ITPB3/423-35/11/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 marca 2011 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-35/11/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 stycznia 2011 r. (data wpływu 20 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącym podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

* obowiązku stosowania w pierwszym roku podatkowym przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.,

* możliwości ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości rynkowej,

* możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części

* jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie obowiązku stosowania w pierwszym roku podatkowym przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r., możliwości ustalenia wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w wartości rynkowej, możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w ramach aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca został zawiązany na mocy umowy spółki zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 6 grudnia 2010 r. Postanowieniem Sądu Rejonowego z 21 grudnia 2010 r. Spółka została wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego, Rejestru Przedsiębiorców.

W umowie Spółki wskazano, iż rok obrotowy Spółki nie pokrywa się z rokiem kalendarzowym i trwa od 1 grudnia do 30 listopada roku następnego. Pierwszy rok obrotowy Spółki trwa od momentu zawarcia umowy Spółki do 30 listopada 2011 r.

Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej niezwłocznie po zawiązaniu (t.j. zawarciu umowy Spółki). W dniu 20 grudnia 2010 r. Spółka zawiadomiła naczelnika właściwego urzędu (w formie pisemnej) o wyborze roku podatkowego niepokrywającego się z rokiem kalendarzowym.

W przyszłości może wystąpić sytuacja, w której kapitał Spółki zostanie zwiększony, w drodze wniesienia wkładów przez dotychczasowego udziałowca Spółki lub nowe osoby (fizyczne lub prawne).

Wkładem udziałowca (dotychczasowego lub nowego) do Spółki w celu pokrycia objętych przez niego udziałów może być przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa obejmująca m.in. składniki majątkowe, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, np. znaki towarowe (prawa ochronne do znaków towarowych). We wskazanym przypadku:

* w wyniku aportu powstałaby dodatnia wartość firmy;

* cała wartość rynkowa przedmiotu aportu - t.j. przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - zostałaby odniesiona na kapitał podstawowy w Spółce;

* wniesienie aportu nastąpiłoby przed zakończeniem pierwszego roku podatkowego Spółki (t.j. do dnia 30 listopada 2011 r.).

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 30 listopada 2011 r. (t.j. do dnia zakończenia pierwszego roku podatkowego Wnioskodawcy) Spółka powinna, dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r....

2.

Czy, jeżeli w wyniku ewentualnego wniesienia aportem do Spółki przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej dla celów amortyzacji podatkowej składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nieujętych w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący aport - np. znaków towarowych (praw ochronnych do znaków towarowych) - według ich wartości rynkowej.

3.

Czy odpisy amortyzacyjne liczone od tak ustalonej wartości początkowej wskazanych składników majątkowych (np. znaków towarowych) będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki.

Zdaniem Wnioskodawcy - w odniesieniu do poszczególnych pytań -

1.

Spółka w trakcie całego roku podatkowego kończącego się dnia 30 listopada 2011 r. (czyli także w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 30 listopada 2011 r.) powinna, dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.;

2.

jeżeli w wyniku ewentualnego wniesienia aportem do Spółki przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa powstanie dodatnia wartość firmy - w rozumieniu art. 16g ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej (dla celów amortyzacji podatkowej) składników majątkowych wchodzących w skład wnoszonego do Spółki przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nieujętych w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący aport - np. znaków towarowych (praw ochronnych do znaków towarowych) - według ich wartości rynkowej;

3.

odpisy amortyzacyjne liczone od tak ustalonej wartości początkowej wskazanych składników majątkowych (np. znaków towarowych) będą stanowiły koszty uzyskania przychodu dla Spółki.

Uzasadniając swoje stanowisko Jednostka wskazała na:

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

a)

Zgodnie z postanowieniami ustawy z 25 listopada 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 226, poz. 1478), począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. zmieniają się niektóre przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Dlatego też, począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. podatnicy powinni, co do zasady, dokonywać rozliczeń podatku dochodowego od osób prawnych zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, w brzmieniu nadanym ustawą zmieniającą. Niemniej, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej, podatnicy - u których rok podatkowy jest inny niż rok kalendarzowy i rozpoczął się przed dniem 1 stycznia 2011 r. - stosują do końca przyjętego przez siebie roku podatkowego przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

b)

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, rokiem podatkowym jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej m.in. w umowie Spółki i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego - wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. W przypadku osób prawnych, które nie były dotychczas podatnikami podatku dochodowego od osób prawnych, zawiadomienie powinno być dokonane w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia działalności (art. 8 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych). Na mocy art. 8 ust. 2 wskazanej ustawy, w przypadku podjęcia po raz pierwszy działalności, pierwszy rok podatkowy trwa od dnia rozpoczęcia działalności do końca roku kalendarzowego albo do ostatniego dnia wybranego roku podatkowego, nie dłużej jednak niż dwanaście kolejnych miesięcy kalendarzowych.

W konsekwencji, należy uznać, iż rok podatkowy Spółki:

* jest inny niż rok kalendarzowy oraz

* rozpoczął się przed 1 stycznia 2011 r.

Czyli - w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku - spełnione zostały oba warunki określone w art. 12 ust. 1 ustawy zmieniającej.

Dlatego też, Spółka w trakcie całego roku podatkowego kończącego się dnia 30 listopada 2011 r. (czyli także w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 30 listopada 2011 r.) powinna, dla celów rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych, stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.

2.

Wartość początkowa

Zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 4 oraz pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.), amortyzacji podlegają odpowiednio autorskie lub pokrewne prawa majątkowe oraz prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej, nabyte i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania. Z treści tego przepisu wynika, że amortyzacji podatkowej podlegają wspomniane prawa (w tym prawa do znaku towarowego):

* nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,

* przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok oraz

* wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Jednocześnie, zgodnie z treścią art. 16g ust. 10a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.), ustalając wartość początkową określonych składników majątku spółki kapitałowej w przypadku nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego zastosowanie znajdują odpowiednio:

* art. 16g ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do składników majątku wchodzących w skład wkładu niepieniężnego, które nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, zgodnie z którym łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy;

* art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w odniesieniu do składników majątku wchodzących w skład wkładu niepieniężnego, które były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, zgodnie z którym wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 9 ust. 1, podmiotu przekształconego, połączonego albo podzielonego.

Mając na uwadze powyższe, jak również ze względu na fakt, iż określone składniki majątkowe (np. znak towarowy) wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa - które mogą potencjalnie być przedmiotem wkładu niepieniężnego do Spółki - na dzień przeprowadzenia transakcji nie będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, w omawianym przypadku zastosowanie znaleźć powinien przepis art. 16g ust. 10a w związku z ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dlatego też, Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż - w zdarzeniu przyszłym będącym przedmiotem niniejszego wniosku - wartość początkowa otrzymanych przez Spółkę składników majątku (np. znaków towarowych/praw ochronnych do znaków towarowych), niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport, powinna zostać określona przez Spółkę w wartości rynkowej.

Podejście takie znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach prawa podatkowego, m.in. interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 września 2010 r. (sygn. ILPB4/423-108/10-2/ŁM) oraz interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2010 r. (sygn. IPPB3/423-336/10-3/MS).

Jednocześnie wartość początkowa pozostałych składników majątku wchodzącego w skład przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu do Spółki - które na dzień dokonania tej transakcji (aportu) będą wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport - powinna zostać określona zgodnie z treścią art. 16g ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych a więc w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport.

3.

Odpisy amortyzacyjne

Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010 r.), nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części.

Kosztem uzyskania przychodów są natomiast odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W konsekwencji, odpisy amortyzacyjne dokonywane od otrzymanych przez Spółkę w drodze aportu składników majątku (np. znaków towarowych / praw ochronnych do znaków towarowych) - niewprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego aport - i których wartość początkowa została określona zgodnie z zasadami wskazanymi w punkcie 2 niniejszego wniosku, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów dla Wnioskodawcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Spółki w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej w tym zakresie oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl