ITPB3/423-756b/09/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-756b/09/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2009 r. (data wpływu 23 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu 12 lutego 2010 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pozyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów większościowego pakietu udziałów innej spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 listopada 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony pismem z dnia 8 lutego 2010 r. (data wpływu 12 lutego 2010 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z pozyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów większościowego pakietu udziałów innej spółki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka z o.o. dokonała zakupu większościowego pakietu udziałów innej spółki z o.o., przy czym na sfinansowanie transakcji zaciągnęła kredyt długoterminowy (w 100% przeznaczony na zakup ww. udziałów).

W związku z powyższym, w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zadano następujące pytania.

1.

Czy zapłacony od umów nabycia udziałów podatek od czynności cywilnoprawnych, koszty obsługi notarialnej tych umów powiększają cenę nabycia udziałów czy obciążają koszty bieżące działalności w momencie poniesienia.

2.

Czy koszty związane z pozyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów, tj. prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizja za uruchomienie kredytu. Prowizja za aneks do umowy kredytowej, powiększają cenę nabycia udziałów, czy obciążają koszty bieżące działalności w momencie poniesienia.

3.

Czy koszty związane z zabezpieczeniem kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów, t.j. koszty sporządzenia operatów szacunkowych, odpisów z ksiąg wieczystych nieruchomości stanowiących zabezpieczenie kredytu, podatek od czynności cywilno-prawnych zapłacony z tytułu zabezpieczenia hipotecznego, opłaty sądowe za wpisy obciążeń hipotecznych do ksiąg wieczystych powiększają cenę nabycia udziałów czy obciążają koszty bieżące działalności w momencie poniesienia.

4.

Czy koszty usług konsultacyjno-doradczych związanych z transakcją kupna-sprzedaży udziałów (negocjacje cenowe, nadzór nad transakcją) powiększają cenę nabycia udziałów, czy obciążają koszty bieżące działalności w momencie poniesienia.

5.

Czy koszty odsetek od kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów powiększają cenę nabycia udziałów czy obciążają koszty bieżące działalności w momencie zapłaty bądź kapitalizacji.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w pozostałym zakresie sprawa zostanie rozpatrzona odrębnymi pismami.

W odniesieniu do pytania drugiego, Wnioskodawca wskazał, iż koszty związane z pozyskaniem kredytu na sfinansowanie zakupu udziałów, tj. prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego, prowizja za uruchomienie kredytu, prowizja za aneks do umowy kredytowej, obciążają koszty bieżące działalności w momencie poniesienia. Według Spółki wydatki, o których mowa w art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, oznaczają wydatki bezpośrednio związane z nabyciem m.in. udziałów, tj. cena zakupu, koszty obsługi notarialnej umów kupna-sprzedaży udziałów, podatek od czynności cywilno-prawnych od transakcji kupna-sprzedaży (por. wyrok NSA II FSK 229/05 z dnia 3 stycznia 2006 r.). Koszty, o których mowa nie pozostają w bezpośrednim związku z nabyciem udziałów, więc powinny obciążać koszty bieżące działalności, w momencie poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Konstrukcja przepisu dotyczącego kosztów uzyskania przychodów daje podatnikowi możliwość odliczenia dla celów podatkowych wszelkich kosztów, pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni bądź pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Tak więc kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy.

Z kolei na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Wskazany przepis zawiera katalog wydatków, których ustawodawca nie uważa za koszty uzyskania przychodów. Dlatego przy ustalenia znaczenia zastosowanych w nim pojęć preferować należy wykładnię gramatyczną, to jest znaczenie jakie danemu wyrazowi przydaje się w języku potocznym. W "Słowniku języka polskiego" pod redakcją prof. dr M. Szymczaka (PWN Warszawa, wyd. VIII 1993 r., t. III, str. 793) podaje się, że wydatek to "suma, która ma być wydana albo suma wydana na coś". W zakresie znaczeniowym tego wyrazu zawiera się zatem element bezpośredniości poniesienia wydatku "na coś".

Mając powyższe ustalenie na uwadze, przechodząc na grunt ustawy podatkowej, należy stwierdzić, że przez wydatki, o których mowa w jej art. 16 ust. 1 pkt 8, należy rozumieć wydatki dokonane przez podatnika, bezpośrednio związane z nabyciem udziałów.

Tymczasem koszty finansowania zakupu udziałów, do których należy zaliczyć wydatki związane z pozyskaniem kredytu, nie są bezpośrednio związane z nabyciem udziałów, w konsekwencji prowizja za rozpatrzenie wniosku kredytowego, za uruchomienie kredytu z którego sfinansowano nabycie udziałów, oraz za aneks do umowy kredytowej, nie stanowią wydatków na nabycie tych udziałów. Innymi słowy, wydatki związane z pozyskaniem kredytu na nabycie udziałów nie wypełniają dyspozycji przepisu art. 16 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy.

Zgodnie z art. 15 ust. 4d ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4f-4h, uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku), albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku), z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

Wobec powyższego wydatki na prowizję za rozpatrzenie wniosku kredytowego, za uruchomienie kredytu, z którego sfinansowano nabycie udziałów, oraz za aneks do przedmiotowej umowy kredytowej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia, o ile będą spełniały warunki zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl