ITPB3/423-71/07/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-71/07/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko K., przedstawione we wniosku z dnia 11 września br. (data wpływu 28 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy do skapitalizowanych odsetek od lokat utrzymywanych w I półroczu 2007 r. w K. przez K. - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 września br. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zastosowania art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy do skapitalizowanych odsetek od lokat utrzymywanych w I półroczu 2007 r. w K. przez K.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

K., jako spółdzielnia osób prawnych, przyjmuje od swoich członków (K.) lokaty, które podlegają oprocentowaniu. Ponadto każda K. jest zobowiązana do złożenia w K., jako oprocentowanych lokat, swojego funduszu zasobowego i udziałowego w wysokości nie przekraczającej 4% aktywów oraz równowartości co najmniej 5% wielkości funduszu oszczędnościowo-pożyczkowego.

K. przyjmuje lokaty poszczególnych K. o różnym okresie zapadalności. W niektórych przypadkach okres odsetkowy lokaty jest krótszy od okresu jej zapadalności. W konsekwencji, w czasie trwania takiej lokaty dochodzi do kapitalizacji odsetek.

W I półroczu 2007 r. lokaty były zakładane przez członków K. posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów w funduszu udziałowym K. Łączna wartość zadłużenia (w rozumieniu art. 16 ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) K. wobec jej członków posiadających łącznie co najmniej 25% udziałów w funduszu udziałowym K., przekraczała na dzień kapitalizacji odsetek trzykrotność wartości funduszu udziałowego K.

W związku z powyższym wnioskodawca zadał pytanie, czy do skapitalizowanych odsetek od lokat utrzymywanych w I półroczu 2007 r. w K. przez K. miały zastosowanie przepisy art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem wnioskodawcy, przepis art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w opisanej sytuacji nie będzie miał zastosowania ze względu na fakt, iż w przypadku kapitalizacji odsetek nie dochodzi do ich zapłaty lecz konwersji wierzytelności odsetkowej na wierzytelność o zwrot środków zgromadzonych na lokacie. Tym samym, K. mogła w dniu skapitalizowania odsetek zaliczyć te odsetki w pełnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje.

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl natomiast pkt 60 ust. 1 art. 16 ustawy, za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych spółce przez jej udziałowca (akcjonariusza) posiadającego nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki albo udziałowców (akcjonariuszy) posiadających łącznie nie mniej niż 25% udziałów (akcji) tej spółki, jeżeli wartość zadłużenia spółki wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale takiego udziałowca (akcjonariusza) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek; przepisy te stosuje się odpowiednio do spółdzielni, członków spółdzielni oraz funduszu udziałowego takiej spółdzielni.

Przez pożyczkę rozumie się także emisję papierów wartościowych o charakterze dłużnym, depozyt nieprawidłowy lub lokatę - por. art. 16 ust. 7b ustawy.

Kapitalizacja odsetek polega na przekształceniu zobowiązania z tytułu odsetek w zobowiązanie z tytułu kwoty głównej pożyczki w ten sposób, iż powiększeniu ulega kwota główna pożyczki stanowiąca podstawę naliczania dalszych odsetek.

Lokata jest formą umowy, na mocy której zobowiązany zobowiązuje się wypłacić kwotę, którą zdeponował wierzyciel, po określonym czasie wraz z należnymi odsetkami.

W przypadku kapitalizacji odsetek, naliczone odsetki podlegają kapitalizacji na koniec każdego okresu odsetkowego i powiększają kapitał lokaty, od którego naliczane są odsetki w następnych okresach odsetkowych; tracą tym samym charakter odsetek. Innymi słowy operacja ta polega na przekształceniu należności odsetkowej w należność kapitałową (zgromadzoną na lokacie).

Skapitalizowane odsetki są u wierzyciela przychodem w każdorazowej dacie ich kapitalizacji dokonanej zgodnie z warunkami umów zawieranych przez kontrahentów i drugostronnie u dłużnika w tej samej dacie kapitalizacji są kosztem uzyskania przychodów.

Kapitalizacja odsetek jest traktowana na równi z ich zapłatą, ponieważ wywiera ten sam skutek prawny - zmniejsza kwotę odsetek do zapłaty.

Tak więc, w przedstawionej przez K. sytuacji skapitalizowane odsetki od lokat utrzymywanych w I półroczu 2007 r. przez K. stanowią koszty uzyskania przychodów z uwzględnieniem regulacji zawartej w art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy, czyli do kosztów uzyskania przychodów zaliczane są odsetki do wartości zadłużenia nie przekraczającego trzykrotności funduszu udziałowego. Gdy wartość pożyczek lub kredytu na dzień zapłaty (kapitalizacji) odsetek przekroczy tę kwotę, to wówczas odsetki liczone proporcjonalnie nie będą stanowiły kosztu uzyskania przychodu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl