ITPB3/423-218c/08/MT - Czy Spółka prawidłowo określiła moment powstania przychodu z tytułu premii pieniężnych, wykazując go w zeznaniu za 2007 rok?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy ITPB3/423-218c/08/MT Czy Spółka prawidłowo określiła moment powstania przychodu z tytułu premii pieniężnych, wykazując go w zeznaniu za 2007 rok?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu 14 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu w postaci premii pieniężnej od kontrahenta -jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie daty powstania przychodu w postaci premii pieniężnej od kontrahenta.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Z zawartych przez Spółkę umów wynika, że po zrealizowaniu w 2007 r. określonego poziomu zakupów netto, zostaną Jej przyznane premie pieniężne od kontrahentów, stanowiące określony procent wartości netto tych zakupów. Rozliczenia z tego tytułu nastąpiły niezwłocznie po zakończeniu 2007 r., gdy strony wzajemnie potwierdziły kwoty przyznanych premii. Jednostka zarachowała przedmiotowe kwoty pieniężne do ksiąg rachunkowych 2007 r. i wykazała je jako przychód w zeznaniu za rok podatkowy 2007.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka prawidłowo określiła moment powstania przychodu z tytułu premii pieniężnych, wykazując go w zeznaniu za 2007 rok?

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymana przez Niego roczna premia pieniężna stanowi przychód z realizowanej działalności gospodarczej. Mieści się ona zatem w dyspozycji przepisu art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej osiągnięte w roku podatkowym uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Z umów zawartych przez Spółkę wynika, że po zrealizowaniu w 2007 r. określonego poziomu zakupów netto zostanie Jej przyznana premia pieniężna, stanowiąca określony procent wartości netto tych zakupów. Dodatkowo ustalono, że rozliczenia z tego tytułu nastąpią niezwłocznie po zakończeniu 2007 r., kiedy strony wzajemnie potwierdzą kwotę przyznanej premii. Co prawda roszczenie o zapłatę określonej kwoty powstało w każdym przypadku już po zakończeniu 2007 r., jednak Jednostka uważa, że sam fakt zgodnego potwierdzenia przez strony wysokości przyznanej premii czy też fakt udokumentowania jej na początku stycznia bieżącego roku nie przesądza o tym, że nie stanowi ona przychodu osiągniętego w roku 2007. Przychód z tytułu premii pieniężnych został przez Nią zarachowany do ksiąg rachunkowych 2007 r., stosowanie do treści art. 6 ustawy o rachunkowości.

W związku z powyższym, Wnioskodawca uznał, że do przychodów z tytułu opisanych premii pieniężnych będzie miał zastosowanie przepis art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, z którego wynika, że jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Obecnie jednak Spółka ma wątpliwości, czy ustalona przez Nią data powstania przychodu jest prawidłowa. Dotarła Ona bowiem do postanowienia Naczelnika Łódzkiego Urzędu Skarbowego w sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego (sygn. ŁUS-II-2-423/196/07/JB), z treści którego wynika, że przychód z tytułu przyznanej premii powstaje z chwilą jej faktycznego otrzymania, tj. wpływu na rachunek bankowy albo w dacie kompensaty, na mocy art. 12 ust. 3e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Na mocy ust. 3 powołanego artykułu, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

W przedstawionym stanie faktycznym, Spółka otrzymała premie pieniężne od kontrahentów w związku ze zrealizowaniem przez Nią odpowiedniego poziomu zakupów w 2007 r. Wartość tych wypłat została uzgodniona jako iloczyn wartości netto dokonanych zakupów i ustalonego umownie wskaźnika procentowego. Przedmiotowe przysporzenia były zatem związane z określonymi zachowaniami Podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, które należy uznać za świadczenie usług na rzecz kontrahentów.

Roszczenie Spółki o zapłatę przedmiotowych kwot pieniężnych powstało z końcem 2007 r. Wówczas było bowiem możliwe uznanie warunku ich otrzymania za spełniony i określenie wysokości należnego świadczenia. Innymi słowy, z dniem 31 grudnia 2007 r. Wnioskodawca wykonał usługę, z którą wiązało się otrzymanie wynagrodzenia w postaci premii. Od tego momentu można również mówić o przychodzie należnym Spółki w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podstawowa zasada określania daty powstania przychodu związanego z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej została uregulowana przez ustawodawcę w treści art. 12 ust. 3a omawianej ustawy. Na mocy tego przepisu, za datę powstania przychodu uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie z powyższym, w analizowanym przypadku przychód Wnioskodawcy powstaje w dacie zaistnienia najwcześniejszego z wymienionych zdarzeń:

*

wykonania usługi, czyli de facto realizacji odpowiedniego poziomu zakupów przez Spółkę,

*

wystawienia faktury,

*

uregulowania należności, czyli wypłaty premii pieniężnej przez kontrahenta.

Z opisu stanu faktycznego wynika tymczasem, że jako pierwsze - z dniem 31 grudnia 2007 r. - miało miejsce wykonanie usługi przez Spółkę. Zaistnienie tego zdarzenia przesądza zatem o dacie powstania przedmiotowego przychodu.

Nie znajdą tu natomiast zastosowania - wbrew stanowisku prezentowanemu przez Jednostkę - szczególne zasady określania momentu powstania przychodu z art. 12 ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W myśl postanowień tego przepisu, jeśli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. Regulacja ta odnosi się do sytuacji, gdy strony uzgodnią, że będą regulować wzajemne należności i zobowiązania w kolejnych, wyodrębnionych umownie okresach świadczenia usług. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę dotyczy natomiast jednorazowej wypłaty premii za rok 2007. Nie mieści się on zatem w dyspozycji art. 12 ust. 3c omawianej ustawy.

Wobec powyższego, za datę powstania przychodu w postaci premii pieniężnych wypłacanych Spółce przez kontrahentów w związku z dokonaniem przez Nią odpowiedniego poziomu zakupów w roku 2007, należy uznać datę wykonania usługi, czyli 31 grudnia 2007 r.

Należy ponadto podkreślić, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), przedmiotem interpretacji indywidualnej są przepisy prawa podatkowego. Wobec tego, tutejszy organ nie dokonał oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy w części dotyczącej sposobu zarachowania przedmiotowych przychodów do ksiąg rachunkowych. Kwestia ta bowiem jest regulowana przepisami o rachunkowości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl