ITPB3/423-510b/10/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-510b/10/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 20 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym w dniu 15 listopada 2010 r. - dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu w związku z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełniony w dniu 15 listopada 2010 r. - w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wystąpienia przychodu w związku z aportem zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką posiadającą siedzibę w Polsce, wchodzącą w skład Grupy. Obecnie Spółka prowadzi podstawową działalność w następujących zakresach:

1.

przygotowanie i realizacja projektów inwestycyjnych w zakresie energetyki wiatrowej,

2.

działalność serwisowa w zakresie wsparcia biznesu.

Działalność usługowa opisana w pkt 2 jest prowadzona przez wyodrębniony w ramach Spółki oddział (dalej: Oddział). Dokładny zakres usług świadczony przez Oddział w zakresie działalności serwisowej zostanie przedstawiony w dalszej części stanu faktycznego.

Poza wyżej opisaną działalnością podstawową Spółka zajmuje się między innymi udzielaniem pożyczek (kredytów), zarządzaniem udziałami i akcjami w licznych spółkach-córkach, jak również wykorzystywaniem posiadanych nieruchomości.

W chwili obecnej w Grupie, w skład której wchodzi już kilkadziesiąt podmiotów, przeprowadzana jest restrukturyzacja, w ramach której dojdzie do stworzenia grupy spółek specjalizujących się w określonych obszarach działalności gospodarczej. Dotychczas poszczególne spółki z Grupy prowadziły nierzadko działalność w różnych zakresach. Głównym celem restrukturyzacji jest poprawienie efektywności biznesowej Grupy oraz umożliwienie lepszej kontroli właścicielskiej poszczególnych segmentów działalności.

Zmiany wprowadzane w ramach procesu restrukturyzacyjnego dotyczą przede wszystkim bezpośrednio Spółki. W świetle planów restrukturyzacyjnych, Spółka ma być spółką holdingową w ramach Grupy zajmującą się między innymi bezpośrednim zarządzaniem udziałami i akcjami posiadanymi w pozostałych spółkach z Grupy, wykorzystywaniem gospodarczym nieruchomości (niezbędnym np. do uzyskania finansowania bankowego) oraz prowadzącą działalność w zakresie udzielania pożyczek i kredytów na rzecz spółek z Grupy. Pozostała działalność prowadzona dotychczas przez Spółkę ma być zasadniczo przeniesiona do innych podmiotów z Grupy.

W ramach omawianego procesu dokonano już wcześniej wydzielenia ze Spółki między innymi działalności w zakresie gospodarki morskiej (dostaw i instalacji elektroniki morskiej) oraz dystrybucji radiotelefonów. Działalności te zostały przeniesione do odrębnych spółek z Grupy. Następnym krokiem w procesie restrukturyzacji Grupy jest przeniesienie działalności serwisowej w zakresie wsparcia biznesu prowadzonej w ramach wyodrębnionego w Spółce Oddziału poprzez wniesienie tego Oddziału aportem do odrębnej spółki z o.o. należącej do Grupy.

Oddział został powołany do życia na podstawie Zarządzenia Wiceprezesa Zarządu Spółki w zakresie utworzenia nowego oddziału obsługi biznesu (dalej: Zarządzenie). Głównym celem wyodrębnienia w ramach struktury Spółki działalności serwisowej było zapewnienie w tym zakresie bardziej profesjonalnego i efektywnego świadczenia tych usług na rzecz podmiotów z Grupy, jak również na rzecz podmiotów trzecich (spoza Grupy).

Działalność serwisowa prowadzona przez Odział Spółki obejmuje następujące zakresy:

a. świadczenie usług administracyjnych

W ramach usług administracyjnych Oddział wykonuje szereg czynności o charakterze administracyjnym, które są niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty z Grupy. W ramach tych usług wykonywane są między innymi następujące czynności: przygotowywanie dokumentów organizacyjnych, wniosków do sądu, współpraca z kancelariami prawnymi, rejestrowanie i nadzór nad fakturami wpływającymi i wypływającymi, rejestrowanie i nadzór nad wpływającymi umowami, obsługa ruchu telefonicznego, faksowego, przygotowywanie i obsługa spotkań w sali konferencyjnej, obsługa telefonii komórkowej GSM, nadzór nad samochodami służbowymi, nadzór nad ubezpieczeniami, zarządzanie nieruchomościami, nadzór nad firmami zewnętrznymi współpracującymi (sprzątanie, ochrona itp.), inne czynności zapewniające sprawne działanie Spółki (zamawianie art. biurowych, spożywczych itp.).

b. świadczenie usług IT

W ramach usług IT Oddział zajmuje się bieżącą obsługą oraz konserwacją sieci informatycznej działającej w ramach Grupy. Ponadto, Oddział zajmuje się tworzeniem i wdrażaniem nowych rozwiązań informatycznych przygotowywanych specjalnie dla określonych podmiotów z Grupy.

c. świadczenie usług logistycznych

W ramach świadczenia usług logistycznych Oddział zajmuje się między innymi składowaniem i nadzorem nad zakupionym towarem, przyjmowaniem i wydawaniem towarów z magazynu oraz wystawianiem wszelkich dokumentów z tym związanych, organizowaniem, pakowaniem i wysyłką towarów z magazynu oraz aranżacją ich odbioru od klientów, przygotowaniem odpowiednich dokumentów spedycyjnych, prowadzeniem odpraw celnych w imporcie i eksporcie, przygotowywaniem deklaracji Intrastat, deklaracji VAT-UE oraz stosownych faktur wewnętrznych, prowadzeniem dokumentacji oraz sporządzaniem stosownych deklaracji wynikających z ustaw środowiskowych (dotyczących zużytego sprzętu elektrycznego, baterii, opakowań).

d. świadczenie usług księgowych

W zakresie usług księgowych Oddział zajmuje się prowadzeniem pełnego zakresu usług księgowych na rzecz Spółki oraz innych podmiotów. Działania Oddziału w tym zakresie dotyczą w szczególności prowadzenia ksiąg, przygotowywania niezbędnych raportów i informacji księgowych, przygotowywania dokumentów podatkowych (np. deklaracji), itp. Osoby zatrudnione w Oddziale, które wykonują czynności w omawianym zakresie, posiadają wszelkie niezbędne uprawnienia do wykonywania tych czynności.

e. ochrona znaku firmowego "E."

Znak towarowy "E." (dalej: Znak) został zarejestrowany przez Spółkę w urzędzie patentowym 13 listopada 2006 r. (po kilkunastu latach używania Znaku na rynku). Głównym zadaniem Oddziału w tym zakresie jest ochrona, rozwój oraz udzielanie licencji na używanie Znaku przez inne niż Spółka podmioty na rynku. Wyodrębnienie do Oddziału działalności w zakresie Znaku pozwoliło na stworzenie i wdrożenie jednolitych zasad polityki dotyczącej użycia Znaku dla celów identyfikacji wizualnej oraz działań marketingowych w zakresie zwiększenia jego rozpoznawalności, opracowanie zasad odpłatnego udostępniania Znaku, określenie zasad jego wykorzystania przez podmioty zewnętrzne. W ramach swojej działalności Oddział podejmuje wszelkie czynności niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa prawnego Znaku. Ponadto, Oddział prowadzi aktywną działalność w zakresie podwyższenia rozpoznawalności Znaku i tym samym zwiększenia jego rynkowej wartości. Dla przykładu, na podstawie odpowiedniej umowy zawartej przez Spółkę z klubem piłkarskim. Znak jest promowany przez ten klub, m.in. w trakcie imprez marketingowych, umożliwienie Spółki stosowania powyższego sformułowania na materiałach promocyjnych Spółki, kreowanie pozytywnego wizerunku Spółki w mediach, umieszczanie logo Spółki na stronie internetowej Klubu oraz na bandach reklamowych itd. W celu rozwoju Znaku Oddział przewiduje także dokonanie rejestracji Znaku w Unii Europejskiej. W przyszłości planowana jest rejestracja w Urzędzie Patentowym kolejnych znaków towarowych wytworzonych w Grupie, które również będą rozwijane i ewentualnie udostępniane odpłatnie innym podmiotom.

Podsumowując wyżej opisany zakres działalności, należy uznać, iż Oddział zajmuje się szeroko rozumianą działalnością serwisową, w ramach której świadczy usługi niezbędne dla sprawnego prowadzenia działalności gospodarczej przez Spółkę oraz inne podmioty z Grupy. Ponadto, niektóre z wykonywanych przez Oddział usług, są świadczone na rzecz podmiotów niebędących członkami Grupy.

Wszystkie wyżej wymienione usługi stanowią komplementarne i spójne elementy biznesowego wsparcia podmiotów z Grupy. Oddział jest, tym samym, w stanie zapewnić innym podmiotom pełne wsparcie w zakresie działalności gospodarczej.

Na mocy Zarządzenia dotyczącego powołania Oddziału została ustalona struktura organizacyjna tego Oddziału. Zgodnie z dokumentami wewnętrznymi Spółki, Oddziałem kieruje Dyrektor Oddziału. Umowa o pracę z Dyrektorem Oddziału wprost określa jego stanowisko i funkcję jako bezpośrednio wykonywaną w ramach Oddziału. Poza bieżącym zarządzaniem działalnością Oddziału, Dyrektor jest również odpowiedzialny za przygotowanie i przedstawienie Zarządowi do akceptacji struktury Oddziału i zasad jego funkcjonowania. Dyrektor jest również uprawniony do samodzielnego negocjowania oraz zwierania umów z innymi podmiotami w kwestiach dotyczących Oddziału (do określonej w odpowiednich dokumentach kwoty).

W ramach Oddziału funkcjonują następujące działy:

a.

Dział Administracji,

b.

Dział Informatyki,

c.

Dział Logistyki,

d.

Dział Księgowości,

e.

Dział Ochrony Znaku Firmowego

Szczegółowy zakres działalności poszczególnych działów został opisany powyżej. Poszczególnymi działami wchodzącymi w skład Oddziału zarządzają Kierownicy Działów.

W ramach Oddziału została stworzona hierarchiczna struktura pracownicza. Dyrektorowi Oddziału podlegają Kierownicy poszczególnych działów. Natomiast Kierownicy poszczególnych działów pełnią funkcje kierownicze do pracowników przypisanych do określonych działów. W skład Oddziału wchodzi również kontroler finansowy.

Wraz z utworzeniem Oddziału, został do niego przypisany określony majątek Spółki, który stanowi podstawę jego funkcjonowania. Określone części tego majątku (w tym środki trwałe) zostały w ramach Oddziału odpowiednio alokowane do poszczególnych jego działów. Oddział posiada jasno sprecyzowane cele oraz plany biznesowe, które zostały zakomunikowane Dyrektorowi Oddziału. Jednocześnie Oddział posiada własny plan finansowy oraz budżet.

W ramach prowadzonej ewidencji księgowej przez Spółki wyodrębnione są konta księgowe Oddziału, na których ewidencjonowane są określone aktywa i pasywa oraz przychody i koszty związane z działalnością Oddziału. Dla potrzeb Oddziału prowadzone są również odrębne rejestry środków trwałych. System księgowy Spółki pozwala na wygenerowanie danych finansowych dotyczących wyłącznie Oddziału (np. raportu kosztów i przychodów, które dotyczą Oddziału). Wprowadzone zostały również odpowiednie zasady rozliczeń wewnętrznych pomiędzy Odziałem a Spółką. Zasady te znajdują zastosowanie w szczególności w zakresie partycypacji w kosztach ogólnych Spółki, poddziału zysku, pokrycia straty, wygenerowanych przez Oddział. W konsekwencji, można uznać, iż dla potrzeb Oddziału prowadzona jest odrębna księgowość. Oddział posiada również własny rachunek bankowy.

Spółka planuje w 2010 r. wnieść Oddział (wyodrębnioną część przedsiębiorstwa) w formie wkładu niepieniężnego (aportu) do sp. z o.o. należącej do Grupy. Sp. z o.o. będzie prowadziła działalność w takim samym zakresie, jak działalność prowadzona obecnie przez Oddział (działalność serwisowa w zakresie wsparcia biznesu dla spółek z Grupy oraz podmiotów trzecich). Po wniesieniu aportem Oddziału do sp. z o.o., podmiot ten będzie w stanie od razu prowadzić działalność w pełnym zakresie. Wynika to z faktu, iż w danej chwili Oddział jest w stanie funkcjonować jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą. W przyszłości jest możliwe, że działalność sp. z o.o. zostanie rozszerzona o dodatkowe zakresy.

Przedmiot aportu wnoszonego do sp. z o.o. powiększy kapitał zakładowy sp. z o.o. W zamian za wniesiony wkład Spółka obejmie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym sp. z o.o., o wartości nominalnej odpowiadającej wartości rynkowej Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) wniesionej tytułem wkładu niepieniężnego. Aport obejmie składniki majątkowe wykazane w ewidencji Spółki (odpowiednio jako środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz inne pozostałe składniki majątkowe) oraz składniki majątkowe nie wykazane w ewidencji. Wartość rynkowa Oddziału (wyodrębnionej części przedsiębiorstwa) zostanie określona na podstawie wyceny przeprowadzonej przez niezależny podmiot.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 10 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.) wskazano, iż w skład opisanego zespołu majątkowego wnoszonego aportem do odrębnej sp. z o.o. wchodzą zobowiązania z nim związane. Są to zobowiązania zarówno w rozumieniu cywilnoprawnym, jak i księgowym - np. zobowiązania pracownicze, zobowiązania wobec dostawców usług.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że Oddział, który ma być wniesiony aportem do sp. z o.o., stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług.

2.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja wniesienia aportem przez Spółkę Oddziału do sp. z o.o. w zamian za udziały sp. z o.o. nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

3.

Spółka wnosi o potwierdzenie, że opisana w zdarzeniu przyszłym transakcja wniesienia aportem przez Spółkę do sp. z o.o. Oddziału nie będzie skutkować powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług po stronie Spółki.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, w odniesieniu do pozostałych pytań sprawa zostanie rozpatrzona odrębnymi pismami.

We własnym stanowisku w sprawie w odniesieniu do pytania drugiego Wnioskodawca podnosi, że planowana transakcja wniesienia przez Spółkę aportem Oddziału do sp. z o.o. w zamian za udziały sp. z o.o. nie będzie skutkować powstaniem przychodu podatkowego po stronie Spółki.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem podatkowym jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Z przepisu tego wynika więc, iż w przypadku, gdy przedmiotem wkładu niepieniężnego jest przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, przychód podatkowy u wnoszącego taki aport nie powstaje.

Jak zostało ustalone w uzasadnieniu do pytania 1, Oddział, który będzie wniesiony aportem do sp. z o.o., stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

Mając na uwadze, fakt iż przedmiotem aportu od Spółki do sp. z o.o. będzie Oddział stanowiący zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, aport nie spowoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności: nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy art. 14 ust. 1-3 stosuje się odpowiednio.

Przepis ten stanowi, iż przychodem jest nominalna wartość udziałów, objętych w zamian za wkład niepieniężny, aport do spółki kapitałowej. Przy czym dotyczy on sytuacji, w których aport niepieniężny nie stanowi przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Stosownie natomiast do treści art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ilekroć w ustawie jest mowa o: zorganizowanej części przedsiębiorstwa - oznacza to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Aby zatem stwierdzić, iż w przypadku aportu, nie wystąpi przychód określany na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, konieczne jest zbadanie, czy wskazany zespół składników majątkowych spełnia kryteria zawarte w art. 4a pkt 4 ww. ustawy.

Reasumując, jeżeli opisywany we wniosku Oddział Spółki będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, wówczas po stronie Spółki nie wystąpi przychód w związku z aportem wspomnianego Oddziału do spółki kapitałowej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl