ITPB3/423-627/09/AM - Opodatkowanie podatkiem dochodowym objęcia udziałów w podwyższonym kapitale spółki na skutek konwersji wierzytelności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-627/09/AM Opodatkowanie podatkiem dochodowym objęcia udziałów w podwyższonym kapitale spółki na skutek konwersji wierzytelności.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2009 r. (data wpływu 15 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z konwersją wierzytelności na udziały - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 października 2009 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z konwersją wierzytelności na udziały.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest wierzycielem F. Sp. z o.o. (dalej: Spółka F.) z tytułu wykonanych robót i dostaw. Spółka F. zamierza podwyższyć swój kapitał zakładowy poprzez ustanowienie nowych udziałów oraz objęcie części nowych udziałów przez Wnioskodawcę. Zamierzana uchwała zgromadzenia wspólników Spółki F. o podwyższeniu kapitału zakładowego zawierać ma postanowienie, że udziały mają być objęte za wkład pieniężny. W następnej kolejności Wnioskodawca i Spółka F. zamierzają zawrzeć umowę o potrąceniu wzajemnych wierzytelności, tj. wierzytelności Spółki F. o dokonanie wpłaty na poczet udziałów z wierzytelnością Wnioskodawcy z tytułu wykonanych robót i dostaw (z uwzględnieniem należnych odsetek).

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy objęcie udziałów w podwyższonym kapitale Spółki F. w przedstawiony sposób skutkować będzie dla Wnioskodawcy wystąpieniem przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, objęcie udziałów w sposób przedstawiony we wniosku nie wywoła skutków w podatku dochodowym, za wyjątkiem zaliczenia odsetek od wierzytelności do przychodów podatkowych. Wierzytelność Wnioskodawcy wobec Spółki F. nie będzie przedmiotem wkładu niepieniężnego (aportu), lecz służyć będzie jedynie realizacji wierzytelności Spółki F. wobec Wnioskodawcy (wspólnika) o dokonanie należnych wpłat na poczet udziałów.

W sytuacji, gdy spółce przysługiwać będzie wierzytelność pieniężna wobec wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów, a wspólnikowi wierzytelność pieniężna wobec spółki, zawarcie między tymi stronami umowy o potrąceniu wzajemnych wierzytelności będzie zgodne z przepisem art. 14 § 4 Kodeksu spółek handlowych. Uwzględniając przepis art. 503 Kodeksu cywilnego, dokonanie wszystkich czynności w sposób przedstawiony we wniosku spowoduje, że udziały zostaną objęte za wkład pieniężny, a wpłaty nastąpią przez potrącenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawa, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

A contrario objęcie udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład w postaci pieniężnej nie powoduje powstania przychodu u podmiotu wnoszącego wkład.

Wyróżnia się dwa sposoby dokonania konwersji wierzytelności na udziały:

*

objęcie przez wierzyciela udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład niepieniężny w postaci jego wierzytelności wobec spółki - powstaje wówczas roszczenie spółki wobec tego podmiotu o wniesienie wkładu niepieniężnego w postaci jego wierzytelności. Wspólnik wnosi wierzytelność tytułem aportu, dokonując jej cesji na rzecz spółki, co jednocześnie prowadzi do wygaśnięcia zobowiązania, którego przedmiot stanowiła ta wierzytelność (wierzytelność zostaje bowiem nabyta przez dłużnika);

*

objęcie przez wierzyciela udziałów (akcji) w podwyższonym kapitale zakładowym w zamian za wkład pieniężny - powstaje wówczas roszczenie spółki wobec tego podmiotu o wniesienie wkładu pieniężnego, tj. wniesienie środków pieniężnych. Na podstawie umowy między wspólnikiem i spółką możliwe jest wówczas wzajemne potrącenie istniejących wierzytelności pieniężnych. Wierzytelność wspólnika wobec spółki nie stanowi w takiej sytuacji przedmiotu aportu, a jedynie służy realizacji wierzytelności spółki wobec wspólnika z tytułu objęcia udziałów (akcji).

O tym, czy konwersja wierzytelności na udziały (akcje) ma postać wkładu pieniężnego, czy niepieniężnego, decyduje treść uchwały o podwyższeniu kapitału zakładowego.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym konwersja wierzytelności Wnioskodawcy na udziały w kapitale zakładowym Spółki F. będzie miała postać wkładu pieniężnego, jako że zapłata za objęcie udziałów nastąpi w drodze potrącenia wzajemnych wierzytelności dokonanego na podstawie umowy, stosownie do przepisu art. 498 § 1 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, potrącenie wierzytelności dwóch podmiotów, które są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami jest bowiem możliwe, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku.

Tym samym regulacja art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy w niniejszej sprawie nie będzie miała zastosowania.

W odniesieniu natomiast do kwestii odsetek od przedmiotowej wierzytelności należy przytoczyć treść art. 12 ust. 4 pkt 2 ustawy, w myśl którego do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nie otrzymanych odsetek od należności. Mając więc na uwadze okoliczność, iż wierzytelność Wnioskodawcy zostanie zamieniona na udziały Spółki F., jak również dyspozycje art. 453 i 498 § 2 Kodeksu cywilnego, należy przyjąć iż na dzień konwersji odsetki od pożyczki zostały faktycznie zapłacone. W konsekwencji, po stronie Wnioskodawcy wystąpi przychód odpowiadający wartości objętych udziałów stanowiących spłatę należnych odsetek od zadłużenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl