ITPB3/423-98/10/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 maja 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-98/10/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 lutego 2010 r. o (data wpływu 4 marca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu zapłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki od udziałowca będącego spółką handlową prawa duńskiego w związku z obowiązkiem płatnika pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym z tytułu zapłaty odsetek od zaciągniętej pożyczki od udziałowca będącego spółką handlową prawa duńskiego w związku z obowiązkiem płatnika pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest pożyczkobiorcą pożyczki udzielonej przez byłego udziałowca, tj. spółkę handlową prawa duńskiego. Pożyczka udzielona została Spółce przez jedynego udziałowca, posiadającego 100% udziałów, w walucie obcej (euro) i dla celów ewidencyjnych stosowano kurs euro obowiązujący w grupie kapitałowej, do której należał 100% udziałowiec. W miesiącu maju 2009 r. wszystkie udziały w kapitale zakładowym Wnioskodawcy zostały zbyte na rzecz innej spółki handlowej prawa duńskiego, który to udziałowiec dokonał spłaty całości pożyczki wraz z odsetkami. Zapłata tego zobowiązania nastąpiła wg kursu stosowanego przez bank nowego udziałowca, który jest zbliżony do kursu NBP o jakim mowa w art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jest natomiast niższy aniżeli kurs przyjęty w grupie kapitałowej poprzedniego udziałowca - pożyczkodawcy.

W piśmie z dnia 11 maja 2010 r. (data wpływu 17 maja 2010 r.) stanowiącym uzupełnienie przedmiotowego wniosku Spółka wskazuje, iż w celu zaewidencjonowania wysokości pożyczki od nowego 100% udziałowca, Wnioskodawca otrzymał skan potwierdzenia spłaty pożyczki dla byłego 100% udziałowca w wysokości 120 327 000,00 DKK, obejmującej wartość pożyczki wraz z odsetkami i stanowiącej równowartość pożyczki i odsetek w wysokości 16 151 346,51 euro. Wartość pożyczki i odsetek na dzień spłaty, tj. 28 maja 2009 r. wynika z bilansu Wnioskodawcy.

Pytanie Wnioskodawcy dotyczy wysokości opodatkowania przychodu, jaki zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 stanowią odsetki uzyskane z tytułu spłaty pożyczki, a w szczególności, czy przy obliczaniu wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych z tytułu odsetek podstawę tą stanowi kwota rzeczywiście zapłaconych odsetek, wyliczona wg kursu bankowego z daty zapłaty zobowiązania (art. 12 ust. 2 ustawy), czy też kwota odsetek wyliczonych wg kursu walut przyjętego w grupie kapitałowej dla celów ewidencji pożyczki.

Zdaniem Wnioskodawcy w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym przychody w walutach obcych przelicza się na złote wg kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. W ocenie Wnioskodawcy nie jest słusznym obliczanie i ustalanie wysokości podstawy opodatkowania wg kursu euro stosowanego w grupie kapitałowej pierwotnego udziałowca i pożyczkodawcy dla celów ewidencji pożyczki. Stanowisko takie, zdaniem Spółki, znajduje potwierdzenie w dotychczasowych interpretacjach indywidualnych, między innymi w postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 4 stycznia 2007 r. (znak 1471/DPZ/423/35/06/07/TG), jak również w orzecznictwie sądów administracyjnych, w szczególności w wyroku NSA z dnia 8 grudnia 2005 r., sygn. akt II FSK 27/2005.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 21 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy stanowi natomiast, iż podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2, przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how), ustala się w wysokości 20% przychodów. Przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska - art. 21 ust. 2 ustawy.

W myśl natomiast art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, osoby prawne i jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji.

Z treści ww. przepisów wynika, iż od niektórych osiąganych na terytorium Polski przez podatników podlegających ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu przychodów pobierany jest podatek dochodowy w sposób zryczałtowany. Podatek ten nazywany jest podatkiem "u źródła" ze względu na szczególny sposób jego poboru, który dokonywany jest przez podmiot polski wypłacający określone należności na rzecz nierezydenta w trybie i na zasadach wymienionych w art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zaciągnęła od swojego jedynego udziałowca będącego spółka handlową prawa duńskiego pożyczkę w walucie euro. W wyniku zbycia udziałów Spółki na rzecz innej spółki handlowej prawa duńskiego, nowy 100% udziałowiec dokonał spłaty całości pożyczki wraz z odsetkami na rzecz poprzedniego udziałowca, stając się tym samym wierzycielem Wnioskodawcy. W celu zaewidencjonowania wysokości pożyczki od nowego 100% udziałowca, Spółka otrzymała skan potwierdzenia spłaty pożyczki dla byłego 100% udziałowca obejmującej wartość pożyczki wraz z odsetkami. Jak wynika zatem z wniosku Spółka dokonuje spłaty pożyczki wraz z odsetkami na rzecz nierezydenta. W związku z powyższym na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest zobowiązana jako płatnik, pobrać w dniu dokonania zapłaty odsetek, zryczałtowany podatek dochodowy. Otrzymane od Spółki odsetki od udzielonej pożyczki stanowiły bowiem przychód tego podmiotu zagranicznego.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą z kolei ustalenia wysokości podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, a mianowicie odpowiedniego zastosowania kursu waluty euro w celu przeliczenia zapłaconych odsetek na walutę polską.

Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W związku z powyższym, w celu ustalenia podstawy opodatkowania w związku z koniecznością uiszczenia przez Wnioskodawcę (płatnika) zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od uzyskanych przez duńskiego udziałowca Spółki przychodów z tytułu odsetek od udzielonej pożyczki, należy zastosować kurs średni waluty euro ogłaszany przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu przez udziałowca z tytułu otrzymanych odsetek.

W związku z powyższym stanowisko Spółki odnośnie zastosowania odpowiedniego kursu przy ustalaniu przychodu duńskiego udziałowca, a wiec podstawy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w świetle którego w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie art. 12 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać należy za prawidłowe.

Końcowo wskazać należy, iż skoro w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z transakcjami pomiędzy podmiotami powiązanymi kapitałowo, należy również mieć na względzie postanowienia art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl