ITPB3/423-60b/11/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-60b/11/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu 3 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji praw ochronnych na znaki towarowe wniesione aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa (pytanie drugie) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji praw ochronnych na znaki towarowe wniesione aportem w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Zgodnie z umową Spółki, przedmiotem działalności Spółki jest m.in. działalność usługowa oraz reklama, badanie rynku i opinii publicznej.

Pierwszy rok podatkowy Spółki jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. a zakończy się w dniu 31 października 2011 r. (dalej rok obrotowy kończący się 31 października 2011 r.), w związku z czym zastosowanie ma art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r., który w ust. 1 stanowi, że "podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.". Jednocześnie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. stanowi, że "przepisy art. 8-10 niniejszej ustawy stosuje się odpowiednio do: składników majątku wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przez spółkę niebędącą osobą prawną wkładu wniesionego do takiej spółki albo składników majątku wchodzących w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nabytego w drodze wkładu niepieniężnego - do ostatniego dnia roku podatkowego, o którym mowa w ust. 1".

Spółka rozważa następujące zdarzenia przyszłe, które miałyby zostać podjęte przed dniem 31 października 2011 r., t.j. przed zakończeniem roku podatkowego Spółki, do którego w myśl art. 12 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. zastosowanie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.:

1.

(Wariant 1) Wniesienie przez inny podmiot do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej ZCP), jako wkładu niepieniężnego, w zamian za udziały w Spółce. W skład ZCP będą wchodzić znaki towarowe. Wniesienie przez inny podmiot ZCP do Spółki - jako aport - nastąpi w formie aktu notarialnego;

2.

(Wariant 2) Wniesienie przez inny podmiot do Spółki wyłącznie znaków towarowych, jako wkładu niepieniężnego, w zamian za udziały w Spółce. Wniesienie przez inny podmiot znaków towarowych - jako aport - nastąpi w formie aktu notarialnego.

Znaki towarowe, które miałyby wchodzić w skład ZCP (wariant 1) lub znaki towarowe stanowiące wydzielony składnik majątkowy (wariant 2), zostaną wniesione do Spółki po wartości rynkowej ustalonej na podstawie wyceny przygotowanej przez niezależny podmiot, uwzględniającej ich znaczenie ekonomiczne dla Spółki. Znaki towarowe wnoszone aportem będą w przyszłości wykorzystywane przez Spółkę w prowadzonej przez nią działalności. Jednocześnie Spółka przyjmuje założenie, że zarejestrowane znaki towarowe wchodzące w skład ZCP (wariant 1) lub stanowiące wydzielony składnik majątku (wariant 2) podmiotu wnoszącego aport, nie zostały do tej pory, ani nie zostaną do dnia aportu wprowadzone przez tenże podmiot do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i nie są ani nie będą również przez niego amortyzowane.

Wartość otrzymanych przez Spółkę składników majątkowych w ramach aportu ZCP (wariant 1) lub wyodrębnionego znaku towarowego (wariant 2) zostanie w całości przekazana na podwyższenie kapitału zakładowego Spółki. Jednocześnie, w przypadku wariantu 1, Spółka przyjmuje założenie, że wniesienie ZCP tytułem wkładu niepieniężnego do Spółki, wiązać się będzie z powstaniem dodatniej wartości firmy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w sytuacji, gdy w wyniku wniesienia ZCP do Spółki jako aport (wariant 1), w roku obrotowym kończącym się 31 października 2011 r., powstanie dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., na podstawie art. 16g ust. 10 i ust. 10a w związku z art. 16b ust. 1 pkt 6 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej zarejestrowanych znaków towarowych będących elementem składowym wnoszonej ZCP według ich wartości rynkowej i dokonywania, od wartości rynkowej tychże zarejestrowanych znaków towarowych odpisów amortyzacyjnych, które zgodnie z art. 15 ust. 6 omawianej ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. będą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy w sytuacji, gdy w danym miesiącu roku obrotowego Spółki, kończącego się dnia 31 października 2011 r., zostanie dokonany aport ZCP (wariant 1) i w tym samym miesiącu Spółka wprowadzi zarejestrowane znaki towarowe wchodzące w skład ZCP do własnej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, to Spółka zobowiązana będzie, zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następnego.

3.

Czy w sytuacji nabycia zarejestrowanych znaków towarowych w drodze wniesienia do Spółki wkładu niepieniężnego (aportu) w zamian za wydanie udziałów (wariant 2), w roku obrotowym kończącym się dnia 31 października 2011 r., na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej tychże zarejestrowanych znaków towarowych według ich wartości rynkowej i dokonywania, od wartości rynkowej zarejestrowanych znaków towarowych odpisów amortyzacyjnych, które zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r. będą stanowić koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych.

4.

Czy w sytuacji, gdy w danym miesiącu roku obrotowego Spółki, kończącego się dnia 31 października 2011 r. zostanie dokonany aport wydzielonych zarejestrowanych znaków towarowych (wariant 2) i w tym samym miesiącu Spółka wprowadzi te znaki towarowe do własnej ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, to Spółka zobowiązana będzie, zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następnego.

Niniejsza interpretacja stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego pytania oznaczonego we wniosku numerem 2 (wariant 1). Ocena stanowiska Spółki w zakresie przedstawionego zdarzenia przyszłego dotyczącego pytań oznaczonych we wniosku numerem 1 (wariant 1) oraz 3 i 4 (wariant 2) zostanie dokonana odrębnymi interpretacjami indywidualnymi.

Stanowisko dotyczące pytania nr 2).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku otrzymania ZCP w wybranym miesiącu roku obrotowego kończącego się 31 października 2011 r. (np. w miesiącu czerwcu 2011 r.) i wprowadzenia, w tym samym miesiącu, zarejestrowanych znaków towarowych wchodzących w skład ZCP do rejestru środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych Spółki, będzie ona zobowiązana do rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych począwszy od miesiąca następnego (np. odpowiednio od miesiąca lipca 2011 r.).

Uzasadnienie stanowiska Spółki w zakresie pytania nr 2).

W art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010 r. ustanowiono, że "podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych, u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy wymienionej w art. 2, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.".

W związku z powyższym, należy stwierdzić, że Spółka w roku obrotowym kończącym się dnia 31 października 2011 r. winna stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych dokonuje się - co do zasady - od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym wartości te wprowadzono do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Jednocześnie, zgodnie z art. 16d ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., wartości niematerialne i prawne wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.

Mając na uwadze powyższe, należy stwierdzić, iż miesiącem, w którym Spółka będzie mogła rozpocząć amortyzowanie praw do znaków towarowych będzie miesiąc następujący po miesiącu wprowadzenia praw do znaków towarowych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wniesienie przez inny podmiot ZCP do Spółki - jako aport - nastąpi w formie aktu notarialnego, a zatem skuteczne przeniesienie prawa do znaków towarowych na Spółkę nastąpi w momencie zawarcia aktu notarialnego.

Podobne stanowisko w sprawie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie stwierdzając, że "Jeżeli w związku z wniesieniem do spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo nad formą pisemną to w takim przypadku dochodzi również do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do znaku towarowego. Wpis do rejestru patentowego stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania" (interpretacje z dnia 6 czerwca 2008 r., sygn. IP-PB3-423-411/08-4/MS oraz z dnia 3 czerwca 2009, sygn. IPPB5/423-112/09-2/MB).

Podobnie uznał również Departament Podatków Bezpośrednich w artykule zamieszczonym w Biuletynie Skarbowym Ministra Finansów Nr 4/2007 - "Skutki podatkowe otrzymania przez spółkę znaku towarowego, wchodzącego w skład przedsiębiorstwa, wniesionego do niej tytułem wkładu niepieniężnego". Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu "Jeżeli w związku z wniesieniem do spółki z o.o. przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi również zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną to w takim przypadku dochodzi także do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa. (...) Skoro zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacji podlegają nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu ich przyjęcia do używania prawa, o których mowa w ustawie - Prawo własności przemysłowej, to w konsekwencji Spółka, do której został wniesiony wkład obejmujący prawo do znaku towarowego, może na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonywać amortyzacji tego prawa. Bez znaczenia w tym przypadku pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego".

Podsumowując, Spółka będzie uprawniona do amortyzacji podatkowej praw do znaków towarowych, wniesionych do niej aportem w ramach ZCP, od miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpi wprowadzenie tychże praw do prowadzonej przez Spółkę ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W konsekwencji, stanowisko Spółki należy uznać za prawidłowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie pytania drugiego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl