ITPB3/423-360b/09/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 września 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-360b/09/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 1 lipca 2009 r. (data wpływu 6 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytego programu komputerowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytego programu komputerowego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe

Spółka w najbliższym czasie planuje podwyższenie kapitału zakładowego. Na pokrycie udziałów jeden ze wspólników planuje wnieść do Spółki przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego, które dotychczas prowadził jako osoba fizyczna jednoosobowo. Wartość obejmowanych przez wspólnika udziałów będzie równa wartości wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa. W związku z wniesieniem przedsiębiorstwa nie powstanie dodatnia wartość firmy. W skład wnoszonego przedsiębiorstwa wchodzą obecnie min. środki trwałe, wartości niematerialne i prawne, a także inne składniki majątku wykorzystywane do celów prowadzonej działalności, niezaliczone dotychczas do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.

Wśród składników majątku przedsiębiorstwa, niezaliczonych do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych znajduje się wytworzone we własnym zakresie oprogramowanie komputerowe służące do przeszukiwania sieci Internet w celu rejestrowania uwolnionych domen internetowych oraz ich rejestrowania, by później odsprzedać je zainteresowanym podmiotom. Wnoszone do Spółki jako składnik przedsiębiorstwa oprogramowanie komputerowe, stanowi utwór w rozumieniu obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i podlega ochronie prawnej.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy nabyte przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego wytworzone we własnym zakresie przez wnoszącego, oprogramowanie komputerowe (autorskie prawa majątkowe) stanowiące składnik majątkowy wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego będzie mogło, jako wniesione do Spółki autorskie prawo majątkowe zostać zaliczone do wartości niematerialnych i prawnych Spółki i być amortyzowane na zasadach wskazanych w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych.

2.

Czy odpisy amortyzacyjne od nabytego przez Spółkę w drodze wkładu niepieniężnego, wytworzonego we własnym zakresie przez wnoszącego oprogramowania (autorskie prawo majątkowe) stanowiącego składnik majątkowy wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego, będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

3.

W jaki sposób ustalić wartość początkową wniesionego do Spółki w ramach przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 1 Kodeksu cywilnego oprogramowania komputerowego, biorąc pod uwagę, iż:

* w wyniku wniesienia przedsiębiorstwa nie powstaje dodatnia wartość firmy,

* wartość objętych udziałów równa jest wartości wniesionego do Spółki przedsiębiorstwa,

* wnoszone w ramach przedsiębiorstwa oprogramowanie komputerowe nie było wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wnoszącego aport,

* w związku z nabyciem tego oprogramowania nie występują dodatkowe koszty określone w art. 16g ust. 3 oraz 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

4.

W jaki sposób ustalić prawidłową cenę/wartość nabytego oprogramowania, biorąc pod uwagę, iż:

* argumentacja Spółki przedstawiona w stanowisku nr 3 będzie uznana za prawidłową,

* na rynku nie istnieje oprogramowanie, tego samego rodzaju i gatunku,

* nie ma możliwości uzyskania opinii biegłego, gdyż w opinii spółki na rynku nie ma biegłych, posiadających specjalistyczną wiedzę, pozwalającą ustalić wartość rynkową tego rodzaju oprogramowania.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie drugie w zakresie pozostałych pytań sprawa zostanie rozpatrzona odrębnymi pismami.

W zakresie pytania drugiego Spółka wskazała, iż zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kosztem uzyskania przychodu są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zdaniem Spółki odpisy amortyzacyjne od wniesionych do spółki w ramach przedsiębiorstwa, majątkowych praw autorskich będą kosztem uzyskania przychodu, z uwagi na fakt, iż:

* zgodnie z argumentacją przedstawioną przez Spółkę do pytania nr 1, majątkowe prawa autorskie (program komputerowy) będą spełniały definicję wartości niematerialnych i prawnych w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpisy będą dokonywane zgodnie z postanowieniami tej ustawy,

* katalog wyłączeń z art. 16 ustawy nie wyklucza możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wniesionych do Spółki w ramach przedsiębiorstwa majątkowych praw autorskich. Gdyby ustawodawca chciał ograniczyć taką możliwość dałby temu wyraz w ustawie, tak jak ma to miejsce w przypadku wniesionego do spółki aportem know-how (art. 16 ust. 1 pkt 64).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl