałów takiej spółki, przepisy ustaw wymienionych w art. 1 i art. 2 ustawy zmieniającej, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, stosuje się począwszy od pierwszego dnia roku obrotowego tej spółki rozpoczynającego się po dniu 31 grudnia 2013 r.

Jednakże zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej SKA, która:

a.

powstała po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu, tj. od 12 grudnia 2013 r., a jej rok obrotowy rozpoczęty w 2013 r. nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r. lub

b.

dokonała zmiany roku obrotowego po dniu wejścia w życie niniejszego przepisu - jest obowiązana na dzień 31 grudnia 2013 r. do zamknięcia ksiąg rachunkowych i sporządzenia sprawozdania finansowego. Pierwszy rok podatkowy takiej spółki rozpoczyna się z dniem 1 stycznia 2014 r. i trwa do końca przyjętego roku obrotowego.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości, przez rok obrotowy należy rozumieć rok kalendarzowy lub inny okres trwający 12 kolejnych pełnych miesięcy kalendarzowych, stosowany również do celów podatkowych. Rok obrotowy lub jego zmiany określa statut lub umowa, na podstawie której utworzono jednostkę. Jeżeli jednostka rozpoczęła działalność w drugiej połowie przyjętego roku obrotowego, to można księgi rachunkowe i sprawozdanie finansowe za ten okres połączyć z księgami rachunkowymi i sprawozdaniem finansowym za rok następny.

W przypadku zmiany roku obrotowego pierwszy po zmianie rok obrotowy powinien być dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy. Mając zatem na uwadze, że zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym:

a. SKA została zarejestrowana przed dniem 12 grudnia 2013 r. (tekst jedn.: przed wejściem w życie art. 4 ust. 2 ustawy zmieniającej),

b.

jej pierwszy rok obrotowy kończy się 30 listopada 2014 r.,

c.

rok obrotowy został ustalony zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 9 ustawy o rachunkowości i nie kończy się w dniu 31 grudnia 2013 r.,

wobec Wnioskodawcy znajdzie zastosowanie zasada ujęta w art. 4 ust. 1 ustawy zmieniającej.

W konsekwencji, Wnioskodawca będzie podatnikiem w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od 1 grudnia 2014 r.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Wnioskodawca przedstawia następujące interpretacje indywidualne wydawane przez właściwych Dyrektorów Izb Skarbowych na wniosek podatnika:

1.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 18 kwietnia 2014 r., ILPB3/423-87/14-4/PR;

2.

interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 15 kwietnia 2014 r., ITPB1/415-35/14/MK;

3.

vide a contrario interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 kwietnia 2014 r., IPTPB3/423-26/14-4/IR;

4.

vide a contrario interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 30 kwietnia 2014 r., IPTPB3/423-32/14-4/KJ.

Ponadto Wnioskodawca zauważa, że nie powziął informacji, zawiadomienia o zmianie wspólników do dnia 31 grudnia 2013 r., niemniej jednak wskazanie dokładnego składu osobowego akcjonariuszy na konkretny dzień może okazać się w wielu przypadkach niemożliwe. Akcje spółki komandytowo-akcyjnej moją formę akcji na okaziciela i w związku z tym może dochodzić do ich zbycia na rzecz innego dowolnego podmiotu. Właścicielem akcji spółki komandytowo-akcyjnej w wyniku takiej transakcji może być zarówno osoba fizyczna, spółka osobowa, jak i osoba prawna. Zmiana akcjonariusza nie podlega zgłoszeniu do Krajowego Rejestru Sądowego, co w przypadku wielu akcjonariuszy posiadających akcje na okaziciela wiąże się w praktyce z niemożliwością dokonania pełnej ewidencji akcjonariuszy na konkretny dzień. Co więcej, nawet gdyby spółka komandytowo-akcyjna sporządziła taką ewidencję, to przypuszczalnie może okaże się, że jest ona nieaktualna już tego samego dnia, w którym została sporządzona, bowiem akcjonariusz może dokonać zbycia akcji na rzecz podmiotu trzeciego w tym samym dniu. Ponadto zawiadomienie o dokonaniu nabycia, sprzedaży dokonują akcjonariusze Spółki. Zarząd spółki ma obowiązek prowadzić księgę akcyjną jedynie akcji imiennych (art. 341 ustawy z dnia 15 września 2009 r. - Kodeks spółek handlowych), a nie zaś akcji na okaziciela, wpis o przeniesieniu akcji dokonywany jest wyłącznie na podstawie wniosku nabywcy akcji. Bez takiego wniosku zarząd spółki nie może dokonać wpisu w księdze akcyjnej oraz nie ma informacji, że doszło do przeniesienia własności (sprzedaży) akcji. Zarząd spółki nie ma jakichkolwiek instrumentów prawnych aby poszukiwać aktualnych akcjonariuszy spółki. W przypadku akcji na okaziciela spółka nie ma obowiązku prowadzenia księgi akcyjnej.

W przypadku głosowania z akcji na okaziciela zgodnie z art. 406 § 2 Kodeksu "akcje na okaziciela dają prawo uczestniczenia w walnym zgromadzeniu spółki niepublicznej, jeżeli dokumenty akcji zostaną złożone w spółce co najmniej na tydzień przed terminem tego zgromadzenia i nie będą odebrane przed jego ukończeniem". Konkludując ujawnienie się akcjonariuszy zarówno wobec spółki, jak i wobec osób trzecich zależy wyłącznie od samych akcjonariuszy i ich woli, a nie od spółki i jej organów. Może się zdarzyć tak, że niektórzy akcjonariusze w spółce komandytowo-akcyjnej nie są spółce znani przez wiele lat, gdyż nie mają obowiązku stawiać się na walne zgromadzenia akcjonariuszy, a w przypadku akcji na okaziciela spółka może nigdy nie dowiedzieć się przez dany okres, że określona osoba posiadała jej akcje, gdyż po jakimś czasie dopiero aktualny posiadacz tych akcji może pojawić się na walnym zgromadzeniu (a wtedy poprzedni posiadacze akcji wobec spółki będą już na zawsze nieujawnieni).

Zdaniem Wnioskodawcy, dostrzegając te zależności ustawodawca celowo pominął w art. 4 ustawy zmieniającej jakiekolwiek warunki dotyczące składu wspólników spółki komandytowo-akcyjnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl