ITPB3/423-313c/09/DK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 31 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-313c/09/DK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 czerwca 2009 r. (data wpływu 8 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego - uzupełnionym pismem z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) - dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania kwot przekazanych na budowę kościoła - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2009 r. do tut. organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie opodatkowania kwot przekazanych na budowę kościoła.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenia przyszłe.

Spółka posiada osobowość prawną i działa na podstawie statutu. Posiada działki - ziemię o powierzchni 12,5375 ha położone na terenie miasta, w tym:

* 0,8313ha, działkę oznaczoną w planie zagospodarowania przestrzennego jako tereny zielone;

* 0,1963 ha i 0,0166 przeznaczoną pod budownictwo;

* 0,8525 ha ziemię przeznaczoną na cele handlowo-usługowe;

* 3,5781 ha działkę przeznaczoną na cele produkcyjno-usługowe;

* 0,2058 ha działkę oznaczoną jako tereny zielone;

* 6,8569 ha działkę oznaczoną jako tereny zielone.

Na ogólnym zebraniu członków Spółki w dniu 30 maja 2009 r. podjęto uchwałę nr 4 i 5 dotyczącą sprzedaży działek przeznaczonych na cele budowlane, produkcyjne, handlowe i usługowe. W przyszłości czynione będą również starania w prawie zbycia, zamiany pozostałych działek.

Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży działek przeznaczonych na cele handlowe, produkcyjne i usługowe zgodnie z uchwałą nr 4 ogólnego zebrania członków Spółki mają być przeznaczone do podziału między członków wg wielkości udziału członka wspólnoty (po odliczeniu wszelkich opłat związanych ze sprzedażą).

Natomiast pieniądze uzyskane ze sprzedaży działki budowlanej, po odliczeniu opłat członkowie wspólnoty zamierzają przeznaczyć na budowę kościoła parafialnego. W skład wspólnoty wchodzi około 300 udziałowców, w tym również Skarb Państwa.

Dodatkowo w uzupełnieniu wniosku z dnia 28 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) Spółka wskazała, iż zgodnie z uchwałą nr 4 i 5 ogólne zebranie członków Spółki w dniu 30 maja 2009 r. upoważniło zarząd Spółki do sprzedaży działek oraz do przeznaczenia środków pieniężnych uzyskanych ze sprzedaży na cele określone w uchwale nr 4 i 5.

Darowizna na budowę kościoła parafialnego dokonywana będzie przez Zarząd Spółki.

Ziemia wchodząca w skład wspólnoty gruntowej była wykorzystywana na pastwiska, łąki itp. i należała od kilkudziesięciu lat do dziadków i rodziców członków wspólnoty (również jako wspólnota). Za datę powstania Spółki należy uznać datę podpisania statutu, tj. 28 marca 1980 r.

Pytanie trzecie dotyczy ustalenia podstawy obliczenia ewentualnego podatku dochodowego, tj. pomniejszenia jej o 10% uzyskanego dochodu, w związku z przekazaniem środków pieniężnych na budowę kościoła parafialnego.

W związku z powyższym, zadano następujące pytania.

1.

Czy Spółka dokonując sprzedaży ww. działek winna naliczyć podatek od towarów i usług.

2.

W jaki sposób należy ustalić koszt własny sprzedawanych działek.

3.

Czy od dochodu uzyskanego ze sprzedaży, pomniejszonego o 10% (darowizna) należy odprowadzić podatek dochodowy.

4.

Czy od kwoty przekazanej na budowę kościoła należy również odprowadzić podatek dochodowy - jeśli tak, to od jakiej podstawy.

Niniejsza interpretacja stanowi odpowiedź na pytanie czwarte. W zakresie pozostałych pytań wniosek zostanie rozpatrzony odrębnymi pismami.

W odniesieniu do pytania czwartego Spółka wskazała, iż przekazując środki pieniężne na budowę kościoła podatek nie wystąpi, gdyż dochód byłby podwójnie opodatkowany.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie należy podnieść, iż niniejsza interpretacja dotyczy praw i obowiązków podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych ciążących na Wnioskodawcy jako darczyńcy, nie zaś podmiotu otrzymującego darowiznę - obdarowanego.

Przez pojęcie darowizny rozumieć należy typ umowy nazwanej, opisany w ustawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z przepisem art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Podstawowym elementem umowy darowizny, niezbędnym do uznania, że dane świadczenie jest darowizną, jest jej nieodpłatność. Świadczenie jest nieodpłatne wówczas, gdy otrzymujący świadczenie nie świadczy nic w zamian, ani też nie zobowiązuje się do innego świadczenia w przyszłości. Przy czym to świadczenie drugiej strony nie musi mieć charakteru majątkowego, może być np. korzyścią osobistą. Jedynym celem, jaki leży u podstaw darowizny, jest chęć przysporzenia majątkowego na rzecz drugiej strony. Jeżeli podatnik dokonuje świadczenia, mając nadzieję uzyskania w zamian, w przyszłości, jakiejś korzyści majątkowej lub osobistej, to nie można mówić o darowiźnie.

Na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychód występuje wówczas gdy dany podmiot prawa podatkowego uzyskuje określone przysporzenie majątkowe. Tymczasem w sytuacji przekazywania darowizny darczyńca dokonuje świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku, nie uzyskuje zatem z tego tytułu żadnego przysporzenia. Co za tym idzie po stronie darczyńcy nie powstanie przychód z tego tytułu, ani obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, w przypadku dokonania darowizny Spółka nie będzie musiała odprowadzać z tego tytułu podatku dochodowego od osób prawnych, gdyż w takiej sytuacji podatek ten po stronie darczyńcy nie wystąpi.

Dodatkowo należy podkreślić, iż tut. organ nie jest uprawniony do badania załączników dołączonych do wniosku, tym samym załączone dokumenty nie były brane pod uwagę przy wydawaniu niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu; ul. Św. Jakuba 20; 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl