ITPB3/423-293/a/08/AM

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 sierpnia 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-293/a/08/AM

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2008 r. (data wpływu 20 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymywanych od udziałowca "dotacji" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2008 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu otrzymywanych od udziałowca "dotacji".

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka świadczy usługi spedycji w handlu międzynarodowym i wewnątrzunijnym. Świadczone usługi spedycji są określone w art. 794 ustawy kodeks cywilny. Wnioskodawca działa w oparciu o Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne opracowane i wydane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki, której Spółka jest członkiem. Jedynym udziałowcem Spółki jest I. z siedzibą w USA. Oddział Spółki w N. utracił rentowność, został zredukowany do jednoosobowej obsady personalnej, a zarząd Spółki proponował udziałowcowi całkowite zamknięcie oddziału z przyczyn ekonomicznych. Udziałowiec podjął decyzję o utrzymaniu oddziału, decydując się na dotowanie kosztów jego funkcjonowania do czasu odzyskania rentowności. Dotacje od udziałowca będą miały charakter comiesięcznych wpłat określonej kwoty na rachunek Spółki. Dotacje będą miały charakter celowy, ekonomiczny, a ich wysokość będzie zmienna, zależna od kosztów utrzymania oddziału i jego wyników finansowych. Przedmiotowy oddział w księgach Spółki jest jednostką samodzielną, niemniej przychody i koszty utrzymania są w księgach wydzielane, co umożliwia śledzenie i ocenę wyników finansowych. Dotacje otrzymywane od udziałowca będą przedmiotem dwustronnej umowy określającej częstotliwość wpłat, sposób ustalania ich wysokości oraz warunki jakie muszą zaistnieć dla czasowego lub stałego wstrzymania wpłat. Z umowy będzie wynikało, że Spółka będzie wystawiać co miesiąc "notę debet" w walucie dolar amerykański (USD), obciążając udziałowca stosowną kwotą dotacji. Nota będzie rozliczana w ramach bieżących rozrachunków wzajemnych, również w drodze kompensaty. Przedmiotem zapytania jest umiejscowienie spodziewanych dotacji w kontekście przepisów podatkowych. Użyte słowo "dotacja" należy traktować umownie (także: subwencja, dopłata o charakterze subwencji bezzwrotnej). Cel i charakter spodziewanych dotacji został przedstawiony niezależnie od trafności określenia "dotacja".

W związku z powyższym Wnioskodawca zadał pytanie.

Czy otrzymaną "dotację" należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej (art. 12 ust. 3), a datę uzyskania przychodu wskazać należy według art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dotacje, które omówiono powyżej, są przychodem z działalności gospodarczej. Datę uzyskania przychodu należy określić według daty wpływu pieniędzy na rachunek bankowy lub według daty kompensaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Przepis art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) - dalej: ustawa, regulujący kwestię przychodów, nie wymienia źródeł przychodu, lecz określa zdarzenia, których wystąpienie powoduje powstanie obowiązku podatkowego.

Przychodami są w szczególności: otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe, a w zakresie przychodów związanych z działalnością gospodarczą także przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont - art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 3 ustawy.

Ustawodawca nie wymaga, aby przychodem były tylko wymienione w art. 12 ustawy pożytki, które są wprost wynikiem realizacji celu działalności gospodarczej osoby prawnej. Wszelkie wpłaty pieniężne, o ile spełniają inne wymagania podane w rozdziale 2 ustawy, mogą być uznane za przychód osoby prawnej, zwłaszcza że listę pożytków - stanowiącą katalog zamknięty - które nie mogą być zaliczone do przychodów zawarto w ust. 4 cytowanego przepisu. Wykładnia językowa tejże normy wskazuje zatem na nieprawidłowość poglądu, że do przychodu zaliczyć można tylko te kwoty, które stanowią przysporzenie majątkowe Spółki.

Moment powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą reguluje art. 12 ust. 3a ustawy stanowiący, iż za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W przypadku otrzymania przychodu, o którym mowa w ust. 3, do którego nie stosuje się ust. 3a, 3c i 3d, za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty - art. 12 ust. 3e ustawy.

Z kolei potrącenie (kompensata) to nic innego jak zaliczenie jednej wierzytelności na poczet drugiej. Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej - por. art. 498 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93, z późn. zm.).

W opisanej sytuacji otrzymywane od amerykańskiego udziałowca wpłaty Spółka powinna zaliczyć do przychodów podatkowych w dniu ich faktycznego otrzymania, zgodnie z art. 12 ust. 3e ustawy, bądź w dacie kompensaty.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl