ITPB3/423-720a/08/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 lutego 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-720a/08/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2008 r. (data wpływu 8 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) oraz pismem z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z naprawą samochodu ciężarowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 grudnia 2008 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony pismem z dnia 12 stycznia 2009 r. (data wpływu 15 stycznia 2009 r.) oraz pismem z dnia 18 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z naprawą samochodu ciężarowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące stany faktyczne.

W dniu 22 października 2008 r. Spółka otrzymała fakturę VAT za naprawę powypadkową samochodu ciężarowego marki MAN w wysokości 42715 zł 81 gr brutto. Samochód ciężarowy posiadał tylko ubezpieczenie obowiązkowe OC, oraz NW, nie posiadał dobrowolnego ubezpieczenia AC.

W dniu 13 października 2008 r. Spółka otrzymała odszkodowanie z OC sprawcy wypadku w wysokości 34100 zł 00 gr netto bez podatku VAT.

Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Przedmiotem wykonywanej przez Jednostkę działalności jest sprzedaż w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług polegająca na sprzedaży wyrobów tartacznych.

Wskazany samochód był wykorzystywany wyłącznie do prowadzonej działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług i jest ujęty w ewidencji środków trwałych.

W związku z powyższym, zadano następujące pytanie.

1.

Czy koszty naprawy powypadkowej samochodu ciężarowego nie mającego ubezpieczenia AC Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

2.

Czy otrzymane odszkodowanie jest przychodem podatkowym.

W odniesieniu do pytania pierwszego Spółka wskazała, iż zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie może zaliczyć wydatku za naprawę powypadkową do kosztów uzyskania przychodów, gdyż samochód nie miał ubezpieczenia dobrowolnego AC.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie pierwsze przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego, w zakresie pytania drugiego sprawa zostanie rozpatrzona odrębnym pismem.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego przedstawionego stanowiska Wnioskodawcy.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej - powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl