ITPB4/423-59/14/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB4/423-59/14/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2014 r. (data wpływu 27 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 3 w przypadku wypłaty odsetek na rzecz rezydenta Wielkiego Księstwa Luksemburga przez spółkę z podatkowej grupy kapitałowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 maja 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego w zakresie stosowania zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 3 w przypadku wypłaty odsetek na rzecz rezydenta Wielkiego Księstwa Luksemburga przez spółkę z podatkowej grupy kapitałowej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca oraz K z dniem 1 stycznia 2011 r. utworzyły Podatkową Grupę Kapitałową ("PGK"). PGK jest podatkową grupą kapitałową zarejestrowaną na terytorium Polski i podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.

Wnioskodawca oraz K są członkami międzynarodowej grupy kapitałowej będącej światowym liderem w branży papieru i opakowań ("Grupa"). Całość udziałów Wnioskodawcy nieprzerwanie od 19 grudnia 2008 r. posiada société #224; responsabilité limitée ("I") z siedzibą w Wielkim Księstwie Luksemburga. Posiadanie udziałów wynika z tytułu własności. I nie korzysta i nie będzie korzystać w przyszłości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania oraz nie prowadzi i nie będzie prowadzić w przyszłości działalności przez położony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagraniczny zakład.

Przed przystąpieniem do PGK Wnioskodawca w dniu 31 sierpnia 2010 r. wyemitował 4 obligacje serii A z terminem wykupu przypadającym na 31 sierpnia 2015 r. ("Obligacje"). Obligacje zostały objęte przez spółkę z Grupy z siedzibą we Francji - S.A.S. ("F"). W wyniku emisji Obligacji doszło do faktycznego przekazania Wnioskodawcy środków pieniężnych przez podmiot obejmujący Obligacje. Wnioskodawca przeznaczył otrzymane środki pieniężne na zakup udziałów w K od F. W efekcie tej transakcji Wnioskodawca stał się 100% udziałowcem K.

Następnie, również w 2010 r. Obligacje zostały przeniesione przez F do innego podmiotu z Grupy z siedzibą we Francji - S.a.r.l. ("FF").

Obligacje są oprocentowane i kreują oprócz zobowiązania do spłaty kwoty głównej, zobowiązanie Wnioskodawcy do zapłaty odsetek obligatariuszowi. Dokumenty Obligacji przewidują możliwość wcześniejszego wykupu (spłaty) kwoty głównej Obligacji w całości lub części wraz z pozostałymi do spłaty odsetkami. Obligacje zostały już częściowo wykupione (spłacone) przez Wnioskodawcę, wraz z odsetkami przypadającymi na wykupioną (spłaconą) część.

Wnioskodawca uzyskał informacje, że FF planuje w 2014 r. zbycie Obligacji do I. Po dniu przeniesienia Obligacji do I Wnioskodawca będzie zatem zobowiązany do płatności odsetek z tytułu Obligacji do swojego jedynego, bezpośredniego udziałowca. Wnioskodawca uzyska oświadczenie I, że podmiot ten nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Wnioskodawca uzyska również od I certyfikat rezydencji, potwierdzający, iż I jest rezydentem podatkowym w Wielkim Księstwie Luksemburga. Na moment wypłaty odsetek I będzie w dalszym ciągu posiadał 100% udziałów Wnioskodawcy.

W 2014 r. planowana jest również zmiana terminu wykupu Obligacji przez Wnioskodawcę na późniejszy, wraz z możliwą jednoczesną zmianą poziomu oprocentowania do obecnego poziomu rynkowego. Zmiany powyższe mogą nastąpić przed lub po przeniesieniu Obligacji do I.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca jako płatnik będzie zobowiązany do pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odsetek wypłacanych na rzecz I w okresie istnienia Podatkowej Grupy Kapitałowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odsetek ustala się w wysokości 20% przychodów.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy, osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 (w tym odsetek) są obowiązane jako płatnicy pobierać z pewnymi zastrzeżeniami w dniu dokonania wypłaty zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Należy zaznaczyć, że podatkowa grupa kapitałowa nie stanowi osoby prawnej, jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, ani tym bardziej osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą. Powyższe prowadzi do konkluzji, iż skoro podatkowa grupa kapitałowa nie została wymieniona w art. 26 ust. 1 ustawy, to nie może ona występować w charakterze płatnika. Oznacza to, że w przypadku wypłaty odsetek przez spółkę wchodzącą w skład podatkowej grupy kapitałowej płatnikiem będzie spółka wypłacająca odsetki, wchodząca w skład podatkowej grupy kapitałowej (tutaj: Wnioskodawca).

Jednocześnie ustawodawca przewidział w określonych warunkach zwolnienie od podatku dochodowego przychodów z tytułu odsetek uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników niemających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu.

W myśl art. 21 ust. 3 ustawy, zwalnia się od podatku dochodowego dochody (przychody) z odsetek jeżeli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

wypłacającym należności jest spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;

2.

uzyskującym przychody jest spółka podlegająca w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

3.

spółka uzyskująca przychody z odsetek posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji) w kapitale spółki wypłacającej należności odsetkowe;

4.

odbiorcą należności odsetkowych jest spółka (o której mowa w punkcie 2 powyżej) podlegająca w innym niż Rzeczypospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;

Ponadto:

5.

zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, stosuje się, jeżeli posiadanie udziałów (akcji), o którym mowa w ust. 3 pkt 3, wynika z tytułu własności (art. 21 ust. 3 pkt 3b);

6.

zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 3 ustawy, stosuje się, jeżeli spółka uzyskująca przychody nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (art. 21 ust. 3 pkt 3c);

7.

stosownie do art. 21 ust. 4 ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, ma zastosowanie w przypadku, kiedy spółki, o których mowa w ust. 3 pkt 3, posiadają udziały (akcje) w wysokości, o której mowa w ust. 3 pkt 3, nieprzerwanie przez okres dwóch lat;

8.

zgodnie z art. 21 ust. 6 ustawy zwolnienie, o którym mowa w ust. 3, nie ma zastosowania do przychodów, które zgodnie z odrębnymi przepisami zostaną uznane za:

e.

przychody z podziału zysków lub spłaty kapitału spółki wypłacającej należności,

f.

przychody z tytułu wierzytelności dającej prawo do udziału w zyskach dłużnika,

g.

przychody z tytułu wierzytelności uprawniającej wierzyciela do zamiany jego prawa do odsetek na prawo do udziału w zyskach dłużnika,

h.

przychody z tytułu wierzytelności, która nie powoduje obowiązku spłaty kwoty głównej tej wierzytelności lub gdy spłata jest należna po upływie co najmniej 50 lat od powstania wierzytelności.

Przepisy art. 21 ust. 3-7 ustawy stosuje się odpowiednio do podmiotów wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy.

Zgodnie z art. 22b ustawy, zwolnienia i odliczenia wynikające z przepisów art. 20-22 stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania lub innej ratyfikowanej umowy międzynarodowej, której stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego innego niż Rzeczpospolita Polska państwa, w którym podatnik ma swoją siedzibę lub w którym dochód został uzyskany.

W myśl art. 26 ust. 1f ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1, stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 ustawy pod warunkiem uzyskania pisemnego oświadczenia, że odbiorca odsetek nie korzysta ze zwolnienia opodatkowania w podatku dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania.

Dodatkowo, zgodnie z art. 26 ust. 1c ustawy, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 stosują zwolnienia wynikające z art. 21 ust. 3 ustawy pod warunkiem udokumentowania przez spółkę otrzymującą należności jej miejsca siedziby dla celów podatkowych, uzyskanym od niej certyfikatem rezydencji.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym wszystkie przedstawione warunki zostaną spełnione.

Wnioskodawca jako osoba prawna jest w świetle art. 1 ustawy podatnikiem podatku dochodowego, mającym siedzibę i zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Pomimo że funkcjonuje on w PGK, to nie został pozbawiony statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Również pomimo uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika, zgodnie z art. 1a ustawy, żaden przepis ustawy nie pozbawia spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Oznacza to, że spółki będące członkami podatkowej grupy kapitałowej pozostają w trakcie jej funkcjonowania podatnikami, w szczególności z tytułu dochodów opodatkowanych zgodnie z art. 21 i 22 ustawy.

Przedstawione powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych przez Ministra Finansów. Przykładowo w interpretacji indywidualnej z dnia 13 stycznia 2012 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. ITPB3/423-580/11/PST), interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2011 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBII/2/423-32/11/MMa) oraz interpretacji indywidualnej z dnia 2 grudnia 2011 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (sygn. ILPB4/423-334/11-4/ŁM) Minister Finansów stwierdził, że "...pomimo uznania podatkowej grupy kapitałowej za podatnika, zgodnie z art. 1a ustawy, żaden przepis ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie pozbawia spółek wchodzących w skład podatkowej grupy kapitałowej statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych".

Ponadto Minister Finansów potwierdził możliwość stosowania zwolnienia w zakresie zryczałtowanego podatku dochodowego dla dywidend wypłaconych przez spółki będące członkami podatkowych grup kapitałowych. Takie stanowisko Minister Finansów przedstawił m.in. w:

* interpretacji indywidualnej z dnia 25 listopada 2011 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (sygn. lTPB3/423-443/11/MK),

* interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2011 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB5/423-756/10-2/AS),

* interpretacji indywidualnej z dnia 25 stycznia 2011 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. iPPB5/423-759/10-2/AS),

* interpretacji indywidualnej z dnia 24 czerwca 2010 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPB11/2/423-10/10/NG)t

* interpretacji indywidualnej z dnia 17 grudnia 2009 r. wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB5/423-588/09-3/MB),

* interpretacji indywidualnej z dnia 10 września 2009 r., wydanej za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (sygn. IBPBI1/2/423-12/09/NG).

Przytoczone powyżej interpretacje mają znaczenie na gruncie przedstawionego zdarzenia przyszłego, gdyż warunek przewidziany w art. 21 ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy (w obecnym jej brzmieniu) oraz warunek przewidziany w art. 22 ust. 4 pkt 1 ustawy (w brzmieniu obowiązującym w momencie wydania przywołanych interpretacji) są analogiczne.

Uzyskującym należności będzie I, spółka będąca rezydentem podatkowym w Wielkim Księstwie Luksemburga, która posiada nieprzerwanie od 19 grudnia 2008 r. oraz będzie posiadała na moment wypłaty odsetek 100% udziałów Wnioskodawcy (a zatem przez okres dłuższy niż dwa lata). Odbiorcą należności będzie I, spółka będąca rezydentem podatkowym w Wielkim Księstwie Luksemburga. Posiadanie udziałów Wnioskodawcy przez I wynika z tytułu własności. I nie korzysta i nie będzie korzystać w przyszłości ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania. Obligacje nie spełniają żadnej z przesłanek wymienionych w art. 21 ust. 6 ustawy. I działa w Wielkim Księstwie Luksemburga w formie prawnej wymienionej w załączniku nr 5 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Artykuł 27 Konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Wielkim Księstwem Luksemburga w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku stanowi podstawę do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego w Wielkim Księstwie Luksemburga. Wnioskodawca uzyska oświadczenie I, że podmiot ten nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, oraz uzyska od I certyfikat rezydencji potwierdzający, iż I jest rezydentem podatkowym w Wielkim Księstwie Luksemburga.

Podsumowując, Wnioskodawca nie będzie jako płatnik zobowiązany do pobrania i wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu odsetek wypłacanych na rzecz I w okresie funkcjonowania PGK, jako że będą spełnione warunki wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych wymagane do niepobierania podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy mieć na uwadze treść art. 26 ust. 3 pkt 2 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, na mocy których płatnik ma obowiązek sporządzenia i przesłania informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku (IFT-2/IFT-2R) osobom niemającym na terytorium Polski siedziby lub zarządu oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano przedmiotowych wypłat. Płatnicy są obowiązani do przesłania informacji również wówczas, gdy płatnik w roku podatkowym sporządzał i przekazywał informacje w trybie przewidzianym w ust. 3b (na pisemny wniosek podatnika-nierezydenta).

Zgodnie z art. 26 ust. 3d ustawy, informację powyższą sporządzają i przekazują również podmioty, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz art. 22 ust. 1, gdy na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub ustawy nie są obowiązane do poboru podatku. Przepisy ust. 3b i 3c stosuje się odpowiednio.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl