ITPB3/423-5/07/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 26 listopada 2007 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-5/07/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2007 r. (data wpływu 3 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej m.in. działalności developerskiej zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego m.in. na spłatę pożyczki uzyskanej od wspólnika w celu m.in. sfinansowania zakupu gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2007 r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej m.in. działalności developerskiej zapłaconych odsetek od kredytu zaciągniętego m.in. na spłatę pożyczki uzyskanej od wspólnika w celu m.in. sfinansowania zakupu gruntu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą, która polega na budowie obiektów sportowych. W roku 2006 wnioskodawca rozpoczął dodatkowo działalność developerską polegającą na przygotowywaniu terenu pod budowę mieszkań ponosząc w tym celu wydatki m.in. na nabycie gruntu. Zakup nieruchomości w 2006 r. sfinansowano z zaciągniętej od wspólnika przez Spółkę pożyczki. W lipcu 2007 r. Spółka zaciągnęła kredyt bankowy w formie limitu kredytowego wielocelowego. Z uzyskanych w ten sposób środków finansowych dokonano m.in. całkowitej spłaty pożyczki zaciągniętej w 2006 r. m.in. na zakup gruntu. Od uzyskanego kredytu bankowego Spółka płaci co miesiąc odsetki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy zapłacone odsetki od ww. kredytu zaciągniętego przez Spółkę w części, która została przeznaczona na spłatę pożyczki zaciągniętej uprzednio na sfinansowanie m.in. zakupu gruntu, stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty tych odsetek, czy podwyższą wartość zakupionego gruntu a następnie wartość obiektów, które są na tym gruncie budowane.

Zdaniem Wnioskodawcy zapłacone odsetki od kredytu bankowego zaciągniętego w formie limitu kredytowego przeznaczonego częściowo na spłatę pożyczki zaciągniętej uprzednio m.in. na sfinansowanie zakupu gruntu i przygotowanie terenu pod budowę w ramach działalności developerskiej stanowią koszty uzyskania przychodów w momencie zapłaty odsetek, czyli z chwilą ich poniesienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z dyspozycją art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że wszystkie poniesione wydatki, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami, w tym służą zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Stosownie natomiast do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 11 cyt. ustawy nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz nie zapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów).

Zatem jeśli zaciągnięta od wspólnika pożyczka pozostaje w związku z przychodami podatkowymi Spółki (np. poprzez finansowanie wydatków na zakup gruntu w prowadzonej działalności developerskiej), to odsetki od, przedstawionego we wniosku, kredytu w części, która została przeznaczona na spłatę tej pożyczki, stosownie do cyt. przepisu art. 16 ust. 1 pkt 11, stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Nie ma do nich zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 16 ust. 1 pkt 12.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl