ITPB3/423-479b/08/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-479b/08/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2008 r. (data wpływu 1 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie wpływu przewalutowania kredytu na rozpoznanie przychodu podatkowego w dniu spłaty zobowiązania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przewalutowania kredytu oraz wpływu tego przewalutowania na rozpoznanie przychodu podatkowego w dniu spłaty zobowiązania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zawarł w 2007 r. umowę o kredyt w walucie obcej (euro) na potrzeby działalności gospodarczej. Kwota kredytu została Spółce przekazana. W związku z niepewną sytuacją na rynkach walutowych, w szczególności dynamiką zmian kursów walutowych, Jednostka rozważa przewalutowanie kredytu z euro na polskie złote. Przewalutowanie kredytu polegać będzie na zmianie waluty obcej, w której wyrażony został kredyt, na polskie złote w ramach istniejącej umowy kredytowej. Oznacza to, że nie dojdzie do spłaty dotychczasowego zobowiązania walutowego (przewalutowanie nastąpi w drodze zmiany wybranego parametru, tj. waluty w dalszym ciągu istniejącej umowy kredytu). Kurs, po jakim nastąpi przeliczenie zobowiązania z tytułu umowy kredytowej, będzie wynikiem ustaleń z bankiem i będzie najprawdopodobniej niższy od kursu obowiązującego w dniu, w którym Spółka zaciągnęła zobowiązanie kredytowe.

Jednostka spłaci kredyt w złotówkach.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy dokonanie przewalutowania kredytu z euro na polskie złote wg kursu niższego niż kurs, po jakim przedmiotowe zobowiązanie zostało przeliczone na polskie złote w księgach Spółki w dacie zaciągnięcia tego zobowiązania spowoduje powstanie - w którymkolwiek momencie - dodatnich różnic kursowych stanowiących przychód na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy na dzień spłaty zobowiązania, po przewalutowaniu, z tytułu wyrażonych w polskich złotych, może powstać dla Spółki przychód podatkowy wynikający z różnicy pomiędzy wartością zobowiązania na dzień zaciągnięcia kredytu przez Jednostkę (w przeliczeniu na polskie złote) a wartością/kwotą na dzień spłaty.

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Na pytanie pierwsze odpowiedź zostanie udzielona odrębną interpretacją indywidualną.

Zdaniem Wnioskodawcy - w zakresie pytania drugiego - Spółka nie osiągnie przychodu w dacie spłaty przewalutowanego kredytu.

Podstawową przesłanką powstania dodatnich różnic kursowych przy zwrocie kredytu jest - zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - spłata kredytu przy użyciu "faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni". Do powstania dodatnich różnic kursowych istotne jest by spłata dotyczyła kredytu w walucie obcej. W wyniku przewalutowania na polskie złote, zobowiązanie z tytułu kredytu nie będzie już zobowiązaniem walucie obcej, lecz zobowiązaniem w polskich złotych, do którego spłaty nie będzie stosowany żaden kurs walutowy. Oznacza to, że przesłanki niezbędne do rozpoznania dodatnich różnic kursowych przy spłacie kredytu określone w art. 15 ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tj. uregulowanie zobowiązania w walucie obcej i zastosowanie kursu walut nie zostaną spełnione.

W ocenie Spółki, w dacie spłaty kredytu, nie powstanie także przychód z innego tytułu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wprawdzie wskazany w tym przepisie katalog przychodów nie ma charakteru zamkniętego, jednak Jednostka - jej zdaniem - nie osiągnie przychodu w rozumieniu ustawy podatkowej w dacie spłaty kredytu, ponieważ w związku ze spłatą nie osiąga żadnej ekonomicznej korzyści. Podobnie, Spółka nie wykazałaby kosztu uzyskania przychodu, gdyby kwota kredytu z daty spłaty była wyższa niż jego wartość przeliczona na polskie złote z daty zaciągnięcia zobowiązania kredytowego przez Spółkę.

Tak więc - w ocenie Spółki - planowana transakcja nie wywoła skutków na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w momencie spłaty przewalutowanego kredytu.

W celu uzasadnienia swojego stanowiska Jednostka wskazuje na:

* Interpretację Ministra Finansów z dnia 10 lipca 2008 r. Nr IPPB3/423-683/08-2/MK,

* Interpretację Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2008 r. Nr IP-PB3-423-622/08-4/ER,

* Interpretację Ministra Finansów z dnia 26 maja 2008 r. Nr IP-PB3-423-360/08-4/ER,

* Interpretację Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 2008 r. Nr IP-PB3-423-172/08-2/ER,

* Interpretację Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2007 r. IBPB 3/423-137/07/BG/KAN-827/09/07,

* Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 24 lipca 2008 r. sygn. akt I SA/Sz 74/08.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Wnioskodawca nie wskazał wprost, że zadane przez niego pytanie dotyczy różnic kursowych ustalanych na podstawie art. 15a (tzw. podatkowych). Powyższe wynika jednak z kontekstu pytania i wskazanego przez Spółkę przepisu prawa podatkowego będącego przedmiotem interpretacji indywidualnej oraz stanowiska Spółki w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) o podatku dochodowym od osób prawnych - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. - enumeratywnie wymienia sytuacje, w których mogą powstać różnice kursowe.

Zgodnie z art. 15a ust. 2 pkt 5 tej ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni. Przepis art. 15a ust. 3 pkt 5 powołanej ustawy stanowi natomiast, że ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość kredytu w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Z treści tych przepisów wynika, że dla powstania różnic kursowych w podatku dochodowym od osób prawnych w związku ze spłatą kredytu, muszą zostać spełnione łącznie trzy przesłanki:

* wartość kredytu powinna być wyrażona w walucie obcej,

* spłata kredytu powinna być zrealizowana w walucie obcej,

* powstaną różnice pomiędzy przeliczoną na PLN wartością zobowiązania w dniu jego powstania oraz w dniu jego uregulowania.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, Wnioskodawca uzyskał kredyt w walucie obcej (euro). Jego spłata - w wyniku przewalutowania - nastąpi natomiast w PLN. W momencie regulowania przewalutowanego uprzednio kredytu nastąpi zapłata określonej kwoty pieniężnej w walucie polskiej w celu wykonania zobowiązania również wyrażonego w tej walucie. Po przewalutowaniu kredyt ten przestaje być zobowiązaniem walutowym, a jego spłata nie będzie także realizowana w walucie obcej. Oznacza, że nie zostaną zrealizowane wymienione powyżej przesłanki i Spółka nie będzie mogła zastosować kursu wymiany, o którym mowa w przepisach dotyczących różnic kursowych.

Zatem, zgodnie z treścią przepisu art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w omawianej sytuacji nie powstaną ani dodatnie, ani ujemne różnice kursowe dla celów podatku dochodowego od osób prawnych.

Jednocześnie wskazać należy na zasadę neutralności podatkowej otrzymywanych i spłacanych kwot w związku z kredytem. Zasada ta wynika z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który przewiduje, iż do przychodów nie zalicza się otrzymanych lub zwróconych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów) oraz z art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) ustawy podatkowej wskazującego, iż nie stanowią kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek (kredytów).

Z przytoczonych przepisów wynika, iż otrzymanie kredytu i jego zwrot nie mają wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym (z wyjątkiem możliwości rozpoznania na tej operacji różnic kursowych).

W konsekwencji, jeśli przewalutowanie spowoduje zwiększenie kwoty kredytu, to spłata przez Spółkę wartości, o którą zwiększyła się w ten sposób kwota kredytu nie będzie stanowić dla niej kosztu uzyskania przychodu. Analogicznie w przypadku, gdy na skutek przewalutowania Spółka będzie zobowiązana do zwrotu mniejszej kwoty kredytu niż pierwotnie otrzymała (po przeliczeniu na PLN) przy jego zaciągnięciu, to kwota stanowiąca różnicę pomiędzy wartością kredytu z dnia jego zaciągnięcia, a jego wartością po przewalutowaniu nie będzie stanowiła dla Spółki przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 - 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl