ITPB3/423-239/10/PS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 sierpnia 2010 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-239/10/PS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 maja 2010 r. (data wpływu 20 maja 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ustawy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 maja 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 6 ustawy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest samorządowym zakładem budżetowym, utworzonym uchwałą Rady Miejskiej. Zadaniem Jednostki jest zgodnie z uchwałą administrowanie nieruchomościami stanowiącymi własność Gminy Miejskiej. Wnioskodawca uzyskuje przychody z tytułu czynszów z gospodarki mieszkaniowej, lokali użytkowych, garaży i pomieszczeń gospodarczych. Podatek dochodowy od osób prawnych Jednostka płaci z tyt. nadwyżki przychodów nad kosztami z lokali użytkowych, garaży, i pomieszczeń gospodarczych nie przeznaczonych na cele mieszkaniowe. Garaże i pomieszczenia gospodarcze nie są zdaniem Wnioskodawcy związane z gospodarką mieszkaniową, na ich najem zawierane są oddzielne umowy (nie są związane z wynajmowanymi lokalami mieszkalnymi). Ponadto Jednostka uzyskuje przychody z tyt. dostarczanych mediów. Od nadwyżki z tych przychodów nad kosztami ich uzyskania (dotyczy tylko lokali użytkowych) Wnioskodawca również odprowadza podatek dochodowy od osób prawnych.

Ponadto Jednostka informuje, iż jest podatnikiem VAT czynnym. Przychody z tytułu czynszów i innych świadczeń zasilają konto Wnioskodawcy. Co pół roku Jednostka składa do Urzędu Miejskiego sprawozdanie RB 30, w którym wykazuje stan środków obrotowych netto.

W piśmie z dnia 16 czerwca 2010 r. (data wpływu 21 czerwca 2010 r.) Wnioskodawca doprecyzowuje również, iż z Urzędem Miejskim rozlicza się jedynie z nadwyżki środków finansowych wykazanych na koniec roku w sprawozdaniu RB 30. Jednostka dodaje również, iż prowadzi pełną księgowość, a na koniec roku sporządza bilans i pozostałe sprawozdanie finansowe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca jest zwolniony z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, dochodów z tytułu czynszów uzyskiwanych przez Jednostkę nie można traktować jako dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, w związku z czym Zakład zobligowany jest do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) zwalnia się od podatku:

* Skarb Państwa,

* Narodowy Bank Polski,

* jednostki budżetowe,

* państwowe fundusze celowe, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240),

* Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,

* wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej,

* przedsiębiorstwa międzynarodowe i inne jednostki gospodarcze utworzone przez organ administracji państwowej wspólnie z innymi państwami na podstawie porozumienia lub umowy, chyba że porozumienia te lub umowy stanowią inaczej,

* jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego,

* Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa,

* Agencję Rynku Rolnego,

* fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546),

* fundusze emerytalne utworzone na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych,

* Zakład Ubezpieczeń Społecznych, o którym mowa w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887, Nr 162, poz. 1118 z późn. zm.),

* Agencję Nieruchomości Rolnych.

Z przedstawionych okoliczności wynika, iż Wnioskodawca jest zakładem budżetowym. Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest natomiast możliwość skorzystania z ww. zwolnienia podmiotowego.

Wyjaśnić należy więc, iż zakres i zasady działania oraz organizację samorządowych zakładów budżetowych jak również jednostek budżetowych - objętych zwolnieniem podmiotowym - określa ustawa z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 20104 z późn. zm.).

Artykuł 15 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż samorządowy zakład budżetowy odpłatnie wykonuje zadania, pokrywając koszty swojej działalności z przychodów własnych, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4. Podstawą gospodarki finansowej samorządowego zakładu budżetowego jest roczny plan finansowy obejmujący przychody, w tym dotacje z budżetu jednostki samorządu terytorialnego, koszty i inne obciążenia, stan środków obrotowych, stan należności i zobowiązań na początek i koniec okresu oraz rozliczenia z budżetem jednostki samorządu terytorialnego (art. 15 ust. 2).

Zgodnie z art. 11 ust. 1 tej ustawy, jednostkami budżetowymi są natomiast jednostki organizacyjne sektora finansów publicznych nieposiadające osobowości prawnej, które pokrywają swoje wydatki bezpośrednio z budżetu, a pobrane dochody odprowadzają na rachunek odpowiednio dochodów budżetu państwa albo budżetu jednostki samorządu terytorialnego.

Z wyżej przytoczonych przepisów wynika zatem, iż zakład budżetowy jest odrębną jednostką organizacyjna od jednostki budżetowej, który w przeciwieństwie do jednostki budżetowej, pokrywającej własne wydatki z budżetu, pokrywa je z przychodów własnych.

Ponadto zauważyć należy, zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego - rozumie się przez to gminy, powiaty i województwa.

Reasumując, w treści art. 6 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca enumeratywnie wskazał, jakie podmioty wolne są od podatku dochodowego. Skoro zakład budżetowy, którym jest Wnioskodawca, nie został wymieniony w treści tej regulacji, nie może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego w tym przepisie. W konsekwencji zakład budżetowy podlega ogólnym regułom przewidzianym w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych i jak słusznie wskazuje Wnioskodawca zobligowany jest do płacenia podatku dochodowego od osób prawnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie, ul. Emilii Plater 1, 10-562 Olsztyn po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl