ITPB3/423-95/09/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-95/09/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2008 r. (data wpływu 15 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania tym podatkiem dokonania darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania tym podatkiem dokonania darowizny.

Pismem z dnia 5 lutego 2009 r. Nr ITPB2/415-1147/08-2/ENB i Nr ITPB2/436-156/08-2/ENB wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego oraz uzupełnienia braków formalnych. Powyższe uzupełniono pismem z dnia 12 lutego 2009 r. (data wpływu 18 lutego 2009 r.).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Kółko Rolnicze zakończyło całkowicie działalność w zakresie usług dla rolnictwa. Majątek został sprzedany i spłacono wszystkie zadłużenia. Jak wskazano w uzupełnieniu wniosku, decyzja o zaprzestaniu działalności została podjęta w oparciu o statut Kółka Rolniczego w drodze uchwały. Pozostała kwota pieniędzy została przeznaczona na pokrycie kosztów przekazania dokumentów do archiwum oraz na podstawie uchwały na uzupełnienie faktycznej wartości udziałów członkom Kółka Rolniczego. W poprzednich okresach udziały nie były nigdy przeliczane ani aktualizowane, a denominacja objęła je w wartości bilansowej. Wysokość zwrotu udziałów wyliczono poprzez podzielenie wartości udziału przed denominacją w roku wpłaty przez wartość 1 kwintala żyta w roku wpłaty, a następnie otrzymaną liczbę pomnożono przez wartość 1 kwintala żyta w IV kwartale 2006 r.. Przykładowo, członek Kółka Rolniczego który posiadał udziały w 1989 r. w wysokości 2739 zł 12 gr co stanowiło 3,76 kwintala żyta, po przeliczeniu na ceny żyta obowiązujące w 2006 r. posiadał udział o wartości 133 zł 60 gr.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wypłata udziałów członkom Kółka Rolniczego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

2.

Czy przekazanie w drodze darowizny pewnej kwoty na cele społeczne, charytatywne lub religijne będzie opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych. Wniosek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie rozpatrzony odrębną interpretacją.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania drugiego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych - przekazanie drobnych kwot, zgodnie ze stosowna uchwałą, na cele społeczne, charytatywne lub religijne (kwota ta pozostanie "po załatwieniu wszystkich formalności" związanych z likwidacją) nie powoduje powstania zobowiązania w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu tych darowizn.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kółka Rolnicze działają w oparciu o ustawę z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników (Dz. U. Nr 32, poz. 217 z późn. zm.) i na podstawie powołanej ustawy - posiadają osobowość prawną i podlegają wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji i publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

Dochodem natomiast jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą (art. 7 ust. 2 tej ustawy).

Katalog przychodów podlegających opodatkowaniu, określony został w przepisach art. 12 - 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Z treści art. 12 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ww. ustawy wynika, iż przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności:

* otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe,

* wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika natomiast, iż Wnioskodawca ma zamiar przekazać w formie darowizny pewną kwotę pieniędzy na cel charytatywny, religijny lub społeczny (cel uzależniony zostanie od podjętej uchwały).

Przepisy prawa podatkowego nie definiują pojęcia "darowizna", aczkolwiek umowę darowizny określa art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), zgodnie z którym przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego, kosztem swego majątku. Jest to świadczenie jednostronne i nieekwiwalentne, tzn. kwota darowizny przekazana na rzecz obdarowanego nie może wiązać się ze świadczeniem wzajemnym z jego strony względem darczyńcy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, iż czynność polegająca na dokonaniu darowizny w postaci określonej kwoty pieniędzy nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych, bowiem w jej efekcie nie powstanie po stronie darczyńcy przychód podlegający opodatkowaniu. W myśl bowiem art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od osób prawnych, to otrzymanie darowizny a niej jej przekazanie będzie stanowiło przychód podatkowy.

Jednocześnie nadmienić należy, iż w ramach przedmiotowej interpretacji - z uwagi na zakres wniosku i postawione pytanie oraz stanowisko Wnioskodawcy zawarte w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia zdarzenia przyszłego - nie poddano analizie kwestii prawidłowości rozdysponowania kwot pozostałych po likwidacji Kółka Rolniczego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl