ITPB3/423-59/07/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-59/07/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2007 r. (data wpływu 27 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) momentu uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 września 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 24 października 2007 r., data wpływu 29 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia zgodnie z przepisem art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych momentu uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

15 październiku 2007 r. Spółka wysłała do swojego kontrahenta z Rosji zamówiony wyrób (krystalizator). Jednocześnie przed sprzedażą towaru odbiorca płacił zaliczki. Pierwszą fakturę na zaliczkę wystawiono w dniu w dniu 26 marca 2007 r. na kwotę 206.000,00 EUR, natomiast kolejne odpowiednio: 1 maja na kwotę 103.000,00 EUR, 3 lipca na kwotę 309.000,00 EUR. W dniu 14 września 2007 r. wystawiono czwartą fakturę zaliczkową na wartość 309.000,00 EUR.

Łączna suma kwot uzyskanych tytułem zaliczek do momentu wysyłki towaru wynosi ok. 83% przedmiotu transakcji.

Płatności rozliczane są za pomocą akredytywy na podstawie dokumentów dostarczanych do banku, który po ich analizie i ewentualnej konsultacji z odbiorcą wypłaca pieniądze. Warunkiem wypłacenia ostatniej zaliczki było dostarczenie do banku obok faktury zaliczkowej (commercial invoice) również kopii faktury (invoice) także wystawionej w dniu 14 września 2007 r.

Natomiast w momencie wysyłki wyrobu (15 października 2007 r.) wystawiono właściwą fakturę na całość transakcji.

W następnym okresie zostaną wystawione jeszcze dwie faktury rozliczeniowe na odpowiednio 70.000 EUR w listopadzie i 114.000,00 EUR w grudniu lub na początku stycznia, w zależności od tego, kiedy kontrahent uruchomi urządzenie i włączy je do swojej linii technologicznej.

Wnioskodawca zaznaczył, przy tym, że zgodnie z warunkami umowy Spółka odpowiada za towar do momentu dostarczenia go na miejsce, kiedy to następuje rzeczywiste przejecie wyrobu przez odbiorcę.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakim momencie należy uznać, że powstał przychód dla rozliczeń z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych oraz jaki, w tym przypadku, przyjąć kurs przeliczenia waluty.

Zdaniem Wnioskodawcy za moment powstania przychodu, zgodnie z art. 12 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy przyjąć dzień wystawienia faktury w dniu wysłania wyrobu, zdarzeniem takim nie będzie natomiast moment wystawienia kopii faktury dotyczącej rozliczenia ostatniej przed wysyłką zaliczki (w dniu 14 września 2007 r.). Dokument ten służy tylko i wyłącznie rozliczeniu ostatniej transzy zaliczki.

Jednocześnie, zdaniem Jednostki, w celu przeliczenia przychodu osiągniętego w walucie obcej zastosowanie znajdzie kurs średni NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury, tj. kurs z dnia poprzedzającego dzień wysyłki towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Gramatyczna wykładnia powyższego przepisu prowadzi do wniosku, że data powstania przychodu należnego z działalności gospodarczej zdeterminowana została, co do zasady jako dzień, w którym najwcześniej wystąpi zdarzenie spośród wskazanych przez ustawodawcę.

Stosownie natomiast do postanowień art. 12 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych, a także otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

W myśl przepisu art. 12 ust. 2 omawianej ustawy przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu.

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych należy więc stwierdzić, iż, w opisanym we wniosku stanie faktycznym, momentem przesądzającym o dacie powstania przychodu będzie dzień wystawienia właściwej faktury, tj. dokumentu sporządzonego w dniu wysłania towaru do kontrahenta z Rosji (15 października 2007 r.), a co z się z tym ściśle wiąże kursem waluty, jaki należy przyjąć dla dokonania przeliczenia przychodu osiągniętego w walucie obcej jest kurs średni Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego ten dzień - w tym wypadku będzie to dzień 12 października 2007 r.

Okoliczności tej nie zmienia fakt, że Wnioskodawca wystawił uprzednio fakturę na całą przedmiotową transakcję typu invoice oraz faktury zaliczkowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl