ITPB3/423-306/10/PS - Zwolnienie z opodatkowania przychodów spółki osiąganych z tytułu prowadzenia szkoły.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 września 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-306/10/PS Zwolnienie z opodatkowania przychodów spółki osiąganych z tytułu prowadzenia szkoły.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2010 r. (data wpływu 23 czerwca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2010 r. (data wpływu 21 lipca 2010 r.) oraz pismem z dnia 4 września 2010 r. (data wpływu 8 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia dochodów uzyskiwanych przez spółkę na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 45 ustawy - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2010 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej między innymi podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia dochodów uzyskiwanych przez spółkę na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 45 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wskazuje, iż zamierza rozpocząć działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 4 września 2010 r. (data wpływu 8 września 2010 r.) Wnioskodawca wskazał, iż spółka, którą ma zamiar powołać będzie nosiła nazwę "E." Spółka z o.o.

Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika ponadto, iż zakresem działalności spółki będzie prowadzenie szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Jak określa regulacja przepisu art. 17 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dochody z tego tytułu działalności są objęte zwolnieniem od podatku w części w jakiej zostaną przekazane na cele szkoły. Spółka przekaże dochód na kapitał zapasowy z zamiarem wykorzystania go na cele szkoły, ale w okresie późniejszym. Zatem całość dochodu za dany rok jest zwolniona z opodatkowania. Po pewnym czasie działania spółki, po uzyskaniu odpowiednich dochodów z prowadzonej działalności, na podstawie podjętej uchwały, nastąpi przekazanie części zysku na wypłatę dywidendy. Wypłata ta będzie dokonana z wcześniej zgromadzonych środków na kapitale zapasowym spółki. W przypadku wypłaty dywidendy Spółka będzie zobowiązana do odprowadzenia 19% podatku od dokonanej wypłaty. Innych obowiązków podatkowych z tego tytułu spółka nie będzie ponosiła.

W piśmie z dnia 16 lipca 2010 r. (data wpływu 21 lipca 2010 r.), stanowiącym uzupełnienie przedstawionych okoliczności, Wnioskodawca wskazuje również, iż zgodnie z art. 82 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Spółka z o.o. będzie miała w zakresie działania prowadzenie szkół podstawowych, gimnazja, przedszkola. Zgodnie z PKD spółka będzie świadczyła usługi Sekcja P Edukacja 85.1; 85.2; 85.3; 85.4. Szkoła ta jako placówka niepubliczna zyska uprawnienia szkoły publicznej.

W związku z powyższym Wnioskodawca wskazał, iż jego intencją jest między innymi uzyskanie interpretacji w zakresie możliwości zwolnienia dochodów uzyskiwanych przez spółkę na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wniosek Pani w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z wypłaceniem dywidendy przez spółkę z o.o. na rzecz udziałowca (osoby fizycznej) zostanie rozpatrzony odrębnym rozstrzygnięciem.

Zdaniem Wnioskodawcy dochód spółki w całości jest zwolniony z opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn. Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) określa m.in. zasady, na jakich prowadzone są szkoły. Dyspozycja art. 82 ust. 1 tej ustawy wskazuje, iż osoby prawne i fizyczne mogą zakładać szkoły i placówki niepubliczne po uzyskaniu wpisu do ewidencji prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego obowiązaną do prowadzenia odpowiedniego typu publicznych szkół i placówek. Jednocześnie, na gruncie przepisów oświatowych, szkoły są jednostkami odrębnymi od organów je prowadzących, co oznacza, że jedna osoba prawna może prowadzić wiele szkół i placówek. Organem prowadzącym szkołę może być minister, jednostka samorządu terytorialnego i inne osoby prawne oraz osoby fizyczne.

Osoby prawne prowadzące szkoły podlegają ogólnym regułom podatkowym przewidzianym w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), co oznacza, że ustalają dochód bez względu na rodzaje źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty.

Tak więc opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych - co do zasady podlega dochód, jednakże w art. 17 tej ustawy ustawodawca przewidział szereg zwolnień od podatku dochodowego.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca ma zamiar rozpocząć działalność gospodarczą prowadzoną w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której zakresem działalności będzie prowadzenie szkół w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 45 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody z tytułu prowadzenia szkoły w rozumieniu przepisów o systemie oświaty - w części przeznaczonej na cele szkoły, z zastrzeżeniem ust. 8.

Zgodnie natomiast z art. 17 ust. 8 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 45 niniejszego przepisu, ma zastosowanie, jeżeli dochody przeznaczone na cele szkoły zostaną wydatkowane na:

1.

zakup stanowiących środki trwałe pomocy dydaktycznych lub innych urządzeń niezbędnych do prowadzenia szkoły,

2.

organizowanie wypoczynku wakacyjnego uczniów, w części stanowiącej wynagrodzenie personelu wychowawczego i obsługi, jeżeli nie zostało ono pokryte przez rodziców lub prawnych opiekunów uczniów.

Zaznaczyć należy, iż w myśl postanowień art. 17 ust. 1b ww. ustawy, zwolnienie o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie o ile dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Jednocześnie przedmiotowe zwolnienie nie dotyczy dochodów uzyskanych z działalności wymienionej w art. 17 ust. 1a pkt 1 i 1a oraz dochodów, które bez względu na czas ich osiągnięcia, zostały wydatkowane na inne cele niż wymienione w powołanym wyżej przepisie (ust. 1a pkt 2 tego artykułu).

Z przedstawionych okoliczności wynika, iż spółka przekaże dochód na kapitał zapasowy z zamiarem wykorzystania go na cele szkoły, ale w okresie późniejszym. Po pewnym czasie działania spółki, po uzyskaniu odpowiednich dochodów z prowadzonej działalności, na podstawie podjętej uchwały, nastąpi przekazanie części zysku na wypłatę dywidendy. Wypłata ta będzie dokonana, jak wskazuje Wnioskodawca, z wcześniej zgromadzonych środków na kapitale zapasowym spółki.

W konsekwencji, do dochodów spółki, które nie podlegały opodatkowaniu z racji na ich uprzednie zadeklarowanie, iż zostaną przeznaczone stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 45 ustawy na cele szkoły, a ich późniejsze wydatkowanie na wypłatę dywidendy, będzie miał zastosowanie przepis art. 25 ust. 4 ustawy, zgodnie z którym jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 17 ust. 1, uprzednio zadeklarowali, że przeznaczą dochód na cele określone w tych przepisach i dochód ten wydatkowali na inne cele - podatek od tego dochodu, bez wezwania, wpłaca się do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wydatku; przepis ten stosuje się również do dochodów za lata poprzedzające rok podatkowy, zadeklarowanych i niewydatkowanych w tych latach na cele określone w art. 17 ust. 1b.

W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego dochód spółki w całości jest zwolniony z opodatkowania, uznać należy za nieprawidłowe.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl