ITPB4/423-149a/13/TK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB4/423-149a/13/TK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 października 2013 r. (data wpływu 10 października 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 stycznia 2014 r. (data wpływu 7 stycznia 2014 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie powstania przychodu w związku z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 października 2013 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie powstania przychodu w związku z likwidacją spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 i art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca ("Wnioskodawca" lub "Podatnik") jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych ("CIT") mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Spółka podlega w Polsce opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania (tzw. nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu).

Wnioskodawca w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) nabędzie 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce i/lub 100% udziałów w spółce z siedzibą w jednym z państw Unii Europejskiej będącej odpowiednikiem polskiej spółki z o.o. (która będzie podlegać w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, z zastrzeżeniem postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest to Państwo) - dalej łącznie spółka z o.o./spółka zagraniczna jako: "Spółka"). Spółka zagraniczna będzie jedną ze spółek wymienionych w Załączniku nr 3 do ustawy o CIT, a zatem aport odbędzie się na zasadach tzw. wymiany udziałów uregulowanej w ustawach o podatkach dochodowych.

Udziały Spółki zostaną wniesione po ich wartości rynkowej. W zamian za wkład w postaci udziałów Spółki udziałowcy obejmą nowoutworzone udziały Wnioskodawcy o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wnoszonego wkładu niepieniężnego w postaci udziałów Spółki.

Po nabyciu udziałów Spółki przez Wnioskodawcę, w celu uproszczenia struktury, możliwa jest likwidacja Spółki. W ramach procesu likwidacji Spółki (po zakończeniu procesu likwidacji lub ewentualnie w jego trakcie - w zależności od procedury przeniesienia majątku likwidacyjnego pod prawem obcym) majątek Spółki (w szczególności certyfikaty w funduszu inwestycyjnym zamkniętym) zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę tytułem wydania udziałowcowi majątku likwidowanej Spółki w naturze.

W przyszłości Wnioskodawca może podjąć decyzję o odpłatnym zbyciu certyfikatów w funduszu inwestycyjnym zamkniętym, w tym na rzecz funduszu w ramach ich wykupu w celu umorzenia - zgodnie z postanowieniami art. 139 ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004 r. Nr 146, poz. 1546).

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, ze rozważa nabycie 100% udziałów w:

* spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (dalej: "Sp. z o.o.");

* spółce zagranicznej będącej odpowiednikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w jednym z państw Unii Europejskiej, tj. société #224; responsabilité limitée z siedzibą w Luksemburgu dalej: "Sarl") - spółka wymieniona w Załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Nabycie przez Spółkę 100% udziałów w obu przypadkach - tj. zarówno w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce, jak i w spółce kapitałowej z siedzibą z zagranicą - nastąpi w drodze wymiany udziałów uregulowanej w ustawach o podatkach dochodowych.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie (oznaczone we wniosku nr 1):

Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w wyniku likwidacji Sp. z o.o. Wnioskodawca uzyska przychód z udziału w zyskach osób prawnych, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, w wysokości wartości rynkowej majątku otrzymanego w związku z likwidacją Sp. z o.o. (tekst jedn.: wartości składników majątkowych nabytych w wyniku likwidacji Sp. z o.o., na dzień ich nabycia przez Wnioskodawcę) pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, o koszt nabycia udziałów w Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę. Przy czym, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że koszt nabycia udziałów Sp. z o.o. powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę udziałowcom w zamian za aport w postaci udziałów Sp. z o.o....

Zdaniem Wnioskodawcy, w wyniku likwidacji Sp. z o.o. Wnioskodawca uzyska przychód z udziału w zyskach osób prawnych, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, w wysokości wartości rynkowej majątku otrzymanego w związku z likwidacją Sp. z o.o. (tekst jedn.: wartości składników majątkowych nabytych w wyniku likwidacji Sp. z o.o., na dzień ich nabycia przez Wnioskodawcę) pomniejszonej, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT, o koszt nabycia udziałów w Sp. z o.o. przez Wnioskodawcę. Koszt nabycia udziałów Sp. z o.o. powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o CIT, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów wydanych przez Wnioskodawcę udziałowcom w zamian za aport w postaci udziałów Sp. z o.o.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy CIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej.

Ustalając wysokość przychodu osiągniętego z tego tytułu należy, zdaniem Wnioskodawcy, odwołać się do art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT, który stanowi, że do przychodów nie zalicza się: (...) zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni umorzenia udziałów lub akcji w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych udziałowcom (akcjonariuszom) dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Ustawa o CIT nie precyzuje co należy rozumieć poprzez wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej. Niemniej jednak, w praktyce nie ulega wątpliwości, że przychód powinien być ustalony (abstrahując od pomniejszenia o koszt nabycia udziałów) w wysokości wartości rynkowej otrzymanego majątku z dnia jego nabycia w związku z likwidacją osoby prawnej. W analizowanym zdarzeniu przyszłym będzie to, w ocenie Wnioskodawcy, wartość rynkowa akcji Spółki Zależnej (oraz innych składników majątkowych) z dnia ich nabycia przez Wnioskodawcę. Podejście takie potwierdza art. 16g ust. 1 pkt 5, który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie otrzymania w związku z likwidacją osoby prawnej, ustaloną przez podatnika wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Jedynie bowiem w sytuacji ustalenia przychodu na poziomie wartości rynkowej majątku "likwidacyjnego uzyskana jest symetria pomiędzy przychodami, a kosztami udziałowca nabywającego składniki majątkowego - z jednej strony przychód jest ustalany z uwzględnieniem wartości rynkowej nabywanych składników majątkowych, a z drugiej podstawą ich amortyzacji (względnie kosztem przy odpłatnym zbyciu) jest również wartość rynkowa.

Z przepisu art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT wynika również, że w przypadku otrzymania majątku w związku z likwidacją Spółki opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych powinna podlegać jedynie wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego, która przewyższa koszt nabycia udziałów w Spółce. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT nie precyzują jak należy rozumieć określenie "koszt nabycia bądź objęcia". Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (http://sip.pwn.pl) -nabyć - nabywać oznacza "otrzymać coś na własność, płacąc za to" lub "zyskać coś lub zdobyć". Podobnie Uniwersalny Słownik Języka Polskiego PWN, tom K-0, 2003 - nabyć - nabywać to "otrzymać coś na własność, zwykle za pieniądze, kupić (kupować)" oraz "osiągnąć (osiągać) coś, dojść (dochodzić) do czegoś, zyskać (zyskiwać) coś, zdobyć (zdobywać)."

Do ustalenia wysokości "kosztu nabycia" udziałów należy, zdaniem Wnioskodawcy, per analogia, zastosować art. 16 ust. 1 pkt 8 i pkt 8e ustawy CIT. Przepisy te co do zasady dotyczą sytuacji odpłatnego zbycia udziałów - skoro jednak zarówno w przypadku zbycia jak i likwidacji spółki dochodzi do "wyzbycia się" przez podatnika pewnego aktywa (udziałów) w zamian za wynagrodzenie (majątek likwidacyjny) przepisy te powinny znaleźć zastosowanie również w analizowanym stanie faktycznym. Jakkolwiek przepisy te odnoszą się do odpłatnego zbycia udziałów to jednak zdaniem Wnioskodawcy brak jest podstaw do tego, aby różnicować sytuację podatników likwidujących spółkę od podatników zbywających udziały w spółce, a co za tym idzie w odmienny sposób interpretować określenia "koszt nabycia" z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT i "wydatki na nabycie", o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy CIT.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Należy podkreślić, że wydatek na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) nie powinien być utożsamiany tylko i wyłącznie z wydatkowaniem środków pieniężnych. Kosztem nabycia udziałów mogą być również udziały wydawane w zamian za aport na co wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 21 lipca 2009 r. znak IPPB3/423-295/09-2/AG stwierdzając, że: "Powyższy przepis stanowi, iż wydatki na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce są kosztem uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego ich zbycia. Należy zauważyć, iż pojęcie wydatków jest szerokie, a ustawa nie ogranicza wskazanego pojęcia tylko i wyłącznie do wydatków pieniężnych podmiotu nabywającego dane składniki majątkowe W konsekwencji wskazany przepis będzie odnosił się do sytuacji przedstawionej we wniosku polegającej na nabyciu w ramach wymiany udziałów akcji innej spółki (następnie zbytych w przyszłości przez wnioskodawcę) w zamian za określoną liczbę udziałów własnych wnioskodawcy, które to udziały stanowią swego rodzaju wynagrodzenie za wnoszony aport w postaci akcji w innej spółce kapitałowej."

Jak wskazuje Wnioskodawca, powyższa teza znalazła potwierdzenie w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 28 kwietnia 2008 r. sygn. akt I SA/Bk 155/08 gdzie stwierdzono że: "wydatek odzwierciedla jakąś wartość (sumę) pieniężną, nie oznacza to jednak, że tylko pieniądz stanowi o wydatku (...) Trzeba przy tym zauważyć i podkreślić, że o ile w przypadku funkcji miernika wartości pieniądz wydaje się być niezastąpiony tak funkcję środka płatniczego przy wymianie dóbr i usług coraz częściej pełnią także inne instytucje w tym weksel czeki, akredytywy. Już powyższe daje podstawy do stwierdzenia, że pojęcie "wydatek" nie może być ograniczane jedynie do pieniędzy, jako że obok pieniędzy funkcjonują też inne rodzaje środków płatniczych.

Oczywiście trudno przypisać klasyczną funkcję środka płatniczego akcjom jako że inkorporują one nie tylko uprawnienia majątkowe, ale także organizacyjne. Jednak akcje podobnie jak wymienione wcześniej dokumenty przedstawiają pewną wartość, która jest wyrażona w jednostkach pieniężnych. Zbycie akcji oznacza zatem wyzbycie się prawa majątkowego którego wartość została określona jako pewna suma jednostek pieniężnych. Wszystko to prowadzi do wniosku, że wydanie akcji własnych w zamian za wkład niepieniężny może być uznane za wydatek w rozumieniu przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 u.p.d.p."

Nie ulega zatem wątpliwości, w ocenie Wnioskodawcy, że kosztem nabycia udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy CIT będzie nominalna wartość udziałów wydanych przez Wnioskodawcę w wyniku nabycia udziałów w Spółce w drodze tzw. wymiany udziałów.

Prezentowane powyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie organów podatkowych, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z dnia 21 maja 2013 r., znak IPPB3/423-122/13-2/PK1 oraz z dnia 14 listopada 2011 r., znak IPPB3/423-710/11-2/AG podzielił stanowisko podatnika, że nominalna wartość udziałów wydanych przez spółkę w zamian za aport w postaci udziałów innej spółki, będzie kosztem nabycia udziałów, o którym mowa w art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku likwidacji tej innej spółki. Podobnie ten sam organ podatkowy, w interpretacji z dnia 16 listopada 2010 r., znak IPPB3/423-534/10-6/DG zgodził się z innym podatnikiem, że: "kosztem nabycia udziałów będzie dla Spółki A nominalna wartość udziałów wydana inwestorowi w ramach wymiany udziałów w zamian za otrzymane udziały w Spółce B. W związku z powyższym, wartość nominalna wydanych przez Spółkę udziałów, w momencie likwidacji Spółki, analogicznie jak w przypadku odpłatnego zbycia udziałów, pomniejszać będzie przychód do opodatkowania uzyskany, przez Spółkę z tytułu otrzymania majątku likwidacyjnego Spółki B." Analogiczne stanowisko prezentuje również Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 6 września 2012 r., znak IPTPB3/423-220/12-2/GG oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 3 sierpnia 2012 r. znak IPPB3/423-348/12-2/PK1.

W tym miejscu Wnioskodawca podkreśla, że jak wskazano o opisie zdarzenia przyszłego, planowane nabycie przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce dokonane zostanie w ramach transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o CIT i art. 24 ust. 8a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zestawienie powyższej regulacji z opisanym zdarzeniem przyszłym i powyższą argumentacją prowadzi zatem do wniosku, że Wnioskodawca powinien pomniejszyć przychód z tytułu likwidacji Spółki o sumę wartości nominalnej udziałów Wnioskodawcy wydanych udziałowcom w zamian za udziały Spółki nabywane w ramach wymiany udziałów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) jeżeli spółka nabywa od wspólników innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje wspólnikom tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

1.

spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo

2.

spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

* do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych wspólnikom tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z przepisu tego wynika, że transakcja wymiany udziałów, jest szczególną postacią aportu w formie niepieniężnej. Wymiana udziałów nie powoduje powstania przychodu podatkowego, a realizacja wszelkich konsekwencji w podatku dochodowym zostaje przesunięta na moment m.in. dyspozycji otrzymanych tą drogą udziałów.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki.

Przepis powyższy zawiera szczególną "definicję" dochodu odnosząc ją do dochodu pochodzącego z udziału w zyskach osób prawnych, stanowiąc, że dochodem jest dochód "faktycznie uzyskany" z tego udziału, a przysługujący jego posiadaczowi na podstawie tytułu prawnego. Ponadto należy wskazać, że określenie dochodu jako "wartości majątku otrzymanego" obejmuje obowiązkiem podatkowym w postaci zryczałtowanego podatku dochodowego każdy dochód uzyskany w związku z likwidacją osoby prawnej, nie dokonując jego rozgraniczenia na dochód z nieruchomości, rzeczy ruchomych, praw majątkowych, czy też ze środków pieniężnych.

W myśl z art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do przychodów nie zalicza się zwróconych udziałów lub wkładów w spółdzielni, umorzenia udziałów (akcji) w spółce, w tym kwot otrzymanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) na rzecz spółki w celu umorzenia tych udziałów (akcji) oraz wartości majątku otrzymanego w związku z likwidacją osoby prawnej lub spółki - w części stanowiącej koszt ich nabycia bądź objęcia, a także zwróconych wspólnikom dopłat wniesionych do spółki zgodnie z odrębnymi przepisami - w wysokości określonej w złotych na dzień ich faktycznego wniesienia.

Z powyższej regulacji wynika, że w przypadku otrzymania majątku w związku z likwidacją osoby prawnej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych powinna podlegać jedynie wartość otrzymanego majątku likwidacyjnego, która przewyższa koszt nabycia udziałów (akcji) w likwidowanej osobie prawnej.

Jak stanowi art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 8e ww. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez spółkę nabywającą przy wymianie udziałów; wydatki te - w wysokości odpowiadającej nominalnej wartości udziałów (akcji) wydanych wspólnikom spółki, której udziały są nabywane, powiększonych o zapłatę w gotówce, o której mowa w art. 12 ust. 4d - są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji).

W przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca wskazał, że w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) nabędzie 100% udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w Polsce. Nabycie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością odbędzie się na zasadach wymiany udziałów. Udziały Spółki zostaną wniesione po ich wartości rynkowej. W zamian za wkład w postaci udziałów Spółki, udziałowcy tej spółki obejmą nowoutworzone udziały Wnioskodawcy o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wnoszonego wkładu niepieniężnego. Po nabyciu udziałów Spółki przez Wnioskodawcę, w celu uproszczenia struktury możliwa będzie likwidacja Spółki. W ramach procesu likwidacji Spółki majątek Spółki (w szczególności certyfikaty w funduszu inwestycyjnym zamkniętym) zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę tytułem wydania udziałowcowi majątku likwidowanej Spółki w naturze.

Wobec powyższego, należy ustalić jak rozumieć określenie koszt nabycia lub objęcia udziałów w Spółce, ponieważ koszt ten, zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 4 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, pomniejszy przychód otrzymany przez Wnioskodawcę w związku z likwidacją Spółki. Ponadto, należy mieć na uwadze, że omawiana regulacja nie precyzuje jak należy rozumieć określenie "koszt nabycia bądź objęcia". Zgodnie z internetowym słownikiem PWN (http://sjp.pwn.pl) - nabyć - nabywać oznacza "otrzymać coś na własność, płacąc za to" lub "zyskać coś lub zdobyć".

Mając na uwadze powyższe stwierdzenia - w przypadku Wnioskodawcy - kosztem tym będzie wartość nominalna udziałów wydawanych przez niego w zamian za aport, ponieważ Wnioskodawca koszt ten poniósł, aby nabyć/objąć udziały w Spółce. Zatem, jest to wydatek dokonany przez Wnioskodawcę, aby uzyskać na własność udziały Spółki, dokonany wprawdzie nie w pieniądzu, ale przez zwiększenie jego pasywów (wydanie w zamian własnych udziałów).

Reasumując, w wyniku likwidacji Spółki - zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Wnioskodawca uzyska przychód z udziału w zyskach osób prawnych w wysokości wartości rynkowej majątku otrzymanego w związku z likwidacją Spółki (tekst jedn.: w szczególności certyfikatów w funduszu inwestycyjnym zamkniętym) pomniejszonej - zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 3 tej ustawy - o koszt nabycia udziałów w Spółce przez Wnioskodawcę. Przy czym, koszt nabycia udziałów Spółki powinien zostać ustalony zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. w wysokości sumy wartości nominalnej udziałów wydanych udziałowcom w zamian za aport w postaci udziałów Spółki.

W odniesieniu do przywołanych przez Wnioskodawcę rozstrzygnięć organów podatkowych należy wskazać, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania, ani konsekwencji wiążących do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl