ITPB3/423-51/08/MT - Czy wydatki na emisję akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-51/08/MT Czy wydatki na emisję akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2008 r. (data wpływu 29 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji prawnej kosztów ponoszonych w związku z emisją akcji - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji prawnej kosztów ponoszonych w związku z emisją akcji.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

W 2007 r. Spółka podjęła decyzję o emisji akcji. W związku z tym faktem poniosła wydatki takie, jak:

1.

koszty związane z przygotowaniem prospektu emisyjnego (koszty badania prawnego i finansowego Spółki),

2.

koszty doradztwa prawnego i finansowego,

3.

koszty administracyjne (wycena majątku Spółki),

Wnioskodawca poniesie również dalsze wydatki takie, jak:

*

koszty prawne (opłaty notarialne, sądowe, skarbowe),

*

koszty administracyjne (druk, publikacja, dystrybucja prospektu emisyjnego),

*

koszty ogłoszeń wymaganych przepisami prawa,

*

koszty ewentualnych tłumaczeń dokumentacji przygotowanej na potrzeby oferty publicznej,

*

koszty promocji oferty publicznej, w tym organizacji spotkań (wynajęcie sali, druk materiałów informacyjnych, itp.).

Wymienione wydatki związane są z przyszłymi dochodami, które Spółka uzyska w efekcie emisji akcji. Będzie je ponosić w celu osiągnięcia przychodu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wydatki na emisję akcji mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów Spółki?

Zdaniem Wnioskodawcy, wydatki na emisję akcji, których celem jest zdobycie środków finansowych niezbędnych do Jej dalszego rozwoju można uznać za koszty uzyskania przychodów. Koszty związane z tą emisją nie powinny być przypisywane przychodom, o których mowa w art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Są one bowiem związane są z przyszłymi przychodami, które Spółka uzyska w efekcie emisji akcji. Wydatki te są i będą ponoszone w celu osiągnięcia przychodu, a zatem zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty podatkowe.

Podobne stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyr. a dnia 22 lutego 2006 r. (sygn. II FSK 191/05) oraz Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu w decyzji z dnia 27 października 2006 r. (sygn. PP II 443/781/2006/PK). Niestety, orzecznictwo w tej kwestii nie jest jednolite, czego przykładem jest wyrok wydany przez Naczelny Sąd Administracyjny we Wrocławiu w dniu 1 marca 2000 r. (sygn. I SA/Wr 2285/98) oraz decyzja Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 20 czerwca 2005 r. (sygn. PP2/4407-92/05).

Na tle przedstawionego stanu faktycznego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Definicja sformułowana przez ustawodawcę ma charakter ogólny. Z tego względu każdorazowy wydatek poniesiony przez podatnika powinien podlegać indywidualnej ocenie w celu dokonania jego kwalifikacji prawnej. Wyjątkiem jest jedynie sytuacja, gdy ustawa wyraźnie wskazuje jego przynależność do kategorii kosztów uzyskania przychodów lub wyłącza możliwość zaliczenia go do tego rodzaju kosztów. W pozostałych przypadkach należy natomiast zbadać istnienie związku pomiędzy poniesionym kosztem a powstaniem przychodu. Kosztem uzyskania przychodów będą zarówno wydatki, których poniesienie bezpośrednio przekłada się na uzyskanie konkretnych przychodów, jak i te, których nie można w taki sposób przypisać do określonych przychodów, ale są racjonalnie uzasadnione jako zmierzające do ich osiągnięcia.

Z opisanych we wniosku okoliczności wynika, że Spółka poniosła i będzie ponosić wydatki bezpośrednio związane z emisją akcji, czyli z przeprowadzeniem jednego ze sposobów podwyższenia kapitału zakładowego.

W związku z powyższym, dla kwalifikacji tych kosztów konieczne jest odniesienie się do przepisu art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z jego treścią, do przychodów podatkowych nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego albo funduszu założycielskiego, albo funduszu statutowego w banku państwowym, albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Wyraźnie wskazano tu, że wartości majątkowe wniesione na pokrycie kapitału zakładowego Spółki nie stanowią jej przychodu podatkowego. Mają one odrębny charakter z uwagi na cel, któremu służą - zapewnienie zgromadzenia środków niezbędnych dla Jej funkcjonowania.

Oznacza to, że wymienionych przez Wnioskodawcę wydatków związanych w sposób bezpośredni z podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Ich ponoszenie nie ma bowiem na celu uzyskania określonych przychodów podatkowych, ale przeprowadzenie neutralnej podatkowo operacji na kapitale zakładowym Spółki.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionych przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl