ITPB3/423-367a/09/MT - Skutki prawne połączenia przez przejęcie w zakresie prawa do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji organu podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-367a/09/MT Skutki prawne połączenia przez przejęcie w zakresie prawa do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji organu podatkowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 lipca 2009 r. (data wpływu 7 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej skutków prawnych połączenia przez przejęcie w zakresie prawa do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji organu podatkowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej skutków prawnych połączenia przez przejęcie w zakresie prawa do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji organu podatkowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W chwili obecnej, rozważane jest połączenie Spółki z inną spółką kapitałową z siedzibą w Polsce, zgodnie z ustawą z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.). Połączenie to będzie miało postać połączenia przez przejęcie, tekst jedn. w jego wyniku nastąpi przeniesienie całego majątku jednej spółki (spółka przejmowana) na inną spółkę (spółka przejmująca). Stosownie do art. 493 § 1 Kodeksu spółek handlowych, w wyniku połączenia spółka przejmowana zostanie rozwiązana bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego. Zgodnie z przyjętymi założeniami Wnioskodawca ma być spółką przejmującą.

Spółka posiada niewykorzystane straty podatkowe z lat ubiegłych, które poniosła na działalności podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Spółka przejmowana, na podstawie art. 23 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1991 r. Nr 60, poz. 253) otrzymała decyzję Ministra Finansów, w której zarządzono zaniechanie poboru podatku dochodowego należnego od dochodów tej spółki do wysokości nie przekraczającej równowartości wniesionego przez zagranicznego udziałowca wkładu. Zgodnie z decyzją powyższe dotyczy dochodów spółki przejmowanej za okres, w którym suma całego należnego od tych dochodów podatku dochodowego będzie równa równowartości wniesionego przez zagranicznego udziałowca wkładu. Zgodnie z przewidywaniami, do czasu połączenia spółka przejmowana nie wykorzysta pełnej kwoty zaniechanego podatku. Decyzja nie zawiera żadnych ograniczeń odnośnie rodzaju działalności gospodarczej objętej zaniechaniem poboru podatku dochodowego. Ponadto nie przewiduje utraty prawa do zaniechania poboru podatku dochodowego, ani obowiązku zwrotu wykorzystanej kwoty zaniechanego podatku w przypadku połączenia spółki przejmowanej z inną spółką kapitałową

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wskutek połączenia Spółka będzie miała prawo do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji (do wysokości niewykorzystanej przez spółkę przejmowaną) oraz, czy Spółka nie będzie zobowiązana do zwrotu kwoty zaniechanego podatku w zakresie wykorzystanym przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia.

2.

Czy Spółka, przy ustalaniu kwoty podatku podlegającego zaniechaniu poboru, w pierwszej kolejności będzie miała prawo do rozliczenia strat podatkowych z lat poprzednich (zarówno tych poniesionych przed połączeniem, jak również ewentualnych strat podatkowych poniesionych po połączeniu), a następnie, o ile po rozliczeniu strat będzie wykazany dochód do opodatkowania, podatek od tak obliczonego dochodu objęty będzie zaniechaniem poboru.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi ocenę stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania pierwszego.

Wniosek Spółki w zakresie pytania drugiego będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, wskutek analizowanego połączenia będzie miał on prawo do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji (do wysokości niewykorzystanej przez spółkę przejmowaną) oraz nie będzie zobowiązany do zwrotu kwoty zaniechanego podatku w zakresie wykorzystanym przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia.

Zgodnie z art. 93 § 2 w zw. z art. 93 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), spółka kapitałowa łącząca się przez przejęcie innej spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Natomiast stosownie do art. 93d Ordynacji podatkowej, przepisy art. 93-93c tej ustawy mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego. Jednocześnie, w myśl art. 494 Kodeksu spółek handlowych, Spółka przejmująca wstępuje z dniem połączenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej albo spółek łączących się przez zawiązanie nowej spółki. W szczególności, z dniem połączenia na spółkę przejmującą przechodzą, zezwolenia, koncesje oraz ulgi, które zostały przyznane spółce przejmowanej chyba, że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji lub ulgi stanowi inaczej.

Powyższe przepisy ustanawiają generalną zasadę sukcesji uniwersalnej, na mocy której spółka przejmująca z mocy prawa wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki (także podatkowe) spółki przejmowanej. W szczególności, o ile właściwa ustawa lub decyzja nie stanowi inaczej spółka przejmująca staje się sukcesorem zezwoleń, koncesji oraz ulg podatkowych przyznanych spółce przejmowanej.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę, fakt, że ani przepisy obowiązującego prawa, ani decyzja nie zawierają żadnych specyficznych postanowień przewidujących, że wskutek połączenia nastąpi utrata prawa do zaniechania poboru podatku dochodowego oraz pojawi się obowiązek zwrotu kwoty zaniechanego podatku w zakresie wykorzystanym przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia, należy uznać, że w analizowanym stanie faktycznym Wnioskodawca:

*

będzie miał prawo do korzystania z zaniechania poboru podatku dochodowego wynikającego z decyzji (do wysokości niewykorzystanej przez spółkę przejmowaną), oraz

*

nie będzie zobowiązany do zwrotu kwoty zaniechanego podatku w zakresie wykorzystanym przez spółkę przejmowaną do dnia połączenia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej datowania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl