ITPB3/423-439/09/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 października 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-439/09/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2009 r. (data wpływu 12 sierpnia 2009 r.), uzupełnionym pod względem formalnym pismem z dnia 23 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznawania różnic kursowych powstających na kwocie podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 sierpnia 2009 r. złożono ww. wniosek, uzupełniony pod względem formalnym pismem z dnia 23 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznawania różnic kursowych powstających na kwocie podatku od towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka dokonuje transakcji sprzedaży wyrobów gotowych kontrahentom niemieckim na terenie Niemiec. Transakcje te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech. Faktury dokumentujące omawiane transakcje wystawiane są w EUR. Wartości na fakturze (zarówno wartość netto, jak i wartość VAT) przeliczane są na polskie złote przy zastosowaniu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Kontrahenci regulują wartość brutto faktury w EUR. Zapłata należności od kontrahentów przeliczana jest na polskie złote przy zastosowaniu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty należności (zapłata jest dokonywana do banku za granicą Polski). Zobowiązanie z tytułu podatku VAT wobec niemieckiego urzędu skarbowego jest regulowane w EUR. Zapłata zobowiązania jest przeliczana na złotówki przy zastosowaniu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty.

Od kwietnia 2009 r. Spółka dokonuje transakcji sprzedaży kontrahentom polskim, które dokumentowane są fakturami walutowymi (EUR). Transakcje te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce. Wartość tego podatku wykazywana jest na fakturze w polskich złotych oraz w EUR. Do przeliczenia wartości podatku od towarów i usług z EUR na polskie złote stosowany jest kurs średni NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Ten sam kurs jest stosowany dla przeliczenia wartości netto faktury na złotówki. Kontrahenci regulują zobowiązania wynikające z faktur walutowych w EUR na rachunek bankowy Spółki znajdujący się poza granicami Polski (wartość brutto faktury). Zapłata należności od kontrahentów przeliczana jest na polskie złote przy zastosowaniu kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty należności.

Zarówno w związku z uregulowaniem zobowiązań przez kontrahentów, jak również przy zapłacie zobowiązania podatkowego wobec niemieckiego urzędu skarbowego powstają różnice kursowe od kwoty VAT. Spółka stosuje "metodę podatkową" (określoną w art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) rozliczania różnic kursowych.

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytanie:

Czy powstałe w wyniku opisanych transakcji dodatnie oraz ujemne różnice kursowe dotyczące podatku VAT nie stanowią przychodów i kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym nie wpływają na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, różnice kursowe, zarówno ujemne, jak i dodatnie, dotyczące podatku VAT nie stanowią przychodów i kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym nie wpływają na wysokość dochodu do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W przypadku wyboru "metody podatkowej" ustalania różnic kursowych dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zastosowanie mają przepisy art. 15a, wskazujące różnice kursowe wpływające na wartość dochodu do opodatkowania.

Stosownie do treści art. 15a ust. 2 ustawy, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Natomiast zgodnie z art. 15a ust. 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość:

1.

przychodu należnego wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest wyższa od wartości tego przychodu w dniu jego otrzymania, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

2.

poniesionego kosztu wyrażonego w walucie obcej po przeliczeniu na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski jest niższa od wartości tego kosztu w dniu zapłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tego dnia,

3.

otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5,

4.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego udzielenia jest wyższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego zwrotu, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni,

5.

kredytu (pożyczki) w walucie obcej w dniu jego otrzymania jest niższa od wartości tego kredytu (pożyczki) w dniu jego spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Powołane powyżej przepisy art. 15a ust. 2 i 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wyraźnie określają sytuacje, kiedy powstają różnice kursowe mające wpływ na wysokość podstawy opodatkowania. Ustawodawca nie wymienia w nich różnic kursowych związanych z podatkiem VAT.

Podatek od towarów i usług nie wywołuje żadnych skutków na gruncie podatku dochodowego od osób prawnych, a różnice kursowe powstające w związku z regulowaniem zobowiązań z tytułu VAT są neutralne dla celów podatku dochodowego. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody nie uważa się należnego podatku od towarów i usług. Przychodem nie jest również, zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 10 tej ustawy, zwrócona różnica podatku od towarów i usług. Stosownie natomiast do postanowień art. 16 ust. 1 pkt 45 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów (z pewnymi wyjątkami) podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl